Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

27.05.2012

Генеральний план – чому він так важливий?

На Громадському Форумі Хмільниччини неодноразово в коментарях згадувався Генеральний план забудови міста. Хмільник має такий план, але чомусь мало хто згадує про нього, коли заходить мова про будівництво нових об’єктів в місті. Жодним чином не маємо бажання натякнути на те, що він в Хмільнику порушується. Просто громада до цього документу ставиться трішки з незаслуженою байдужістю.

То що ж собою являє Генеральний план? Відповідь на це питання ми знайшли за допомогою наших колег з Східноукраїнського центру громадських ініціатив, які запропонували розмістити інформацію на ГФХ. Ця організація вже не один рік займається питаннями доступності Генеральних планів для громади, і має великий досвід щодо цього питання. Вони навіть підготували вичерпну інформацію про важливість цього документу, а також 5 анімаційних відеоролики, які у доступній формі розповідають про генплани та поясніють , чому громадянам варто знати про цей документ.

Пропонуємо Вашій увазі кілька рекомендацій від Східноукраїнського центру громадських ініціатив, що стосуються генпланів міст:

1. Складовою генерального плану є план зонування території (зонінг). Він розробляється в суворій відповідності із генпланом. Цей документ встановляє функціональне призначення територій та вимоги до їх забудови. Зонінг встановлює, яка територія в місті призначена для громадських потреб, яка – для житлових, рекреаційних, виробничих, комунальних, транспортних і т.д. Тобто якщо в генплані та зонінгу за територією закріплено статус «рекреаційної», то будівництво в ній в промислових об’єктів має бути заборонено.

2. Умови для будівництва окремих об’єктів визначає такий вид містобудівної документації як «Детальний план території». Детальний план території розробляється відповідно до генерального плану міста та плану зонування території. Якщо генплан та зонінг визначають територію, на якій розташований ваш будинок, як житлову, то будівництво значних комерційно-виробничих, виробничих і т.п. об’єктів на цій території заборонено.

3. Плануєте придбати квартиру чи будинок? Чи знаєте, що буде поруч із вашим житлом через 5, 10 років? Якщо поруч із вашим будинком зараз є лісосмуга чи парк,це не означає, що у влади не має наміру побудови на цьому місці торгівельного центру чи заводу. Проте відповідні плани влади мають бути зафіксовані у генеральному плані міста. Перед тим,як купувати нерухомість, поцікавтеся змістом генплану!

4. Реалізація генплану міста майже завжди передбачає реконструкцію старих та будівництво нових районів. Цей процес супроводжується конфіскацією для суспільних потреб об’єктів нерухомості та земельних ділянок. На місці старого житла, дачних та присадибних ділянок, городів зводиться нове житло. Що отримують в якості компенсації власники конфіскованого майна, на яких умовах відбуватиметься відселення, має описувати розділ генплану «Проект розмiщення першої черги будiвництва». Вимагайте закріплення у генплані вигідних вам умов реконструкції та забудови нових районів!

5. Генплан населеного пункту — це основний містобудівний документ громади. Він визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території міста. Хоча генплан не описує в деталях, як має виглядати територія поруч вашого будинку, проте разом із зонінгом він визначає функціональне призначення територій та вимоги до їх забудови. Тобто, якщо в генплані та зонінгу район поруч місця вашого проживання віднесено до «житлової» або «рекреаційної» зони, то будівництво в ній в значних промислових, комерційно-виробничих об’єктів заборонено.

За цим посиланням Ви можете переглянути анімаційні відеоролики, які стосуються теми Генеральних планів:

http://www.cityplan.in.ua/video

 

22 Comments on “Генеральний план – чому він так важливий?

Небайдужий
27.05.2012 at 21:42

Ну… в п.4 “конфіскація” не надто круто… Це ж не покарання за злочин 🙂 Чому не вжити звичайне українське словосполучення “оплатне вилучення”?
А взагалі, інформація потрібна. Підтримую! Генеральний план міста повинен бути доступним для ознайомлення будь-якому його мешканцю.

Віталій
27.05.2012 at 21:46

Свого часу Хмільник “попав в історію” з Генеральним планом. Як розповідали луганські колеги, вони зверталися до міської влади з проханням надіслати план. Запит чи то залишився без розгляду, чи то надійшла відповідь, що генплан не нададуть. Після цього було звернення до прокуратури і генплан все ж таки надали. Після цього, на круглому столі у Вінниці, Хмільник було відзначено, як єдине місто у Вінницькій області, яке має план та надало його на інформаційний запит… )))

Небайдужий
27.05.2012 at 21:52

Віталіє, а ви хіба не здогадуєтеся, чому наші міські керівники так секретять той генплан? 😉

Віталій
27.05.2012 at 21:59

Мушу внести ясність в це питання. Якщо не помиляюся, то це відбувалося за каденції “старої” влади…))) Хоча можу помилятися…)))

Небайдужий
27.05.2012 at 22:02

Дивно… “Старій владі” наче не було чого приховувати… Генплану вони не наважувалися порушувати (хоча, я можу й помилятися, звісно). А ось “нова влада”, через свої земельні махінації точно не зацікавлена в оприлюдненні головного містобудівного документу 😉

Віталій
27.05.2012 at 22:14

Пропоную Вашій увазі матеріал про доступ до Генпланів. Там і про Хмільник є: http://gurt.org.ua/news/recent/9762/

Небайдужий
27.05.2012 at 22:24

Так там про Хмільник позитивна згадка. Лише ми та ще 4 міста: “надіслали копії основних креслень власних генеральних планів. Більшість (115 із 196) рад міських населених пунктів, що були охоплені моніторингом, офіційно або в інший, переважно неправовий спосіб, відмовила у доступі до генеральних планів.“.
Так це було за “старої влади”? Щось я так і не зрозумів…

Віталій
27.05.2012 at 22:28

Зверніть увагу на дату проведення заходу, про який йдеться в матеріалі, додайте час на підготовку запитів та отримання відповідей та спроектуйте це на час проведення місцевих виборів в 2010 році. я можу помилятися в своїх висновках, а особливо в тому, що луганським колегам довелося звертатися до прокуратури, але це мені розповідали в приватній розмові. Та факт залишається фактом: Хмільник тобі був в пятірці найкращих міст!)))

Небайдужий
27.05.2012 at 22:31

Віталіє, а Ваші луганські колеги не змогли б надіслати Вам копію “основних креслень” генерального плану Хмільника?… Дуже вже кортить на нього подивитися 😉

Віталій
27.05.2012 at 22:34

А навіщо запитувати їх аж в Луганську? ))) Хмільницький міськвиконком набагато ближче!)))

Небайдужий
27.05.2012 at 22:40

Щось я сумніваюся, що Петя наважиться генплан міста розсекретити 🙂

Віталій
27.05.2012 at 22:42

А прокуратура навіщо? )))

Небайдужий
27.05.2012 at 22:48

Та я розумію, що є закон, прокуратура і суд. Але всі ті процедури надто тривалі у часі. Навіть якщо уявити собі ситуацію, за якої міськвиконком відразу надасть документи на запит, то й в цьому разі доведеться з місяць чекати. А луганські колеги, я впевнений, швидше їх Вам передадуть. Навіть в електронному варіанті 🙂

Віталій
27.05.2012 at 22:58

А чому місяць? Відповідно до ЗУ “Про доступ до публічної інформації” забоволення запиту відбувається на протязі 5 днів. То того ж Вам не потрібно вимагати копію документу – то занадто кропітка робота, обійдеться в певну суму (план – то обємна річ), а також справді може розтягнутися в часі, за наявності окремого розпорядження міського голови. Щоб цього уникнути, можна домогтися доступу для ознайомлення, а фотографувати його ніхто заборонити не може…)))

Небайдужий
27.05.2012 at 23:01

Ну Вам видніше 🙂 Якщо так буде швидше, то хай так і буде. Головне- результат 🙂

Віталій
27.05.2012 at 23:06

До речі, Східноукраїнський центр громадських ініціатив виступив з цікавою ініціативою. Наша організація подала заявку. Офіційної інформації про результати розгляду ще не має через велику кількість заявок, але в будь-якому разі ми намагатимемося тримати читачів ГФХ в курсі справ щодо реалізації цієї ініціативи: http://gurt.org.ua/partnerships/14326/
 

Небайдужий
27.05.2012 at 23:14

Бажаю успіху! завжди готовий допомогти в священній справі громадського контролю за владою 🙂

Віталій
28.05.2012 at 09:10

Дякую, інколи допомога справді не завадить. Пропоную долучатися до наших ініціатив в якості консультанта…

атутті
28.05.2012 at 09:23

Вибачте , що втручаюся , але насправді секрету з генпланом ніякого не має і порушити його не так то просто, мало таких сміливців. Я звертався , бо хотів взяти у оренду землю, але одразу при мені розвернули той самий план і подивилися чи можливо. Повірте його не сховали.

Віталій
28.05.2012 at 09:49

Його, можливо, й не сховали, але й не виставили. Якщо говорити про доступність інформації для громади і, власне – до генпланів, то варто зазначити, що доступ буває пасивний та активний. Актьивний, це коли громадянин звертається з проханням надати таку інформацію (наприклад, усне чи письмове звернення). Пасивний – це коли документ розміщено у вільному доступі в мережі інтернет чи хоча б на стендах в органі влади. Я не заперечую, що на запит доступ до генплану буде забезпечено (саме це я мав на увазі, коли писав про досвід луганських колег), але генплан відсутній у вільному доступі. Але в Україні існують практики, коли окремі міста розміщують їх і в інтернеті, і на стендах…

Небайдужий
13.06.2012 at 12:09

Віталіє, генплан роздобути ще не вдалося?…

Віталій
13.06.2012 at 14:28

Перепрошую, але я не мав ні часу, ні змоги цим займатися. але сподіваюся, що незабаром трішки розвантажуся, і все ж таки вдасться щось зробити в цьому напрямку…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *