Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

13.02.2013

ХМІЛЬНИЦЬКА «СВОБОДА» ВШАНУВАЛА БІЙЦІВ УПА

Активісти Хмільницької та Літинської районних організацій ВО “Свобода” встановили меморіальну плиту на місці загибелі командира сотні Української Повстанської Армії групи “Південь” – “Шуляка”. Місце вшанування знаходиться у “Чорному лісі” на кордоні Хмільницького та Літинського районів Вінницької області.

Про це повідомляє інтернет-видання «20 хвилин» з посиланням на Прес-службу Хмільницької районної організації ВО “Свобода”.

На місці бою українських повстанців, що тривав близько трьох годин 5 червня 1944 року зусиллями літинчан у 2008 році було насипано пагорб та встановлено березовий хрест. Надалі свободівці планують облаштувати місце бою українців – здобувачів української незалежности та створити маршрут “Повстанськими стежками Вінниччини”, що охоплював би поряд із місцем бою сотні “Шуляка” також залишки повстанської криївки та ще ряд визначних для Української нації місць у Хмільницькому, Літинському та інших районах області.

Голова Хмільницької районної організації ВО “Свобода” Володимир Марійчак, завдяки якому було встановлено меморіальну плиту, розповідає: “Хмільниччани ще й досі на двадцятому році Української Незалежности, як це не прикро, ще дуже мало знають про боротьбу українців за власну державу тут, на землях Хмільниччини, Літинщини та й загалом Вінниччини. Ми намагаємось повернути із забуття маловідомі героїчні сторінки Хмільницького краю. Хіба ми маємо право забути своїх земляків, що у криваві роки совєтсько-німецької війни виборювали Україні незалежність. Свободівці району продовжуватимуть відкривати все нові й нові імена українських героїв, місця і події, пов’язані із відродженням Української державности”.

6 Comments on “ХМІЛЬНИЦЬКА «СВОБОДА» ВШАНУВАЛА БІЙЦІВ УПА

і шо?
13.02.2013 at 21:39

Слава Україні!

Віктор
13.02.2013 at 21:43

Героям слава!!!

Олег
14.02.2013 at 16:05

Високо ціную справу Володимира. Це справжній вчинок патріотів. Тим паче, місце бою – поруч із моїм селом Стара Гута. “Братство хмільниччан у Києві” готове надати посильну допомогу у справі повернення рідної історії, як це було із визнанням битви на Синіх Водах.
 

Петро
15.02.2013 at 19:40

Стаття на сайті партії:
Хмільницька “Свобода” вшанувала сотенного УПА “Шуляка”

Армія безсмертних

21 серпня 2011
 

21 серпня 2011 року активісти Хмільницької та Літинської районних організацій Всеукраїнського об’єднання “Свобода” встановили меморіальну плиту на місці загибелі командира сотні Української Повстанської Армії групи “Південь” – “Шуляка”, до Дня 20-річчя Незалежности України. Місце вшанування знаходиться у “Чорному лісі” на кордоні Хмільницького та Літинського районів Вінницької області.
На місці бою українських повстанців, що тривав близько трьох годин 5 червня 1944 року зусиллями літинчан у 2008 році було насипано пагорб та встановлено березовий хрест. Надалі свободівці планують облаштувати місце бою українців – здобувачів української незалежности та створити маршрут “Повстанськими стежками Вінниччини”, що охоплював би поряд із місцем бою сотні “Шуляка” також залишки повстанської криївки та ще ряд визначних для Української нації місць у Хмільницькому, Літинському та інших районах області. Велику інформаційну допомогу надав свободівцям житель села Трибухи Літинського району Бровань Микола Тимофійович, що ще у 1966 році спілкувався з очевидцем бою, який вказав йому місце знаходження повстанської криївки.
Голова Хмільницької районної організації ВО “Свобода” Володимир Марійчак, завдяки якому було встановлено меморіальну плиту, розповідає: “Хмільниччани ще й досі на двадцятому році Української Незалежности, як це не прикро, ще дуже мало знають про боротьбу українців за власну державу тут, на землях Хмільниччини, Літинщини та й загалом Вінниччини. Ми намагаємось повернути із забуття маловідомі героїчні сторінки Хмільницького краю. Хіба ми маємо право забути своїх земляків, що у криваві роки совєтсько-німецької війни виборювали Україні незалежність. Свободівці району продовжуватимуть відкривати все нові й нові імена українських героїв, місця і події, пов’язані із відродженням Української державности”.
Довідка: До українських героїв, уродженців Хмільниччини, зокрема належать:
Омелян Липовий – (псевдо – “Олекса”), в 1942-1943рр. окружний провідник ОУН(б) на Вінниччині. В 1944 році референт служби безпеки в загоні “Саблюка”; Купрієвич – (ім’я невідоме). До совєтсько-німецької війни працював інспектором районного відділу освіти. Член ОУН(б) з 1941 р. До середини 1943р. виконував обов’язки провідника районної організації. Один із організаторів перших загонів УПА на Вінниччині. Влітку 1943 року загинув у бою із гітлерівцями; “Грім” – (справжнє ім’я та прізвище невідомі). Член ОУН(б) з 1941 р. З другої половини 1943 року виконував обов’язки провідника ОУН(б) Хмільницького району. Брав активну участь у формуванні загонів групи УПА-“Південь”; Особенко Любов – родом із с. Малий Митник. Член ОУН(б); Ничипорук – (ім’я невідоме), родом із с.Малий Митник. Член ОУН(б); Хельківський Людвіг – родом із с. Велика Клітівка Уланівського (нині Хмільницького району).
Якщо говорити про національно-визвольний рух 1941-1952 рр. на території Хмільницького району, то значну увагу привертає постать “Грома”. Повстанець-герой, що пішки повернувся, врятувавшись із 10 річного заслання від берегів Тихого океану на рідну землю, щоб зі зброєю в руках виборювати незалежність Україні. “Грім” зумів вибратись із оточеної 12-ма енкаведистами оселі у рідному селі (село на жаль поки що встановити не вдалося) при цьому знищивши 8-ох ворогів. Недаремно його призначили виконувати обов’язки провідника ОУН(б) Хмільницького району.
Про обставини бою 5 червня 1944 року відомо завдяки т. 8 Літопису УПА “Українська Головна Визвольна Рада” та повідомлення від 6 червня 1944 року надісланого Вінницьким НКВС комісару внутрішніх справ УССР. Вдалося встановити, що о 12.00 5 червня 2-га рота 189-го окремого стрілкового батальйону НКВС підсилена взводом станкових кулеметів із взводом 80-мм мінометів наздогнала в лісі, 4 км. південніше від с. Широка Гребля і 3 км. північніше с.Трибухи близько сотню повстанців, з якими зав’язала бій. У ході бою 75 енкаведистів було вбито, 50 поранено, загинув також уповноважений РО НКВС Павлов. Втрати УПА: 67 убито, 20 поранено, 1 – взятий в полон. У бою загинув командир сотні “Шуляк” та двоє чотових. Про “Шуляка” відомо, що він 1918 або 1919 р.н., родом із Західної України, середнього зросту. Для істориків-краєзнавців діяльність націоналістичного підпілля на Хмільнниччині ще й досі величезна біла пляма в історії подільського краю.
Прес-служба Вінницької обласної організації ВО “Свобода”
 

MaryLee
16.02.2013 at 21:01

А як можна наперед дізнаватися про подібні заходи чи дійства? Хотілось би бути на них присутньою, а не тільки читати про це в новинах…

Віталій
16.02.2013 at 21:25

Ми готові розміщувати подібні оголошення. Так що пропоную скористатися можливістю і розміщувати оголошення про подібні заходи на ГФХ…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *