Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

24.12.2017

ІНФОРМАЦІЮ ПРО ВИТРАТИ МІСЬКОГО БЮДЖЕТУ ХМІЛЬНИКА ПУБЛІКУВАТИМУТЬ НА МІСЬКОМУ САЙТІ

Нещодавно міський голова Хмільника видав розпорядження, яким встановив, що інформація про витрати коштів міського бюджету публікуватиметься в простій та зрозумілій формі на офіційному сайті міста Хмільника.

Це стане черговим кроком для забезпечення публічності та прозорості бюджетного процесу в місті Хмільнику.

Впровадження такої ініціативи стало наслідком проведення засідання «круглого столу», який відбувся нещодавно в рамках проекту «Міський бюджет: бачу, розумію, контролюю». Під час заходу учасники висловили загальну тезу, що, попри наявність різноманітних ресурсів, таких, як Е-data, Prozorro, 007, YouControl та інших, багато хмільничан не володіють необхідними знаннями та навичками, щоб знайти необхідну інформацію. Тому було вирішено рекомендувати міському голові видати розпорядження, яким буде зобов’язано публікувати щотижневу зведену інформацію про витрати міського бюджету на Офіційному сайті міста Хмільника. Причому така інформація має бути опублікована в простій та зрозумілій формі.

Тепер таке розпорядження є і вже з 1 січня на міському сайті можна буде побачити зведену щотижневу інформацію про витрати міського бюджету.

Ініціативу впроваджено в рамках реалізації проекту «Міський бюджет – бачу, розумію, контролюю», який реалізується Хмільницькою районною громадською організацією «ПРАВО» в рамках програми «Публічні бюджети від А до Я: інформування, активізація та залучення громадянського суспільства», що виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з Фундацією польсько-української співпраці ПАУСІ за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Точка зору, відображена у цій публікації чи матеріалі, є винятковою відповідальністю Хмільницької районної громадської організації «ПРАВО» і може не співпадати з точкою зору Фонду Східна Європа, ПАУСІ і/або Європейського Союзу.

Партнерами в реалізації проекту виступають Центр аналізу місцевої політики, міськрайонна газета «Життєві обрії» та виконавчий комітет Хмільницької міської ради.

113 Comments on “ІНФОРМАЦІЮ ПРО ВИТРАТИ МІСЬКОГО БЮДЖЕТУ ХМІЛЬНИКА ПУБЛІКУВАТИМУТЬ НА МІСЬКОМУ САЙТІ

Денис Житник
24.12.2017 at 23:05

Круглий стіл про прозорий бюджет було проведено 1 грудня, а потім розпочався інформаційний ажіотаж навколо ціеі теми і лише 19 грудня спромоглися видати розпорядження, але в любому випадку це добре. Зауваження до п. 3 як на мене відповідальним за опублікування інформаціі треба визначити не тільки штатних піарщиків, а й фінансове управління, яке більш компетентне у цьому питанні і мае оперативно сприяти у цьому піарщикам.

Віталій
24.12.2017 at 23:13

Зауваження не приймається. Не бачу потреби покладати якісь додаткові обовязки на фінансове управління. Інформація, яку планується публікувати, і так знаходиться у вільному доступі. Просто не всі вміють її знайти. Ми вміємо її знайти. І, як Ви висловилися, “піарщикам” залишиться просто розмістити її на сайті. До чого тут фінуправління?

Денис Житник
24.12.2017 at 23:31

От і скиньте громадськості посилання де це знайти…

Віталій
25.12.2017 at 01:52

Аяматьйогойоб!))) Ну на тренінги до нас коли прийдете?))) . Не можу я скинути просто посилання))) Це потрібно самому заходити на інший сайт і шукати. Там все є, але для того, щоб знайти, потрібно докласти зусиль. І без певних знань та навичок це зробити важкувато. І щоб спростити для громадськості цей процес пошуку й вирішено було оприлюднювати всю інформацію, яка є на сайті Є-дата, але яку важко знайти, на офіційному сайті міста, але вже в простій та доступній формі. От саме на це спрямовано розпорядження.
Сподіваюся, що тепер стало зрозуміліше?)))

Денис Житник
25.12.2017 at 10:50

Пане Віталію цілком очікувана відповідь, а от розробники цих сайтів, чому вони спроектували таке незручне юзабіліті, все ж мае бути у легкій і доступній формі це ж не для професіоналів, а для простих людей. А може це навмисно так зроблено? Стосовно тренінгів, то я хотів онуків делегувати, так як ім надалі жити у цій краіні, але вони не хочуть іх це не цікавать у такому віці у них цьомки-бомки у голові і не тільки у голові, заставляти не бачу сенсу да і не можу, адже насильно милий не будеш. Тай взагалі, як на мене ці тренінги більше для вузького кола осіб ,які хотят себе на постійній основі присвятити громадському контролю за владою. Багато професійних громадських діячів не потрібно, щоб контролювати владу головне, щоб люди цим діячам довіряли. Чим більше буде довіри тим більше буде у Вас волонтерів і свідомих та активних громадян, які звісно мають не сліпо вірити професійним діячам, а хоча б у загальному більш менш мати достатній рівень правовоі та політичноі культури, а спеціальні знання залишим професіоналам від громадських організацій. Всі ж не можуть і не хочуть бути громадськими діячами, хто ж тоді буде вулиці підмітати. Так професійні громадскькі діячі мають давати команду фас, що влада робить щось не так, а от критична маса свідомих та активних громадян, якоі поки що нажаль у нас не мае, мае і тиснути на владу. Пане Віталію Ви боріться не за масовість на тренінгах, яку треба спонсорам показати, а активно боріться, щоб влада реально, щось робила. Я розумію може у Вас трошки інший підхід, що Ви няньчите владу допоманаете іі там усілякі документи видумувати, підказуете ій щоб вона у просак не попала. Відкрито і конструктивно критикуйте владу, за принципом “влада мені друг, але істина дорожче”, а не лише констатуете певні факти з натяком та підтекстом проти іі неправильних дій, провокучи, що інші прямо накинутся на неі. І все це через небажання псувати стосунки з владою. Я переконаний, що коли Ви прямо будете боротися з неправильними діями влади, коли буде певний результат і зрушення, тоді і кількість охочих ходити на тренінги зросте і вони не просто так приходити, а вмотивованими будуть, от і почне формуватися критична маса активних громадян, якоі влада вже буде боятися. А от є такі ситуаціі, що тренінги не допоможуть, для прикладу от закупили недоречний трактор за 3 мільйони всі про це знають що гроші пішли не зовсім за цільовим призначенням, тендер не скасовано, угоду про закупівлю не розірвано, гроші не повернуто, винних не покарано, за те ще й хтось на цьому намагався попіаритися…

Anonim
25.12.2017 at 11:25

Пан Віталій доречний вислів застосував Аяматьйогойоб. Дійсно, до чого тут фінуправління. Є же якийсь порядок висвітлення інформації на сайті. Є же відділ який цим займається, скомпоновує інформацію, відповідає за розміщення. Всі подали один працівник розмістив. Навіщо видумувати велосипед. А на сайті міста можна створити розділ з посиланням на Е дата чи просто дублювати інформацію як пропонує пан Віталій. А на рахунок спонсорів – рахуйте своє.

Денис Житник
25.12.2017 at 12:19

Тай взагалі необхідно підсилити попередній фінансовий контроль, можливо розробити положення про нього, є ж система антикорупційного аналізу нормативних актів, чому б не бути положенню про попередній фінансовий контроль за бюджетом. В основу цього положеня мають бути закладенні так звані бюджетні пріорітети за принципами збалансованого, раціонального, справедливого і доцільного розподілу бюджетних коштів між різними статтями видатків. Головную роль слід приділити процелурно-процесуальним питанням формування і підготовки проекту бюджету із максимальним залученням громадськості та цільвих груп які будуть кінцевими споживачами бюджетних коштів. Можливо слід на цих сайтах де звітують про бюджет передбачити, так щоб люди бачили процес формування його проекту, як в узагальненій так і у конкретній формі. Так конкретна форма передбачатиме завантажений бюджетний запит погоджений з фінансовим управлінням, де певний орган просить певну суму наприклад для фінансування ліків для інвалідів і от той інвалід буде знати, що йому мае бути така то кількість ліків безкоштовно компенсована, а якщо на думку інваліда на всіх таких як він не вистачить то він зможе запитати чому так мало. Узагальнена форма має бути у формі таблиці розбитоі по статтям бюджетних видатків, обовязково мае бути примітка де має бути обгрунтування чому саме таку суму закладено під кожний конкретний видаток. Крім того можливо доцільно щоб люди могли задавати питання в режимі онлайн та коментувати все це, а також мали б можливісить формувати електроні петиціі та опитування громадськоі думки. Перед затвердженням бюджету проводити громадські слухання от нехай там цільові групи кінцевих отримувачів бюджетних коштів (жителі заболочених мазурівок, пільговики у маршрутках,посадовці, які більше премій хотять) та іх ініціативні групи доводять владі одне одному владі та депутатам, які ж видатки мають більш пріорітетними. Тоді й зміститься акцент, раніше відділи та посадовці лобіювали скільки ім грошей вилілити, а потім вже цілові групи громадськості будуть це робити. А щоб вони не пересварилися між собою доцільно створити координаційну погоджувальну раду. Звісно не можна все наприклад на пільговиків у маршрутках вилілити, а треба ще на заболочену мазурівку щось залишити, от так і обгрунтувати людям що все на одного і одращу витрачати недоречно, бо інший залишиться ні з чим. Запровадження попереднього контролю за бюджетом активізуе громадськість, тому що вона відчуе що може реально впливати на своі права. І толі будуть толпою йти на тренінги до пана Віталія.

Віталій
25.12.2017 at 12:44

Де ж в тебе, чоловіче, стільки срачу в голові береться?))).

Денис Житник
25.12.2017 at 12:52

Пане Віталію срач не у мене в голові, а у місті і щоб його подолати треба йти на радикальні кроки йти (звісно у межах розумного без вил)

Анонім
25.12.2017 at 20:58

Денис Житник рулить. А несе добряче.

Денис Житник
25.12.2017 at 21:20

Те що мене рулить і десь несе ситуація мною контрольвана, а от куди несе владу взагалі і чи не втягуе у цей водоворот особливо жителів заболочених мазурівки та сидорихи, то це вже серьозне питання…

Анонім
25.12.2017 at 21:34

Пане Денисе не ображайтеся. Вас просто при написанні коментаря ох як понесло. Я втомився читати, а коли прочитав то… А на рахунок Сидорихи чи Мазурівки, то жителям певно байдуже по чому ходити от і мовчат чи просто не мають часу чимось ще займатися, а влада просто пробарабанила ці мікрорайони. Проспівали в сесійному залі міської ради та віджалися перед м/р.

Денис Житник
25.12.2017 at 21:41

А я ніколи не обрадаюся не мае сенсу

Денис Житник
25.12.2017 at 21:45

Панове вибачайте за помилки клавіатура на телефоні маленька, а пальці товсті, от і не попадаю, як вже казали заносить… А от молодим бажаю, щоб попадали куди треба з першого разу, короче при світлі треба…

Анонім
25.12.2017 at 21:51

Це точно, бо є такі, що можуть лише попасти пальцем в один отвір і то іноді важко. Так і працюють, а в подальшому і живуть.

Денис Житник
25.12.2017 at 21:53

Головне отвори не переплутати, але це одразу зрозуміють

A
25.12.2017 at 22:10

Ну да після того як пан Віталій підскаже, як нада і куди та щей тренінг проведе.

Анонім
25.12.2017 at 22:11

Не переживайте якщо не туди попаде хтось, то є кому підказати та навчити.

Денис Житник
25.12.2017 at 22:17

Ну да нічого тут складного не мае цеж не бюджетний процес без тренінгів обійтися можна…

Анонім
25.12.2017 at 22:35

Але все таки було б не погано попасти на тренінги, які проводить пан Віталій ( я про формування бюджету). Напевно йому можна було б задати питання та отримати коректні відповіді.

Денис Житник
25.12.2017 at 22:36

Чому не ходили він же запрошував?

Анонім
25.12.2017 at 22:46

Та якось часу не має. Дньом заробляю. А в 19.00 год. тренінгів не має. І напевно щоб і були то я би в таку год. не пішов. Відпочивати тоже нада.

Денис Житник
25.12.2017 at 22:49

Як кажуть не судьба.

Анонім
25.12.2017 at 23:14

Ну ладно давайте вже по темі. А інформацію на сайті Хмільника будуть розміщувати постійно чи це тимчасове явище щоб питань не було і ніхто носом не тикав. Міська рада напевно не зобовязана це робити оскільки є портали де це ну аж як нада робити. Чи можливо якимось нормативно-правовим актом передбачено.

Віталій
26.12.2017 at 00:18

Хлопці, я іноді з вас просто хуєю)))). Ну в самому ж матеріалі є навіть скан-копія розпорядження міського голови, яким, власне, затверджено Порядок оприлюднення інформації!))) Невже не видно того розпорядження?)))
Панове, прийдіть таки на тренінги))). Обоє!!! Я наполягаю!!!)))

Денис Житник
26.12.2017 at 00:23

Мають розміщувати постійно, тому що розпорядження безстрокове і буде діяти поки його не відмінять. Так що міськрада сама цей обовязок для себе встановила, точніше для тих посадовців, які мають цю інформацію оприлюднювати. Головне, якщо забудуть вчасно, то щоб все ж таки оприлюднювали хоча б із запізненням, от слідкуйте Аноніме тай нагадуйте…

Анонім
26.12.2017 at 00:45

Я добре бачу розпорядження і читати вмію. Я маю на увазі нормативно-правові акти Кабміну чи ще якісь. Вкажіть просто і на тому Вам подяка. А слово яке ви застосували в своєму лексиконі напевно потрібно замінити. Наприклад: Я занадто вражений Вами :-). Доречі, коли тренінги плануються.

Анонім
26.12.2017 at 00:57

Денисе і без мене є кому слідкувати за сайтом Хмільника. А на рахунок розпорядження міського голови, то напевно міська рада просто виконала вимогу пана Віталія щоб не було негативу. І напевно Віталій його візував. Фамілія же надрукована в розпорядженні. Всі тут і про всьо вкурсі були. Ось і Вам “О це так”.

Анонім
26.12.2017 at 18:48

Прийняте розпоряжження міського голови це квіточки. Ось Вам настоящий шедевр (http://ekhmilnyk.gov.ua/government/documents/executive_committee/project?id=18352). Як виконком хоче видєлувати. Пунк 1 цього рішення, що стосується видалення дерев: комунхоз хочуть заставити видалити дерева на територіях багатоповерхівок (кинули ЖЕК). Пишуть, що дерева порушують світловий режим, то там спеціалісти аж занадто широкого профілю. Може вони десь зверталися. Рекомендую ЖКГ уважно вивчити порядок видалення зелених насаджень і що потрібно зробити коли світловий режим дійсно порушений (довідка санкстанції тощо). По друге управління освіти м/р є спеціалізованою організацією по видаленню дерев? Може освітяни мають з кимось укласти договір на видалення дерев. Ну і по третє хочуть зобовязати ФОП Руденка К.Л. видаляти дерева, а саме: при видаленні дерев, які мають провести комунальщики має ще там бути присутній працівник м/р. Якого він там має стерчати. Навєрно немає більши чим зайнятися. Ну і головне: Руденко має скласти, якийсь акт та утилізувати деревену. Барани виж самі рекомендуєте укласти договір на видалення чи розчистку дерев з комунхозом

Анонім
26.12.2017 at 18:53

Не дописав. І коли буде укладено договір з комунальщиками, то усі гілки мають забрати вони, тому що відповідають за обрізку дерев. І цей абсурд Загіка має проконтролювати. Ну, що пане Віталію я вмію читати!? Не дайте рішення прийняти у такому вигляді. Ось тут ви маєте бути занадто враженими.

Анонім
26.12.2017 at 19:27

Забув дописати. У Руденка земельна ділянка в оренді, не у власності. Сто пудов гілки має забрати якась комунальна установа, яка має провести обрізання дерев. І на рахунок бюджета то на ці роботи заплановані напевно кошти. Хоча можна і з ФОП Руденка здерти кошти чому б ні в рішені же нічого не сказано про оплату послуг.

Денис Житник
26.12.2017 at 20:11

І знову панове повертаемося до навколобюджетних питань. Всі памятають, що кінотеатр Дружба частково завалився. Його напевно орендували підприємці. Згідно ст. 10 Закону Про оренду державного і комунального майна істотною умовою договору оренди такого майна є страхування орендарем орендованого ним майна. Згідно ст. 24 цього ж закону орендоване майно страхується орендарем на користь того
учасника договору оренди, який бере на себе ризик випадкової
загибелі чи пошкодження об’єкта оренди.
Тобто істотна умова договору мае бути обовязково включена до договору. Навіть якщо відсутня хоча б одна істотна умова такий договір може визнано недійсним або неукладеним. Та це тільки верхівка айсбергу, а от якщо припустімо стахування не було, то місцевий бюджет не отримае страхового відшкодування. Більше того тут говориться про ризик саме випадковоі загибелі речі, (випадок це те що не можна передбачити наприклад ракета з північноі кореі летіла на евросоюз і впала на наш кінотеатр, у даному разі прокопович не міг передбачити і не зобовязаний це зробити так як не ясновідящий), а от коли можна і зобовязаний передбачити це вже недбалість (будівлю напевно протягом багатьох років необстежували компетентні спеціалісти, хоча зобовязані були це робити, тим більше з врахуванням того що могли передбачити на основі прогнозу погоди, що снігопад буде від якого дах провалився. Тут ще питання чи відраховувалися амортизаційні відрахування на будівлю чи робився якийсь ремонт. Навіть якби був договір страхування, то представники страховоі компаніі могли б на цій підставі відмовити у виплаті страхового відшкодування). А от, жек мало контролювати управління жкг. Як відомо до відповідальності через цей обвал нікого не притягнуто. Як там було насправді з цим страхуванням можна тільки здогадуватися. Отож панове можновладці розберіться у цій ситуаціі. Панове шевченко та околодько знову не робіть винним Редчика, він тільки тоді до влади прийшов, коли кінотеатр обвалився, а запитайте свого однопартійця по народному контролю прокоповича куди він дивився всі ці роки рулячи жеком…

Зіна
26.12.2017 at 20:28

Ну тут в точку. Саме в завалі кінотеатру винен ХАПУГА ПРОКОПОВИЧ! Він ще той злодюга, проте сука скритний.

Віталій
26.12.2017 at 20:36

Перепрошую за втручання, але дозволю собі запитати: а я тут до чого?)))

Анонім
26.12.2017 at 20:50

Ну да кінотеатр потрібно ремонтувати. І криша мала б відремонтована буде вже до цього часу. Слава богу, що нікого не завалило, а то комусь пришлося йти у вязницю, а так заканало. Це як правильно назвати прай…б чи прой…б не знаю. Вибачаюсь за лексику іншого слова підібрати не можу. А на рахунок законів, то тут без них ясно, що балансоутримувач має утримувати власне комунальне майно в належному стані.

Анонім
26.12.2017 at 20:52

Взагалі ні до чого, але носом тикнути посадовців зможете.

Анонім
26.12.2017 at 21:19

Якщо Прокопович не звертався до міської ради з відповідним листом щодо ремонту будівлі, тоді він винен у всіх випадках. А якщо звертався і получив кукіш то крайні мають бути ЖКГ та дупутатський корпус. Не думайте я Прокоповича не вигороджую. Просто у ЖЕКа на ремонт дружби не має грошей., а виділити їх мала б сесія міської ради і то негайно це зробити.

Віталій
26.12.2017 at 21:38

Тобто свисни Ванька – ти дурніший?))) А самому тикнути мізків чи сміливості не вистачає?)))

Денис Житник
26.12.2017 at 21:44

Якщо кінотеатр завалився з чиеісь вини то тут перш за все питання у тому що збитки на ремонт кінотеатру мають стягнутися з ціеі виноі особи, чи за рахунок страхового відшкодування (треба конкретно договір той бачити, як він прописаний і чи взагалі був). А от у нас як завжди щось запороли чи розікрали то звикли відшкодовувати за рахунок бюджету, при такому підході грошей не хвате, бюджети же не резинові, машинки що гроші друкуе у міськраді теж не мае, а якби була то гарантую що вкрали б. Тай виного ніхто не намагався встановлювати, напевно комісія яка акт складала, складалася із працівників віділу жкг та жєку може ще когось взяли. В акті скоріше за все написали що дальше робити чи ремонтувати, на справжні причини чому все завалилося очі закрили все на випадок списали тай забули… Десь на сайті вроді зустрічав що кінотеатр хотять продати за 6 мільонів під магазин, а от скільки туди ще грошей треба вкласти, там же капітальний ремонт треба робити…

Денис Житник
26.12.2017 at 21:53

А якби кінотеатр не завалений був то могли б продати значно дорожче, а так немае гарантіі що його хтось купе за 6 мільонів куди ще докладати треба, напевно замовляти пкд на капремонт, чи реконструкцію, от і рахуемо прямі збитки і упущену вигоду для бюджету…

Анонім
26.12.2017 at 22:11

А самому тикнути мізків чи сміливості не вистачає?)))…
Якщо я про це пишу, то місків вистачить вже. А на рахунок сміливості, ну тикну я їх носом-результату мабуть не буде. А от якщо ви Віталію їх лупанете, то шухер буде в раді такий, що аж у Вінниці почують. А зімною буде все як кажуть тіхо ша. Ну ось ви воюєте проти декомунізації в місті, правильного формування бюджету тобто виконання закону, то ось Вам ще новини. Міська рада напевно всі роботи проводить на обєктах, які перебувають у них на балансі, цеж так Віталію. То я впевнений, що вулиці які на балансі комунхоза з неправильними назвами. І комунхоз тут не винен це має бути рішення ради чи виконкому про прийняття їх на баланс, а якщо рішення існує то внесення змін до нього. Виходячи з цього вулиці, яким змінили назви робити не мають права без відповідних змін. Ви зімною погоджуєтеся. А те що затвердили вулиці які мають відремонтувати у 2017 році жодним чином до вказаного рішення про прийняття на баланс не відноситься. Може ще щось написати, як думаєте чи може досить?!

Анонім
26.12.2017 at 22:27

Якби він не був аварійний то його вже давно хтось би викупив. А так стоїть руїна серед міста курорту Державного значення, як чиновники люблять писати. Окраса же, може його ще подати до обєктів історичної чи архітектурної спадщини, тоді і робити нічого не нада. А якщо захочуть потім щось зробити, то їм буде дуже важко бо тут є закони. Доречі ось Вам чиновники і ще одна відмазка. Користуйтеся наздоровьє.

Віталій
26.12.2017 at 22:27

Та пишіть))) Хіба мені Форуму шкода?)))

Анонім
26.12.2017 at 22:44

Всьому свій час Віталію.

Віталій
26.12.2017 at 22:47

І не посперечаєшся))).

Анонім
26.12.2017 at 23:02

Сперечатися можна, але толку то з цього. Якщо в програму ЖКГ та благоустрою міста впендьорили собак (точно захід не памятаю)то смисл сперечатися. Єж свої закони про контролювання собак-це окремі програми. До чого тут собаки до розвитку житлово-комунального господарства, а благоустрою-вони що засруть весь город і все потрощать та й всі клумби знищать!?

Віталій
26.12.2017 at 23:30

))) Тобто з безпритульними тваринами нічого в місті робити не потрібно?)))

Анонім
26.12.2017 at 23:48

Віталію. Потрібно контролювати їх чисельність, що і робиться в місті. Сам бачив цю службу здається го “добро” називається. Я за те щоб: 1. Окрема програма для поводження з безпритульними тваринами була. 2. Якесь положення чи порядок тощо.
А не ліпити ліпаків і все в одну програму. Хотяби в назву вписалиби слово -собаки. А так собаки в місті в нас модні. Усі з кульчиками бігають.

Віталій
26.12.2017 at 23:53

Так, окрема програма справді не завадила б. І Порядок утримання тварин також. І визначені місця для вигулу домашніх тварин. І знову Віталій хай свисне?)))

Анонім
27.12.2017 at 00:17

Та навіщо Вам свистіти щас. Ви Віталію вже насвистілися добряче. Бюджет вже затверджено на 2018 рік тай навіщо вже відділу ЖКГ напрягатися в кінці року. Да хай буде вже як є. Це мєлочи жизні міської ради які нажаль жевріють. А ось в новому році 2018 доречно буде якийсь матеріал розмістити на цьому форумі. Так щоб не забувалися, що їхні промахи бачуть та і щоб не розслаблялися та робили як то кажуть як книжка пише, а не як хочеться.

Віталій
27.12.2017 at 09:10

Я Вам відкрию величезну таємницю. Вони й самі свої промахи бачать. і вони самі прекрасно знають, що потрібно і те зробити і се. Але не роблять. Чому? На мою думку є кілька причин: по перше – не вистачає ресурсу: кадрового, експертного, фінансового кінець кінцями. По друге – того, що потрібно зробити, за роки правління папєрєдніків, накопилося ну дуже багато. І в них просто завал. Поточна робота не дає можливості навіть братися за реалізації стратегічних цілей. Ну і толку з того, що хтось на цьому чи іншому форумі напише, що в місті з чимось повна лажа? Воно одразу виправиться?
Ви ж не гірше за мене знаєте, що ні. І навіть якщо підняти крик, що вони ж за це зарплату отримують! Навіть якщо позбавити їх премії – все одно питання не зрушиться. Єдиний вихід – долучатися. Долучати свої знання, вміння. Вчити, самому розробляти документи, обговорювати проблемні питання. Ну і писати, звичайно, не завадить, якщо не чують. Але не обмежуватися лише писанням. Бо написати під псевдо, обісрати всіх і вся – розуму багато не потрібно. А толку?

Анонім
27.12.2017 at 11:13

Віталіє, я нікого не обсираю. Я говорю про не доліки в їхній роботі, які можуть в подальшому виправитися. А ось може прочитає градоначальник міста щось на форумі та й видасть якесь розпорядження так і діло піде. А премії не давати, то вони ітак на сучасні ціни мізер отримують. Стимул до роботи забрати нізя. А на рахунок долучитися, можна буде конечно ну не зараз. Почну наверно з економіки, а от потім совбез нада труханути, а то як павліни горді ходять і населенню грублять. Заходиш до них як в їхню хату, а добитися щось треба тиждень ходити. А гроші отримують. Постійно якісь довідки потрібно носити, а самі чому запити по цих довідках не роблять, мабуть впадло. Їх же там 30 голів сидить. І чому начальника вже 2 роки немає. Чому Тимошенко не презначено. Задумайтеся 30 чоловік, в Жкг здається 6 в економіці 5 і справляються на % 80. А писати під псевдо кращий варіант. Має бути так:хтось бачить, хтось кричить, а хтось помилки виправляє. Банально звучить. А на рахунок розуму, судіть самі чи багато нада його чи мало щоб правду писати. Ось і на такі речі напевно створено цей форум, щоб громадськість щось знала.

Віталій
27.12.2017 at 13:30

Головне, не обмежуватися лише піссаніною)))

Денис Житник
27.12.2017 at 14:13

Пане Віталію погоджуюся, особливо коли околодько з шевченком все на Редчика намагаються спихнути, багато посадовців і при попередниках працювали, отже мали б вже більш-меньш розібратися у своій роботі хоча розумію, що стиль керівництва попередніх керівників не сприяв до цього. Звісно ці старожили звикли працювати у певному стилі, а тут ще й масові реформи розпочалися і влади помінялися на всіх рівнях, багото нових праціників зявилося, яким досвіду набувати треба. Незважаючи на все це недоліки роботи у системних і стратегічних речах, які можуть призвести до значноі шкоди чи до серьозного дисбалансу дуже бажано не допускати, а той взагалі недопустимо. Також декому з посадовців і працівників комунальних служб закидають те що вони хапуги, що машини круті мають і маетки, а деякі комунальні служби працюють не так як треба та шей у боргах, диму без вогню не бувае люди усе бачуть і закономірно що сумніви своі висловлюють. У місті не повна лажа а йде робота ремонт вулиць центрального парку про що я вже раніше писав. Стосовно премій Віталію Ви неодноразово писали про це на форумі скопіювавши з розпорядження скільки кому дали при цьому залишаючи дописувачам форуму можливість висловити свою думку з цього приводу. Як на мене ще раз повторюся у положенні про преміювання треба встановити верхню планку, яка мае бути в межах розумного, це буде доцільно, раціонально і справедливо. Вважаю максимальні планки премій у 20-30 відсотків визначені у типовому положені про преміювання працівників державних установ несправеливими та експлуататорсткими.
Ось і приблизні критеріі для преміювання максимальна премія: за певні управлінсько-службові іноваціі, раціоналізаторські пропозиціі, розроблення місцевих нормативних документів і реалістичних програм, ноу хау, що спростять робочий процес і створять значний прогрес, а може прорив у певній сфері.(недопустимо, щоб посадовці для отримання таких премій повністю присвоювали результати праці пана Віталія, нехай він іх тільки спрямовуе, в в кінці як експерт перевіряе).
Велика премія за виконання роботи тимчасового відсутнього працівника, понаднормове додаткове навантаження, інтенсивність та ініціативність завдяки чому якісно зроблено великий обсяг роботи.
Середня премія за те, щой велика тільки якщо робота виконана у середньому обсязі на середньому рівні. Ну а той хто мало працював, то малу премію давати, але щоб іх зарплата (оклад + премія була не меньша мінімальноі зарплати по краіні на певний бюджетний рік). Якщо є недоліки в роботі, то премію пропорційно зменьшувати. Звісно все це в рамках бюджетних асигнувань у межах фонду оплати праці у складі справедливо сбалансованого бюджету.Премія це додаткова зарплата за конкретну результативність роботи так звані норми виробітку. До розробки положення про преміювання доцільно залучити економістів з питань праці та зарплати, можливо такі є в управлінні праці та соцзахисту та у кадрових службах, подивитися на досвід інших міст проаналізувати статистику з питань праці і зарплати. Слід також врахувати субьективний фактор, преміі мають призначатися справедливо, щоб не допустити недовольства, заздрощів, підлабузництва, карьеризму, імітаціі роботи. В ідеалі це мае підвищити мотивацію посадовців та продуктивність праці. Крім того, може це стане початком того що хтось із службовців знайде себе і буде із захопленням працювати ради самореалізаціі.

Анонім
27.12.2017 at 18:13

Цікаве слово “піссаніною”. Слово пісанінно означає назву якоїсь піци. То що мені потрібно не лише піццою займатися. Я не пекар пан Віталію. А ще чимось займатися, в мене є чим займатися. Я писав, що всьому свій час.

Анонім
27.12.2017 at 18:39

Пане Денисе у вас певно пальці диміли і не тільки коли цей шедевр створювали.

Віталій
27.12.2017 at 19:45

Точно!)))

Анонім
27.12.2017 at 20:28

Віталію, в цьому матеріалі описано як буде розміщено на сайті міста Хмільника інформацію про використання коштів міського бюджету – ладно це хорошо. Розглянув форму: є дата, платник, одержувач, сума, призначення платежу- це добре. А де головний розпорядник бюджетних коштів, якісь коди по якому проведено платіж (КВЕДи тощо). Дебіторська та кредиторська заборгованість станом на дату розміщення на сайті. Чи це все знов втарабанят в один пункт (призначення платежу).

Віталій
27.12.2017 at 21:01

Розумний – аж страшно! І слова які – дебіторська заборгованість… Кредиторська заборгованість))). А нічого, що мета цього розпорядження інформувати громадськість В ПРОСТІЙ ТА ЗРОЗУМІЛІЙ ФОРМІ???))). Навіщо пересічному громадянину перевантажувати інформацію всіма отими заборгованостями та кодами? Хто розбирається в кодах і заборгованостях – знайде інформацію на є-дата чи Прозорро без проблем..)))
До речі. КВЕДи – то трішки інше)))

Анонім
27.12.2017 at 21:11

Ще на рахунок платника хочу написати. Якщо кошти йдуть через ЖКГ комунальщикам то ясно, а якщо кошти йдуть від виконкому комунальщикам, а далі. То може потрібно замінити пункт або якось скомпонувати в купу платник і дописати головний розпорядник. Можуть не зрозуміти. І це може відбутися по всіх інших управліннях (жкг це приклад). Ще приклад платник (жкг) бо через нього йдуть кошти, одержувач (комунхоз). А далі комунхоз де дів кошти тобто якій організації перечислив . З другої сторони платник комунхоз а отримувач якась організація яка виконує ті чи інші роботи, а хто комунхозу дав кошти не зазначено?!

Денис Житник
27.12.2017 at 21:17

У мене нічого не диміло зате у міськраді завдяки інформаційному резонансу, який розпочали життєві обріі, а продовжився на цьому форумі у міськраді напевно вже смаленим запахло. Вони вже там проблеми та загрози виявили для розвитку міста і будуть стратегію коректувати. Правильно Сергій Борисович краще пізно ніж ніколи, я вірю що Ваш ентузіазм принесе позитивний результат, я не шкодую що за Вас голосував і напевно проголосую ще. Нехай бюджетні пріорітети отримують не тільки авторитети!
Пане околодько, а ви застрахували приміщення життєвих обріів, воно ж напевно до комунальноі власності належить? Життєві обріі передплати і околодька збагати! Погана совдепівська традиція заставляти людей на роботі газети виписувати. Зараз наприклад не мае сенсу виписувати багато газет і ті ж життєві обріі можна в інтернеті почитати, тай інші джерела інформаціі є. Звісно, якщо перестати обріі виписувати, то не буде іі електроного варіанту, а може буде якщо района влада буле фінансувати…Зараз у мене хороший настрій тому не буду закликати людей щоб цю газету не виписували, але якщо знову напишуть перекручену правду, то залишаю за собою право обьявити газеті інформаційну війну.

Анонім
27.12.2017 at 21:25

Ну значить я вже не такий розумний як ви пишете. І не бійтеся я не хочу десь вам палку вставити. Но все таки дослухайтеся за платника. А на рахунок кведів чи як їх там ще звуть ті коди (то вних є назва). Ось тут теж може бути цікава інформація чи по потрібному коді пустили гроші.

Анонім
27.12.2017 at 21:27

Вибачаюсь не так написав, а саме: І не бійтеся я не хочу десь вам палку вставити “в колеса нада було дописати”. Ато щось не так звучало. Вибачаюсь.

Віталій
27.12.2017 at 21:39

Чоловіче, що ти пишеш?))) КВЕД – це класифікація видів економічної діяльності. За ними не перераховують гроші))) Це, фактично, те, чим займається конкретний суб’єкт господарювання. Тобто вид діяльності: роздрібна торгівля на ринках, надання фотопослуг населенню і т.д. Наприклад, в мене, як в ФОПа, їх десь близько 10.
КЕКВ – це код економічної класифікації видатків))).
Шановний, настійливо рекомендую відвідати наші тренінги))).

Віталій
27.12.2017 at 21:41

Ги))) . От саме через це й вирішили коригувати стратегію)))). Ржу)))

Денис Житник
27.12.2017 at 21:54

Напевно у міськраді комусь не до сміху, а коригувати треба, адже мазурівка з сидорихою плавають, тай взагалі час від часу треба коригувати, все ж міняеться…

Денис Житник
27.12.2017 at 21:59

Надіюсь шевченка з околодьком не забули запросити на коригуваня стратегіі, обовязково треба іх думку запитати вони ж тіпа опозиція, а то знову будуть казати що щось не так

Віталій
27.12.2017 at 22:02

Денисе, Ви навіть не уявляєте, які нісенітниці пишете))). Ржунімажу))).

Анонім
27.12.2017 at 22:04

І чого так через якись там КВЕД так кипіти. Ну виправили ви мене – це добре, що ви знаєте, що таке КЕКВ. Питання же не в цьому. І що ви на тренінгах щей про ці коди розказуєте грьобані. Ну розкажети ви мені, міській раді, а жителям міста хто розкаже. І чому ви на членів го право говорите “експерти”. Експерт – це фахівець який здійснює експертизу. А фахівця якимось документом нада заробити. Хіба у ваших є щось. Може просто члени го право. І ці фахівці в лапках щось будуть ще розказувати. Лектора міста б…ь.

Денис Житник
27.12.2017 at 22:10

Ну да зараз скажите що шевченка і околодька немае у розпоряджені яким затверджена робоча група по стратегіі, але чому б не запоросити, нехай приходять і послухають, ім ще надати, може запропонують щось цікаве…

Анонім
27.12.2017 at 22:19

Денисе ви хоть розумієте, що таке стратегія розвитку міста?! Якщо ні то от щас з минути на минуту Віталій розкаже як мені за коди. Та й одразу ж на тренінги почне вимагати прийти. Вибачаюсь, що втрутився.

Денис Житник
27.12.2017 at 22:23

Мені зараз не до статегій буду засинати…

Анонім
27.12.2017 at 22:26

Надобраніч тоді, а я ще покористуюся цим ресурсом. Ще є що писати.

Віталій
27.12.2017 at 22:45

От Денис зробив гарний вибір. Чого й Вам бажаю, пане Аноніме!)))

Віталій
27.12.2017 at 22:49

Ви не повірите!))) Ті, кого я називаю експертом, мають навіть сертифікати в підтвердження цієї тези))). І 4 особи з організації є сертифікованими тренерами))). Так що ізвінітє – тут Ви не праві))). А щодо проведених експертиз, то й тут Ви не праві. Наші експерти мають досвід проведення громадських експертиз діяльності органів виконавчої влади, а також громадських антикорупційних експертиз нормативно-правових актів та їх проектів))).
Так що вже змиріться з тим, що ми таки маємо фахових експертів)))
До речі. не всі наші експерти є членами організації))).

Анонім
27.12.2017 at 22:55

Ну раз так, тоді надобраніч Віталію. Дякую за спілкування, день важкий був в мене і завтра не легший буде. Мозок сьогодні в самого горів. Не ображайтеся за коменти.

Анонім
27.12.2017 at 23:10

Ну раз так, то тоді приймається. Наразі погоджуюся, що у Вас дійсно є експерти. Ну щож хорошої роботи в заданих напрямках.

Віталій
27.12.2017 at 23:22

))) Повірте, якби й не приймалося, я б недуже й журився))). Добраніч)))

Анонім
28.12.2017 at 20:02

Ну раз так. То сетрефікати видані ліцензованою організацією чи такою в якої я не давно сам отримав сертефікат аби він тільки був. І вних ліцензія була. А тупак тупаком викладали. А на рахунок досвіду гвалтувати мозок іншим розуму багато не нада. Прочитав щось умне і в перед експертизувати. І заставляти розпорядження видавати міську раду, про те що і в законі не передбачено, а чітко написано що нада зробити і саме цікаво як. А ви видумуєте велосипед і ще в газету подайте про бюджет як ви хочете. Можете тепер прийняти це або ні мені байдуже. Мені здається чи це дійсно, що коли робити зауваження (правду) вам то ви слова не скажете а от коли загроза вашим матеріалам то ви берете кулемет в руки. Нізя так робити, що коли людина приймає написане до уваги, то ви пишете що вам байдуже і журитися не будете. А написали ви не тільки ж мені а всі бачать які документи ваші фахавці мають.

Денис Житник
28.12.2017 at 22:30

Щоб стати еспертом сертифікати необовзкові, головне справді щось вміти на серьозному рівні. Напевно справжнім є тільки пан Віталій, а інщі напевно виконують допоміжні фунціі. Одного його тільки чути, а інші тільки піддакують. скільки треба вчитися і де щоб сертифікат отримати, крім щей досвід треба набути. Напевно цим що сертифікати видають вигідно чим побільше і якнайшвидше видати цеж напевоно небезкоштовно.

Віталій
28.12.2017 at 22:33

Сам зрозумів, що написав?)))

Анонім
28.12.2017 at 22:56

То що виходить, можна забити щось на отримання тих сертефікатів.?! Ні Денисе так ні зя. Цими сертифікатама, іноді навіть закон вимагає, не можливо просто працювати у деяких сферах. Ну да організації деякі які видають сертифікати на цьому гроші зривають тай ще не малі. Щас безкокоштовного нічого немає. Но його нада мати.

Анонім
28.12.2017 at 23:24

Якщо це до мене то зрозумів. Це ж я пишу).

Волонтер
29.12.2017 at 11:45

А я бачу одні і ті самі люди на форумі спілкуються і критикують одні одного. А я як нова людина на форумі скажу, скажіть нащо ще придумувати щось нове для цих бухгалтерів і для всіх тих хто буде це все опобліковувати вже є такі програми : прозоро, Є-Дата, ітд… вам що немає чим занятися то я вам підскажу в хмільнику і без цих опублікувань багато роботи, ви мені скажіть хто заходить на сайт міської ради і читає новини і тим більше про бюджет міста хто а ніхто, тільки ті хто працює в органах місцевого самоврядування і міська рада бо вони туди вносять свою інформацію, а людям важливіше вийти на двір і подивитися що виконується в місті і що ні.

Віталій
29.12.2017 at 14:24

Ну, логіка в тому, що не всі можуть розібратися з Прозорро, Є-датою та іншими ресурсами. Тому й вирішено публікувати зведену інформацію в простій та зрозумілій формі. А щодо того, що на міський сайт заходить мало хмільничан, то це проблема, погоджуюся. Але є й позитивний момент: раніше на міський сайт щодня заходило близько 100 відвідувачів, а зараз це більше 500 відвідувачів щодня. Тому, рано чи пізно, хмільничани почнуть користуватися міським сайтом і там повинно бути максимум простої, достовірної та зрозумілої інформації.

Анонім
29.12.2017 at 21:35

Віталію,Ви постійно пишете, що не усі можуть розібратися з ресурсами прозоро, е-дата та іншими. Може потрібно подивитися з іншого боку та задуматися чи воно їм нада розбиратися з чимось. Чи може взагалі в них є бажання контролювати бюджет і щось там читати про нього? Головне кінцевий результат. А кінцевий результат витрачення коштів на якісь там роботи-це комфортне та затишене місто для проживання. А контролюють бюджет хай органи, які носять зірки і за них боряться, якась там фінінспекція, рахункова палата та подібні до них. Вони за це гроші отримують. Може вже настав той час що боротися потрібно за щось інше. А корупцію таким своїм методом ви не подолаєте. Да полюбому хтось з чиновників знайде свою вигоду і ви даже не побачете. Бо хто хоче якусь вигоду, зробить все щоб її отримати. Люди просто хочуть жити хорошо, а з цими цінами це просто не можливо. Ось вам реалії сьогодення. Ще одне, да можна сотню законів зробити, але щоб не було корупції – да це нереально. Схеми діють тільки по іншому. Чиновники як таргани нічим не витравиш. Все розмножаються і крадуть ще краще.

Анонім
29.12.2017 at 23:52

Ось Вам пряма корупція за посиланням http://news.vn.ua/2017/12/28/38314
Да можливо там можна брати якісь дарунки, але все таки. Ось тут треба говорити та щей навчати пане Віталій.

Віталій
30.12.2017 at 20:48

Не можна брати дарунки))). Є обмеження, встановлені законом))). А щодо навчання, то на початку каденції цієї ради нами було розроблено Порядок підвищення кваліфікації депутатів міської ради. Відповідно до цього порядку має готуватися річний план навчання депутатів. Я не проти і мої колеги не відмовлять. Причому безкоштовно. Хай запрошують)))

Анонім
30.12.2017 at 21:12

Якщо є порядок, то добре. Але вони не підуть до Вас навчатися їм начхати, а ось грошиками запахло, то всі вони злидні збіглися. Такі бідолохи, що аж страшно. Ви ще зробіть порядок на рік про те коли можна брати, а коли ні.

Віталій
30.12.2017 at 21:16

В тому Порядку не написано, що вони мають прийти до нас))) там написано, що вони мають провести консультації в депутатських комісіях, ті мають надати пропозиції щодо річного плану, секретар ради має їх опрацювати і скласти план навчання. А кого вже запрошуватимуть – то вже інша справа. Не подобаємося ми – хай запрошують когось іншого))).

Анонім
30.12.2017 at 21:30

То напишіть тому секретарю. Хай діє і складає ті плани. А то ще привикнуть до подяк. І чому про щось погане , що може вжалить не виконується. А якусь дурню то будь-ласка.

Віталій
30.12.2017 at 21:34

Тобто секретар не виконує рішення депутатів, самим депутатам на це пофіг, а написати щось маю я?))). Дивна логіка))). Якщо в депутатів є потреба навчатися. то вони самі мають задовбати секретаря, щоб організував навчання. Якщо вони не відчувають потреби в навчанні, то до чого тут я?))).

Анонім
30.12.2017 at 21:39

Хорошо. Порядок затверджений чим. Я просто невкурсі.

Віталій
30.12.2017 at 21:42

Більше інформації – за посиланням http://pravongo.org/v-hmilnyku-deputaty-zatverdyly-poryadok-pidvyschennya-svoeji-kvalifikatsiji/

Віталій
30.12.2017 at 21:44

А тут – сам документ. http://hmilnyk.osp-ua.info/userfiles/file/2016/01%20%20%202016/0401/9.doc Приємного читання)))

Анонім
30.12.2017 at 21:53

То це ще невиконання рішення сесії. Ось і секретаря нада спитатися про це. А може редчик ініціативу проявить. Так завжди, де немає інтересу, то пофіг і причому усім. На порядок денний це рішення і заслухати про хід його виконання. Чому оргвідділ не пише про це Редчику.

Анонім
30.12.2017 at 21:56

Нажаль я не можу з ним ознайомитися. Но я обовязково це зроблю.

Віталій
30.12.2017 at 21:59

Це добре).

Віталій
30.12.2017 at 22:01

Тут ініціативу мають проявити самі депутати. Звідки Редчик, секретар чи працівники оргвідділу знають, які саме теми для навчання будуть цікавими депутатам? Конфлік інтересів, децентралізація, об’єднання громад чи регуляторна політика? А може земельні питання? А може містобудування? А може бюджетні питання чи програмно-цільовий метод? Тому в Порядку зазначено, що ініціатива має бути саме депутатів, а вже за їх пропозиціями має формуватися план навчання, який і затверджує секретар…

Анонім
30.12.2017 at 22:07

Да це я зрозумів. А хто ж їм нагадає, що таке рішення існує і має повне право на життя і реалізації.

Віталій
30.12.2017 at 22:11

Нагадати їм має потреба в навчанні))). Тільки вона. Якщо потреба в навчанні є, то вони шукатимуть можливості. якщо їм пофіг, то чому їхнє навчання має бути не пофіг комусть? Наприклад мені, чи “моїй молодій команді”?))) Вчити потрібно лише тих, хто хоче вчитися. По іншому ніяк)))

Анонім
30.12.2017 at 22:11

Мені здається чи це так. Ви написали 100 коментар і тут всіх обійшли.

Віталій
30.12.2017 at 22:13

Пане Анонім, я не розумію, про що Ви пишете). Кого і в чому я обійшов?)))

Анонім
30.12.2017 at 22:14

Тоді якщо їм пофіг, то хай його знімуть з контроля. Навіщо воно тоді.

Віталій
30.12.2017 at 22:17

Ну питання точно не до мене))). І я не вважаю, що щось там знімати потрібно. Якщо зараз потреби в депутатів в навчанні немає, то вона може з’явитися через рік. А тут і порядок знадобиться. Він же ж буде актуальним і через 1, і через 2 і навіть для нової каденції новообраних депутатів.

Анонім
30.12.2017 at 22:17

Да це жарт. У вас 100 комент просто. І тут ви лідер.

Віталій
30.12.2017 at 22:19

Аааааааа))))))))))). Зрозумів)))

Анонім
30.12.2017 at 22:32

Ладно. На тему цього порядку все таки потрібно спілкуватися після ознайомлення.

Віталій
30.12.2017 at 22:35

Ну звичайно. Лише додам, що необхідність розробки та затвердження такого Порядку визначений. в законі про статус депутатів місцевих рад. На превеликий жаль минула каденція його не спромоглася розробити і затвердити. То ми запропонували свою допомогу і розробили той порядок. Рада його затвердила. Ну а далі Ви знаєте))).

Анонім
30.12.2017 at 22:47

Ознайомлюся і ще обовязково поспілкуємося. Да вже мені аж як цікаво що там написано.

Денис Житник
31.12.2017 at 14:21

Віталію депутати перш за все мають вчитися тому що стосуеться діяльності іх комісій, але вони й цього не хотять бо для них іх бізнеси та своі інтереси заради лобіювання яких йшли у владу, а на те що вони виборцям обіцяли ім начхать. Посадовцям навіть вигідно що депутати вчитися нехотять і знати щось небудуть, адже будь яке вигідне комусь із посадовців рішення депутатам маніпулятивно підсовують на затвердження.

Віталій
31.12.2017 at 15:23

Погоджуюся. І перш за все це проблема самих депутатів. До речі. Ви просто повірте мені на слово, але більшість з депутатів навіть свої інтереси відстоювати не здатні через низьку кваліфікацію)))

Денис Житник
31.12.2017 at 16:37

Віталію приведіть конкретний приклади як деякі депутати не можуть відстояти інтериеси через низьку кваліфікацію, як на мене іх перш за все мають інтереси громади, у нас же відсутні закон про лобізм тай добре що так бо не досягли ми належного рівня. Тут особливоі кваліфкаціі непотрібно, а хитріть і вміння домовлятися у кулуарах неофіційно, сьогодні ти для мене, а завтра, я для тебе

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *