Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

30.04.2010

Міні-гранти для громади: корисні поради

Регрантинг – це вже не тільки хобі для соціально активних громадян, але й організована діяльність представників нової «професії» – грантоїдів. Вони хочуть перетворити населення України з аморфної маси на свідомих громадян. Для цього існує кілька способів, один з них – так організувати декількох осіб, щоб їх діяльність мала вплив на значно більшу кількість людей. Для цього і призначені міні-гранти: не просто принести одноразовий результат, а запустити системні перетворення у громаді.

В світі вже багато років ефективно працює подібна практика. В Україні ж вона дуже молода, проте набирає обертів. Вже можна казати про досвід перемог та помилок, набутий вітчизняними грантоїдами у співпраці з органами місцевого самоуправління та бізнесменами. До речі, цим досвідом вони діляться на конференціях. Пропонуємо вашій увазі цікаві думки та корисні поради, що стануть у нагоді потенційним та активним грантовим діячам.

– «Грантери, демонструйте результати своєї роботи! Якщо хочете отримати гроші на щось велике, покажіть грантодавцю, як ефективно ви зробили невеликий проект».

– «На рішення дрібних побутових проблем не потрібно багато коштів та значної матеріальної бази. Досить лише активізувати громаду та громадські організації – вони знайдуть для цього і ресурси, і можливості».

– «Організації самоврядування населення здатні створювати замкнений цикл використання отриманих від грантів та спонсорів коштів. ОСН можуть отримувати прибуток від створених благ та спрямовувати його на розвиток громади».

– «Так, багато проектів в Україні реалізуються за американські гроші. Проте здійснюються вони нашими співвітчизниками, а створені результати залишаються на нашій землі».

– «Ефективна співпраця ГО та влади – реальна перспектива. Треба активно залучати місцеву владу до громадської діяльності через муніципальні програми».

– «В органів влади не завжди вистачає часу та сил на роботу з ГО. Проте активісти дійсно можуть отримати допомогу, якщо наполегливо вимагатимуть її. Місцева влада зацікавлена в тому, щоб громада економила кошти бюджету. Наприклад, під час реалізації проектів на кожну гривню, отриману з місцевого бюджету, грантери залучають 2-3 грн. з додаткових джерел. При цьому здійснюючи роботу місцевої влади».

– «Сільські громади більше потребують допомоги, ніж міські. Тому треба надавати їм не тільки гранти, але й проводити грантовий лікнеп серед районних грантерів».

– «Бережіться: відсутній механізм повернення грантером отриманих для проекту, але невикористаних коштів».

Цитати були спіймані під час конференції «Новітня соціальна технологія – міні гранти як механізм вирішення проблем місцевої громади» (Луганськ, 27 квітня 2010 року). Організовано за ініціативи Чернігівського Центру АХАЛАР, Донецької, Рівненської обласних громадських організацій «Комітет виборців України», Луганської міської громадської організації «Асоціація підтримки розвитку місцевого самоврядування» за підтримки Фонду ім. Стефана Баторія.

Катерина  Коптєва

13 Comments on “Міні-гранти для громади: корисні поради

Віталій
05.05.2010 at 10:38

Перепрошую за пізній коментар – не мав доступу до Інтернету. На мою думку варто внести певні уточнення щодо термінів. Завжди думав, що гранітоїдами називають організації, які «проїдають» кошти донора, абсолютно не опікуючись результатами…

А щодо міні грантів, то це досить добра справа – наша організація саме з них й починала. Це справді можливість реалізувати свої задуми, які інколи не потребують великих ресурсів. А ще це дуже гарна школа, під час якої молоді організації практикуються власне в написанні проектних заявок, веденні бухгалтерського обліку, звітуванні перед донором тощо. Минулого року ми самі «роздавали» гранти та координували цей процес у Вінницькій та Одеській областях.

В мене запитання: зазвичай, коли ми говоримо про міні гранти, то в основному маємо на увазі оголошені більш потужними організаціями міні грантові програми, які, в основному, реалізовуються за кошти іноземних донорів. Але є ще одна можливість отримання міні грантових чи трішки більших коштів: запровадження в громаді практики муніципальних конкурсів для громадських організацій, ОСН, ОСББ та ініціативних груп. Тобто, в цьому випадку кошти виділяються з місцевого бюджету. Чи є щось подібне в Вашій громаді та чи ведеться робота в цьому напрямку. Мені цікаві діючі практики та їх результати…

Катерина
09.05.2010 at 11:13

Дякую за запитання, Віталію. Термін “грантоїди” настільки подобаєтьсялюдям, що його дійсно використовують у різних значеннях: і як синонім для остаточних отримувачів грантів, так і для організацій – посередників, які роздають гранти. А ще зустрічала, коли грантоїдами називають окремих людей, які дуже полюбляють брати участь в різних проектах, програмах, стажуваннях за гроші донорів.
Співпраця з місцевим бюджетом – це справді реально. Хоч гроші і невеликі, але для міні-грантів вистачає. До того ж, це вже є опікою організацій-посередників, які акумулюють протягом певного часу кошти від іноземних та вітчизняних донорів, а також бюджетні гроші, а потім голошують конкурс міні-грантів. Така практика вже кілька років працює на Луганщині. На жаль, не можу охарактеризувати, наскільки це ефективне, бо не спеціаліст з цього профілю. але те, що таке є – це реально.

R0m@Nuke
20.05.2010 at 22:00

Грантоїди це ті хто живе тим що постійно пише проєкти на отримання коштів!!! це всім відома у Хмільнику Організація)))))))))) вона є ВЕЛИКИМ ГРАНТОЇДОМ і навчає остальних бути такимиж!))))))))))))))

Волошка
20.05.2010 at 22:46

Мушу не погодитись з паном Романюком! Всім відома в Хмільнику організація вчить працювати на результат!!! Я собі не кладу гроші в карман за проекти, а то б мені не довіряли донори, всі інші грантери… А репутація відіграє дужжже велику роль. А ще, на що ж ще писати проекти, як не на отримання коштів і реалізацію цього ж проекту? Тим більше, що всі міні-грантери пищуть звіти, куди поділися гроші…А якщо щось не стикується… Писати проекти цікаво, а особливо велике задоволення перемагати! Спробуйте, пане Романюк, написати якийсь проект, виграти, і тоді все стане зрозуміло:)))

R0m@Nuke
20.05.2010 at 22:57

Пані Волошка ви трішки не правільно зрозуміли мої слова!!! це люди які не залишають жодного шанса виграти іньшим!!! і цим щей пишаються!! і я не хочу писати жодного проекту ( не через те що я боюся відповідальності чи не вмію писати проекти ) а через те що мені просто це не подобається! виношувати ідею як малу дитину 7-9 місяців чекати поки зявиться потрібний гранд під який можна написати проєкт! я просто піднімаю вибачте на слові свій зад зі стула і йду роблю те що на мою думку може бути корисним!!!

Каралька
21.05.2010 at 08:14

Пане R0m@Nuke, вимушена з Вами не погодитися. По-перше, люди, які постійно пишуть проекти і ОТРИМУЮТЬ донорські кошти називаються не ГРАНТОЇДАМИ, а ПРОФЕСІОНАЛАМИ. По-друге, проекти згаданої Вами відомої Хмільницької організації (припускаю, що це ГО “ПРАВО”), на жаль, не завжди підтримуються грантодавцями.
Для прикладу, я не пропоную Вам “завагітніти”, я пропоную Вам написати проект, прожити очікування позитивної відповіді і не отримати її.
Я не злорадствую, мені просто хотілося б дізнатись чи виникне у Вас так званий спортивний азарт. Чи подасте ви непідтриманий проект на розгляд інших грантодавців, чи, можливо, напишете інший, на вашу думку, кращий. Якщо так, то у Вас буде велике майбутнє на громадському поприщі, але от біда, Ви автоматично станете грантоїдом.

R0m@Nuke
26.05.2010 at 00:19

Це цілком ваше право не погоджуватися зі мною но факт залишається фактом як його не крути!!! Ну… Якби ви уважно прочитали те що я написав вище то б знайшли на свої запитання відповіді! Но Особисто для вас пані Каралька я повторюся хоч цього і не дуже люблю! ГРАНТОЇДИ – це ті хто живе тим що постійно пише проєкти на отримання коштів!!! І навіть якщо мені стукне ідея написати якись проект то 1) я цього навіть і не зроблю ( не через те що я боюся відповідальності чи не вмію писати проекти ) а через те що мені просто це не подобається! 2) мені просто не може прийти така ідея в голову ( БО МЕНІ ЦЕ НЕ ЦІКАВО ) я не люблю робити те що ТІЛЬКИ НА МОЮ ДУМКУ КОРИСНЕ ДЛЯ СУСПІЛЬСТВА! В мене від прочитаного появилося ДУЖЕ БАГАТО ЗАПИТАНЬ:
1) Якщо на вашу думку РГО ” ПРАВО ” є професіонали то чому не всі їхні проекти підтримуються грантодавцями???
2) Ви ніколи не задавалися питаннями чому саме НЕ ВСІ написанні паном Віталієм проекти підтримуються грантодавцями???
3) А ви цікавилися/шукали і неті чи в інших місцях хто ДІЙСНО такі ГРАНТОЇДИ, що стверджуєте протилежне??
4) А вам не здається що вами просто користуються у своїх цілях??
Спортивний азарт в мене завжди присутній но… навіщо сидіти днями думати і придумувати нові колеса якщо є запасні??? ті що вірою і правдою служили вам! просто потрібно підняти свою ” попу ” з стільця і піти замінити їх! а веду я до того що потрібно просто ВСТАТИ І ПІТИ ЗРОБИТИ! а не чекати чи отримаєш ти грант чи ні! Зміни потрібно починати з себе і без ” Деяких речей ” вам їх не розпочати!
P.S. Якби я хотів би щось комусь доказати то б я давно це зробив би! І я люблю те що можна побачити або відчути на дотик, а не повітря яке я не бачу і не відчуваю але ним на жаль дихаю…
Але сподіваюся ваш шлях на громадському просторі буде як це повітря чистим та прозорим!

Каралька
26.05.2010 at 09:02

Я об’єднаю відповідь на питання № 1 і № 2 – адже у своєму попередньому коментарі я Вам і натякала, що РГО “ПРАВО” не є професіоналами. У всякому разі це люди без зірки на лобі, які не вважають себе такими, а постійно навчаються, підвищуючи свій кваліфікаційний рівень. Справжні професіонали ніколи себе не похвалять і не будуть цим чванитись. То ж і я цього робити не буду.
Далі, я справді цікавилася, терміном “грантоїди”. Маю таку звичку: шукати пояснення невідомим словам. Грантоїди – це ті, хто пише будь-які бізнес-плани або проекти, а отримані донорські кошти використовує для власного збагачення (кому не зрозуміло, перечитайте разів 5!!!).
Та ви, пане R0m@Nuke, свого часу були причетні до діяльності ХРГО “ПРАВО” і Вам повинно бути соромно, що порівнюєте цю організацію із іншими, тими, що ЖИВУТЬ за іноземний кошт, привласнюючи його, а кажучи, що він йде на розвиток демократичної країни. До Вашого ж відома ми витрачаємо кошти згідно чітких завдань проекту під жорстким іноземним контролем звітуючи за кожен цент. І це ні для кого не є таємницею.
А про те, що мене використовують у своїх цілях, то це взагалі БРЄД. Я ж не пишу проекти на замовлення ГО “ПРАВО”. І не приймаю участі у тренінгах та семінарах по “щучьему веленью”. Я роблю те, що мені подобається. Мене завжди захоплював процес навчання. Відкрию Вам маленьку таємницю, поразки відштовхують мене на два кроки назад. Але розуміння того, що я ще дуже мало знаю і у мене все попереду, повертає мене до дійсності і я хапаю ковток того чистого і прозорого повітря, про яке ви згадували, і з новими силами приступаю до невідомого. Адже жага знань і бажання бути потрібним громаді сильніше за все…
Питання до Вас, чи багато ви наробите без залучення коштів, при чому будь-яких, із власних внесків чи то донорських? А я думаю, що у Вас може вийти так, як у анекдоті: “хотел встать, а удалось только пукнуть и лечь”.
Без образ, але я прекрасно пам’ятаю, як Вам були потрібні гроші на спільній нашій з Вами роботі. Такі вже зараз часи, що без грошей, як без води…

Віталій
26.05.2010 at 09:52

Кожна організація має свою мету та завдання. Виходячи з цього формуються основні види діяльності. Якщо для виконання одних інколи справді не потрібні кошти, то інші вимагають серйозних капіталовкладень. Для прикладу: в 2007 році наша організація, спільно з Голодьківською сільською радою, розробила та представила на обласний конкурс розвитку територіальних громад проект “Здорова медицина – здорова громада”, який і було підтримано конкурсною комісією. Сума гранту складала 25 000 грн. За ці кошти, на той час, нам вдалося газифікувати фельдшерсько-акушерський пункт (закупити котел, труби та оплатити монтаж цього обладнання), а також придбати медичне обладнання на загальну суму 12 000 грн. (повивальний столик, терези для немовлят, електронні прилади вимірювання тиску та температури, шафу для стерилізації тощо). Всі члени організації, задіяні в проекті, працювали безкоштовно, причому завдяки громаді було залучено коштів та виконано робіт на суму понад 10 000 грн. (прибудова “веранди” де розмістили котел, закупівля цементу, цегли, привозка тощо)…
А тепер в мене питання:
– що ми тут “проїли”?
– чи можна було б цього досягти, виключно “піднявши дупу” і не пишучи проект?

Волошка
26.05.2010 at 19:44

Наскільки мені відомо, то не одна лише організація РГО “ПРАВО” не підтримується грантодавцями. Таких сотні, тисячі… Якби людина отримувала завжди все, що хоче, їй би набридло все на світі. Було б нецікаво жити… Якби просто деякі люди мали хоч якесь поняття про саму систему написання проектів і отримання грантів, жодних недорозумінь не було б.

R0m@Nuke
28.05.2010 at 00:00

Ну пані Каралька можу вас засмутити бо пан Віталій важає РГО ” ПРАВО ” професіоналами і себе особисто він вважає самим розумним у місті Хмільнику! людиною яка знає краже за всіх закони! Він сам мені одного разу це сказав! ну що до зірковості я посперечаюся що до деяких людей у цій ГО ))) вони навіть ходять задерши носа у гору! Не хочеться вас образити пані Каралька но видно ви трішки не там дивилися ” або слухали ” хто такі дійсно грантоїди !!! Так колись я мав відношення до цієї організації но дякувати Богу чи можливо якимись іньшим факторам мені просто відкрили очі! І я буду дякувати до кінця життя тим людям за це! Ну і не такий вже і чіткий контроль йде за коштами! Ви просто звітуєте куди вони були потрачені і все! Якби був би дісно чіткий механізм стеження за використанням коштів то б не було такою поширеною практикою коли пишеться проект то той хто його пише щей виступає у ролі тренера і получає щей кошти за це!!! чи це не є чітким порушенням закону пане Віталію?? ( ви знаєте про що я кажу ) і саме цікаво я знаю наперед яку ви дасте відповідь)))) ( на жаль )!! Щодо використання вас ви сильно помиляєтеся! ви не помічаєте що робиться у вас під носом! Но сподіваюся що одного дня до вас прийде ПРОЗРЕНИЄ!!! Що до коштів і без них можливо зробити багато просто потрібно знати як це зробити!

Мені цікаво пане Віталію скільки ви отримали як приватний підприємець за написання цього проекту??? І ще одне за які кошти ви живете? ви ж не працюєте? чи можливо ” НЕ ЦАРСКОЕ ЭТО ДЕЛО РАБОТАТЬ ” Якщо память не зраджує то саме так ви колись висловилися!!!

Віталій
28.05.2010 at 09:42

Мені шкода Сергію, що ти так агресивно ставишся до можливостей отримати грантові кошти на реалізацію своїх задумів. Погоджуюся, що багато чого можна зробити без грантів і навіть без громадської організації. Але є речі, такі наприклад, як я описав в попередньому коментарі, які без фінансової допомоги (байдуже з якого джерела: бюджетні кошти, власні внески чи гранти) виконати просто неможливо. Все залежить від поставлених цілей та завдань.
Мушу тебе засмутити, але контроль за використанням коштів насправді досить серйозний. Діяльність будь-якого суб’єкта господарювання (а громадські організації є саме ними) підпадає під чинне законодавство України і “поблажок” не робить нікому. Організація навіть змушена зберігати документацію від початку свого існування, бо можуть перевірити використання коштів у той період.
До речі, я жодного разу не виступав в якості тренера в своїх же проектах за гроші. Керівником проекту – так, але не модератором, фасилітатором чи тренером. Кошти якраз потрібні для того, щоб найняти справжнього фахівця.
Живу я на заробленні гроші. Як приватний підприємець я працюю з багатьма установами та організаціями, причому ГО “ПРАВО” тут ні до чого, бо угоди укладаються між мною та замовником. Наприклад, мені доводилося працювати на Центр Разумкова, на Подільський центр соціальних технологій, на Громадянську мережу ОПОРА, на Східноєвропейський демократичний центр, на Міжнародний фонд “Відродження” тощо. За минулий рік мій дохід склав близько 25 000 грн., які оподатковано згідно вимог закону. Думаю, що пояснення цілком вичерпні. До речі наголошую, ці кошти отримано не від моєї організації, а завдяки виконанню робіт на замовлення вищезазначених організацій.
Сподіваюся, що тему вичерпано. Повір, якби я чи ГО ” ПРАВО” порушували б закон, то нам не уникнути серйозних перевірок і санкцій від донорів чи державних установ. Ми працюємо в правовому полі.

Волошка
28.05.2010 at 20:28

Аж мене образили слова “Ну і не такий вже і чіткий контроль йде за коштами! Ви просто звітуєте куди вони були потрачені і все!” Ви думаєте, пане Романюк, що навіть прозвітувати так легко? Донори не дурні люди, і чітко знають ціни на всі товари. До вашого відома, на реалізацію мого проекта навіть приїдуть грантодавці. Вони до кінця не казали подробиць контролю, та й при підписанні угод оголосили деякі зміни. Ці люди перестраховуються багато разів, перевіряють все що можна і що не можна, бо вони хочуть, щоб їхні проекти пройшли вдало, та й це їхні гроші, і дають вони їх не просто так!!!! Шкода, що ви не спілкувалися як з грантодавцями, так і з успішними грантерами. А якщо й спілкувались, то може не про проекти… Не хочу нікого ображати, просто коли так “наганяють” на те, чим “живеш і дихаєш”, образливо до нє магу!!!
Завжди були, є і будуть люди, які розуміють, і люди, які все роблять наперекір. Таке життя… Як би сумно від цього не було…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *