Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

03.03.2014

ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ ВУЛИЦЬ: ХТО? ЯК І ЯКИМ ЧИНОМ?

stritЗважаючи на ініціативу щодо перейменування вулиць в Хмільнику, ми вирішили роз’яснити процедуру перейменування, яка передбачена чинним законодавством. Спробуємо це зробити зрозумілою для пересічного громадянина мовою, не перевантажуючи витягами з закону та посиланнями на його статті.

Отже, у нашому випадку, маємо на увазі перейменування вулиць міста, пропозиції щодо цього питання можуть вноситися державними органами, трудовими колективами, об’єднаннями громадян, окремими громадянами, а також міським головою. Але для того, щоб міська рада таку ініціативу розглянула, необхідно підготувати подання. Закон визначає, що таке подання (не плутати з пропозицією, про яку ми говорили вище) може внести виключно міський голова. Саме подання міського голови має містити:

1) найменування суб’єкта, якому вноситься таке подання (в нашому випадку – Хмільницька міська рада);

2) найменування суб’єкта, який підготував подання, із зазначенням його місцезнаходження (тобто – міський голова);

3) зміст порушеного питання та обґрунтування необхідності перейменування.

До свого подання міський голова має додати такі документи:

1) інформаційна довідка про особу чи подію, якої мають назвати вулицю чи площу;

2) розрахунки та кошторис витрат, пов’язаних з перейменуванням;

3) узагальнені зауваження і пропозиції, що надійшли під час громадського обговорення.

До речі, варто зазначити, що у разі, якщо у фізичної особи, ім’я якої пропонується присвоїти, наприклад, вулиці є родичі (діти, вдова, вдівець, а якщо їх немає – батьки, рідні брати та сестри), до подання додається також їх письмова згода на присвоєння імені. Подання міського голови обов’язково реєструється в міській раді. Відмова в реєстрації – забороняється.

Тепер про громадське обговорення, яке є обов’язковою умовою процесу перейменування вулиць. Як ми вже зазначали, подання має готувати міський голова – він й зобов’язаний організовувати громадські обговорення. Громадське обговорення може відбуватися в будь яких формах (конференція, форум, громадські слухання, засідання за круглим столом, збори, зустрічі, теле- або радіодебати, Інтернет-конференція, електронна консультація). Головна вимога – залучення максимальної кількості зацікавлених осіб. Для того, щоб громадське обговорення розпочалося, потрібно, щоб міський голова розмістив на офіційному сайті, або в інший прийнятний спосіб, відповідне оголошення. Строк проведення громадського обговорення обчислюється з дня оприлюднення відповідного інформаційного повідомлення і повинен становити не менш, як два місяці. На протязі всього цього часу громадяни мають право надсилати свої пропозиції щодо доцільності перейменування тієї чи іншої вулиці. До речі, анонімні пропозиції не розглядаються. Після цього, на протязі 14 днів після закінчення громадського обговорення, всі пропозиції мають бути узагальнені та долучені до подання міського голови, яке подається до міської ради. До речі про витрати, які може потягнути за собою перейменування вулиць. Відповідно до закону, це залежать від того, хто ініціював питання перейменування вулиць. В нашому випадку всі витрати мають здійснюватися з міського бюджету, навіть якщо це стосується змін табличок з назвами вулиць на будинках в приватному секторі…

Використані нормативно-правові документи:

Закон України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій»,

а також

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності, які за ними закріплені, об’єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій».

Центр правової інформації та консультацій

15 Comments on “ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ ВУЛИЦЬ: ХТО? ЯК І ЯКИМ ЧИНОМ?

Лёля
03.03.2014 at 14:57

Все голодные накормлены, больные  – выздоровели, дороги отремонтированы,  с комуналкой ве в порядке. осталась одна проблема-  деньги есть, некуда потратить. а давайте поиграем в “улицы”….

Володимир Плахотнюк
03.03.2014 at 15:04

Віталій дякую!

LEON
03.03.2014 at 19:10

Володимир Плахотнюк, за що і кому ви дякуєте?)))

Володимир Плахотнюк
03.03.2014 at 22:19

Дякую Віталію за чітке роз’яснення!

Естер
04.03.2014 at 22:22

А як бути з документами, в яких зазначається адреса: документи щодо вчинення правочинів (свідоцтва на право власності, договори дарування, купівлі продажу), реєстрація в паспорті?

Віталій
04.03.2014 at 22:26

Під час круглого столу, який відбувся в міській раді за ініціативи депутатської групи “Громадянська варта”. всі запрошені представники майже в один голос стверджували, що вуттєвих витрат для громадян не буде. Єдине на чому акцентувалася увага. так це на реєстрації майнових прав. Але мова йшла про суму, яка не дотягувала до 150 гривень…

Естер
05.03.2014 at 09:42

витрати бувають не тільки фінансові – це  по-перше, по-друге – те що стверджували на круглому столі не факт, має бути офіційне розяснення посилаючись на законодавство, по-третє – цікавить процедура співвідношення мого свідоцтва про право на власності на будинок зі старою вулицею з новоприйнятою зміненою вулицею, тобто мені його мають замінити, чи може кожен має мати рішення про зміну вулиці, чи хтось має ставити якись штам, чи може ще щось інше?

Серж
05.03.2014 at 11:38

Согласен с Лёлей. Можно подумать больше проблем нету

громадянка
05.03.2014 at 21:19

Очевидно, що місту доведеться-таки наводити лад і з назвами вулиць, і з тими, що принижують гідність українців. Але коли почалося підніматися питання про перейменування вулиць, відразу стандартне заперечення:
– це ж так дорого і для міста, і для його жителів! А уявляєте, скільки мороки із документами!
При зміні назви вулиці  пункту громадяни зобов’язані поставити у паспорті нову відмітку про реєстрацію. Для цього спочатку потрібно виписатись із старої адреси (ця процедура проводиться безкоштовно). А от реєстрація за адресою із новою назвою вулиці вже проводиться платно і коштує аж… 85 копійок.
Звичайно, для жителів це додатковий клопіт. Мешканцям багатоповерхівок перереєструватися  простіше – вони звертаються до паспортистів ЖЕКів чи ОСББ і всі необхідні папери заповнюють там. А от жителям приватного сектору доведеться звертатися безпосередньо до паспортного столу із будинковою книгою на руках.
Зміна поштової адреси не є підставою для того, щоб переробляти свідоцтво на право власності. Усі документи, які знаходяться на руках у власників, є чинними і юридичної сили не втрачають. 
При будь-яких діях із нерухомістю (майно продається, дарується, передається у спадщину), коли людині за законом необхідно звертатися до реєстраційної служби для отримання витягу з реєстру прав власності, а при оформленні нотаріальних договорів нотаріус вказуватиме нову адресу, і реєстрація проводитиметься вже за нею. Підставою для цього буде витяг із рішення міськвиконкому про те, що вулицю перейменовано.
Так само при зміні назви вулиці не потребують термінового переоформлення документи, видані архітектурою та відділом земельних ресурсів.
Для міста основною статтею витрат є таблички із назвами вулиць та номерами будинків. Причому, у приватному секторі кошти на них витрачають власники будинків, і їм можуть тільки рекомендувати виготовити ці таблички. Такого закону, щоб зобов’язував це робити, немає. А багато будинків, які обслуговуються ЖЕКами, давно вже стоять без нумерації та назв вулиць або з такими табличками, які давно пора замінити.
  Рахую, що люди повинні мати можливість пишатися назвою, яку має їхня вулиця. Такої нагоди не надає вулиця імені ката чи третій за номером провулок-близнюк.
 
 

Віталій
05.03.2014 at 21:35

Головне, щоб перейменування відбувалося у відповідності до процедури, передбаченої законодавством… А не так, як збиралися: на віче висловили ініціативу, на наступний день – позачергова сесія…)))

Чижик
05.03.2014 at 21:54

Може бути фейк або деза, але кажеться я в неті десь читав, що тепер реєстрацію забрали від жеків и інших інституцій, і повністю передали до ДМС (колишні паспортні столи).

Ігор
06.03.2014 at 12:04

……А от реєстрація за адресою із новою назвою вулиці вже проводиться платно і коштує аж… 85 копійок…. Откуда такая информация???? Я неделю назад проходил процедуру прописки и заплатил по квитанции 25 грн. (это без коммисии) сумма в принцыпе не большая, но… опять назавут улицы в честь “сегодняшних” героев (сейчас они названы в честь “героев прошлых лет”), появятся через какое то время очередные “новые” герои и опять желание переименовать улицы…. Улицы должны быть чистыми и благоустроенными в первую очередь ну и по моему мнению названия их должны быть “нейтральными” – как в песне Ю.Антонова “… садовы, грушовые…” 

Віталій
06.03.2014 at 20:20

Міська влада розповсюджує неправдиву інформацію щодо перейменування вулиць. Наголошую, що подання має право робити тільки міський голова, а не трудові колективи чи громадські об’єднання: вони мають право звертатися з пропозиціями щодо перейменування вулиць, а от подання має робити міський голова. На нього ж покладається організація громадських обговорень…

Сергій
20.03.2014 at 01:40

Доброго дня.
Тобто видумана сума в 6-7 тис. грн для людини є фейком? навіщо вони обманюють тоюі громадян у міській раді?

Василь Андрійович
13.06.2016 at 15:42

Доброго дня. Підкажіть будь – ласка в які органи потрібно звертатися, щоб зареєструвати рішення “Про перейменування вулиць”, та які документи для цього потрібні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *