Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

27.10.2011

Третя влада змусила вінницьких депутатів переписати «антикорупційну» програму!

Депутатам Вінниччини третій сектор дав нове завдання – переписати «антикорупційну» програму. Та ще й так, щоб її можна було реально виконати, а не отримати чергову декларацію. А щоб народним обранцям було легше думати над втіленням своїх «слів» в «реальні справи», громадська організація «Філософія Серця» розробила для них рекомендації. Про це йшла мова 25 жовтня 2011 р. на підсумковій прес-конференції моніториногового проекту «Філософії Серця».
Як все починалося?
Нова обласна програма по запобіганню корупції з’явиться на розгляд сесії вже у грудні цього року. А «підштовхнули» депутатів до її написання громадська організація «Філософія Серця» та її партнери-медійники – корпорація «RIA». Про підсумки «сімбіоза» третьої і четвертої влади мова йшла на прес-конференції, на яку приїхали київські та одеські експерти, щоб вивчити досвід Вінниці та поділитися власним.
«Проект «Мониторінг Єдиної комплексної правоохоронної програми Вінницької області на 2010-2014 роки» (антикорупційний компонент)» стартував в липні цього року. Експерти нашої організації уважно вивчили всі пункти діючої програми та з’ясували, що із 19 задекларованих пунктів частково виконано лише 7, про решту – просто «забули». Крім того, ми подали 13 інформаційних запитів в органи влади та до правоохоронних органів, щоб дізнатися як виконується «антикорупційний» розділ програми. Також провели спостереження за роботою органів влади, прозорістю їх роботи, проаналізували інформаційну наповненість сайтів та підсумували все експертним опитуванням. В підсумку, з’ясувалось, що простіше написати нову програму, заклавши реальне фінансування, ніж намагатися «реанімувати» пункти «старої», — резюмувала керівник «Філософії Серця» Юлія Грига.

Варто пригадати, що моніторити роботу влади вінничан навчили одесити — Одеська обласна організація «Комітет виборців України». Її керівник – Анатолій Бойко, підкреслив, що вінницький «десант» показав себе найактивнішим не лише в навчанні, але й в «бою».
«Ми визначили для проекту вісім областей – Вінницьку, Кіровоградську, Запорізьку, Одеську, Херсонську, Дніпропетровську, Миколаївську області та АР Крим. Ідея була в тому, щоб допомогти громадським організаціям набути нові знання та навички у сфері громадського моніторингу за діяльністю органів влади. Дуже важливо, щоб громадські організації впевнено та професійно проводили моніторинг, щоб все не зводилося до профанації. Бо це приводить до негативного ставлення влади до роботи третього сектору. Насправді ж моніторинг дає можливість органам влади удосконалювати свою роботу. Крім того, у них не завжди вистачає часу на таку аналітику. А співпраця з партнерськими ЗМІ підсилює роботу третього сектору. Бо, якщо громадськість не знає про роботу громадських організацій – грош їй ціна» — відмітив Анатолій Бойко.

Щоб працювалося «не на вітер»…

Судячи з реакції чиновників, моніторинг Програми «Філософії Серця» вдався. На конструктивну критику вони не образилися. Навпаки, відреагували адекватно – створили робочу групу по розробці нової програми. Трьох місцевих громадських лідерів включили до її складу, щоб не бути звинуваченими у непрозорості.
«Свого часу ми були першою областю, яка розробила та прийняла «Єдину комплексну правоохоронну програму». На момент, коли приймалася програма, вона була актуальна. Але з часом, завдяки ініціативі громадської організації, антикорупційний компонент програми було промоніторено. Виявилось, що багато чого в програмі не виконано. Робота громадських експертів дала нам поштовх до того, щоб новий документ був наповнений якісним змістом. Ті пропозиції, що ми отримали від «Філософії Серця», фахівці позитивно оцінили» — візначив начальник відділу взаємодії з правоохоронними органами апарату Вінницької облдержадміністрації Юрій Мельник.

Але, на думку громадських експертів, будь-який «благий» документ є лише декларацією, якщо на нього не передбачено фінансування.

«Через відсутність фінансування, на антикорупційний розділ програми в 2010-2011 роках не було виділено ні копійки. Тому і очікувані результати не втілились, бо заплановані заходи були проведені формально» — підкреслила експерт «Філософії Серця» Ольга Брига.
Так, інформаційні стенди та матеріали антикорупційного спрямування розміщені майже в кожному приміщенні органів влади, але інформація не оновлювалася місяцями. Пряма лінія «Суспільство проти корупції», по якій громадянами пропонувалося повідомляти про правопорушення «вмерла», проіснувавши лише кілька місяців. Люди на початках дзвонили, але фактів корупції правоохоронці не знаходили. Томк люди і перестали телефонувати, а лінію закрили.

Від слів – до справ!

Але не стендами єдиними та «телефонними лініями» варто боротися з корупцією вважають громадські експерти. Вони підготували 13 пропозицій до нової програми, які пропонують реалізувати на Вінниччині.
«Нові норми закону про запобігання корупції – вже привід змінити діючу програму. Варто також впровадити обов’язкову навчальну програму по протидії корупції, проводити громадську антикорупційну експертизу» — вважає голова Громадської ради при Вінницькій облраді Пилип Прудиус.

Експерт Всеукраїнської Спеціальної Колегії з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю Олексій Сініцин запропонував активніше залучати до процесу протидії корупції мас-медіа та малий і середній бізнес.

Всі рекомендації третьої влади голова комісії з питань зміцнення законності та правопорядку Вінницької облради Віталій Мрачковський пообіцяв врахувати при написанні нової програми. Також він завірив, що проект документу буде оприлюднено на сайті облради.

Проект виконувався завдяки підтримці Програми Польська Допомога Міністерства закордонних справ Польщі у 2011 році та Фонда ім. Стефана Баторія в рамках проекту «Підготовка коаліцій НУО та локальних ЗМІ із обраних областей центральної та південної України до проведення моніторингу діяльності органів місцевої влади та представництва суспільних інтересів», що виконується Одеською обласною організацією Комітет виборців України та Східно-Європейського демократичного центру (Польща, Варшава).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *