Під такою назвою, на сторінках газета «Життєві обрії», було опубліковано інтерв’ю з керівником громадської організації «ПРАВО» Віталієм Дорохом з нагоди восьмої річниці від створення організації. Пропонуємо матеріал для ознайомлення…
Якщо в людях живе прагнення робити добрі справи та допомагати оточуючим, то воно неодмінно їх поєднує і має шанс втілитися в спільних ідеях. Вісім років тому кілька небайдужих активістів, завдячуючи спільним життєвим переконанням, об'єдналися у Хмільницьку районну громадську організацію “ПРАВО”. Саме тут їх життєва позиція та бачення вирішення проблемних питань знайшли своє логічне продовження. Проте, незважаючи на багатовекторну спрямованість в роботі, громадську організацію знають здебільшого за допомогу у встановленні спортивного майданчика за сприяння Фонду братів Кличків та читаючи новини на інтернет-ресурсі “Громадський форум Хмільниччини”. Але це далеко не всі здобутки організації. Задля того, аби все ж таки дізнатися про найголовніші пріоритети в роботі, ми поспілкувалися із керівником громадської організації “ПРАВО” Віталієм Дорохом.
Пане Віталію, в двох словах розкажіть про організацію та її членів.
- Якщо коротко, то наша організація покликана налагодити своєрідний місточок між владою та громадою. Не секрет, що для того, щоб бути почутими органами влади, потрібно мати певні знання та навички. А члени громади, зазвичай, їх не мають. От тут то ми й можемо стати їм у пригоді.
Щодо членів нашої організації, то варто зазначити, що у нас немає штатних працівників. На перший погляд це трішки дивно звучить, але це насправді так. Всі члени нашої організації працюють за основним місцем роботи: хто в «Держлісгоспі», хто у виконавчих органах міської ради, хто в страхових компаніях. Є педагоги, журналісти, психологи, юристи… І всі ці люди, займаючись основною роботою, «крадуть» свій час, який могли б провести з родиною чи за улюбленою справою – витрачають його на громадську роботу. Усі ми об'єднані спільною ідеєю. Громадська робота для нас - це спосіб життя.
- Чим займається ваша організація?
- В своїй роботі ми, перш за все, орієнтуємося на розвиток територіальних громад та захист прав людини. Ми надаємо експертну допомогу, правові консультації, інформуємо мешканців щодо тих чи інших питань, проводимо тематичні навчання, а також аналіз нормативно-правової бази. Роботи чимало, але інколи доводиться чути звинувачення щодо недостатнього професіоналізму членів нашої організації. Причому від людей, які жодного разу не зверталися по допомогу. Звідки їм знати, професіонали ми чи ні? Проте точно знаю, що кожен член нашої організації розвиває в собі професійні навики та набуває унікальних знань саме у тій сфері, у якій позиціонує себе як професіонала чи експерта. Задля цього, підвищуючи рівень кваліфікації, беремо участь у різних навчальних програмах, які організовуються в Україні Європейським Союзом, Центром Разумкова, Інститутом політичної освіти, Харківською правозахисною групою тощо.
- Звідки берете гроші на громадську діяльність?
- Це доречне запитання, оскільки у багатьох складається враження, що до громадської роботи долучаються лише задля заробітку. Не вірте. Це міф. Звичайно, проекти, які ми готуємо, фінансуються, але, по-перше, не всі, по-друге – ці кошти мають цільове призначення (наприклад, для залучення фахівців, яких не має наша організація, на роздатковий матеріал для учасників навчальних програм тощо), а по-третє, наша організація, за своєю суттю є неприбутковою. Це означає, що кошти, які знаходяться на рахунках організації, не можуть бути розподілені між членами організації, а витрачаються виключно за цільовим призначенням. І за їх використання ми звітуємо перед податковою інспекцією, перед іншими контролюючими органами, а також перед донорами. Мало того, що ми нічого на цьому не заробляємо, до того ж нам доводиться витрачати ще й власні кошти, наприклад, на оренду офісного приміщення та оплату комунальних послуг.
- 29 квітня організація відсвяткувала ювілей - вісім років. Які досягнення маєте за цей час?
- Якщо берешся за роботу, роби її настільки якісно, наскільки зможеш — наш девіз. Тому все, за що ми беремося, по максимуму намагаємося довести до логічного завершення. Завдяки цьому на місцевому рівні вдалося реалізувати кілька навчальних програм, налагодити механізм надання консультацій органам місцевого самоврядування, громадським організаціям, органам самоорганізації населення, ОСББ, ініціативним групам. На регіональному рівні ми брали участь в реалізації Регіональної програми розвитку підприємництва у Вінницькій області на 2011-2012 роки, координували дослідження якості освіти в сільських населених пунктах Вінницької області, а також якості медичного забезпечення дітей з особливими потребами.
Якщо говорити про діяльність організації на Всеукраїнському рівні, то варто зазначити, що свого часу ми долучилися й до розробки та громадського обговорення Закону України “Про органи самоорганізації населення” та Закону України “Про загальні збори громадян за місцем проживання”. Брали участь в проведенні досліджень на замовлення Центру політичних та економічних досліджень ім.О.Разумкова, у впровадженні ініціативи “Партнерство. Відкритий уряд”, у координуванні у Вінницькій області мандрівного фестивалю Дні документального кіно про права людини (Docudays UA).
Також ми можемо похвалитися й діяльністю на міжнародному рівні. Зокрема маємо досвід співпраці з Корпусом Миру США та Східноєвропейським демократичним центром (Польща).
- Які ваші плани на майбутнє?
- Про план наперед говорити - то невдячна справа, але хочу зазначити, що ми й надалі, в силу наших можливостей, намагатимемося допомагати мешканцям міста та району, а також впроваджувати на практиці механізми участі громадськості в процесах прийняття рішень.