Громадські обговорення результатів моніторингу

Громадські обговорення результатів моніторингу
29.04.2010
Завершальним елементом Методики оцінки виконання передвиборних програм є проведення громадських обговорень результатів моніторингу. Вже знаючи результати проведення подібних заходів в інших містах Вінницької області, ми з цікавістю чекали проведення слухань в Хмільнику. Цікавим було те, як відреагують на проведення обговорень представники міської влади та депутати. Наприклад в Липовці на заході був присутній сам міський голова… Як це було в Хмільнику – наступна розповідь.

24 травня 2008 року в місті Хмільнику відбулися громадські обговорення результатів моніторингу виконання передвиборних обіцянок міських організацій політичних партій, представлених в Хмільницькій міській раді 5-го скликання.

Захід відбувся в приміщенні районного Будинку культури. Планувалося (це було б найкращим варіантом) провести його в конференц-залі міської ради, але під час розмови з міським головою, громадській організації «ПРАВО» було запропоновано три варіанти:

Провести захід в форматі розширеного засідання комісії з депутатської етики, що обмежувало б присутність на заході представників громадськості;

Провести захід після звіту міського голови, що також не дуже вписується в формат громадських обговорень;

Провести захід не на території міської ради.

На чергову пропозицію використати для проведення обговорень конференц-зал міської ради, міський голова заявив приблизно таке:

- Ну як Ви це бачите? А якщо до мене завтра прийдуть інші громадські організації і скажуть «Давай приміщення!»? Ви ж громадській організації «ПРАВО» надали, чому нам не можна?

(Складається таке враження, що в місті Хмільнику безліч дієвих громадських організацій, які стадами ходять і просять приміщення для проведення різноманітних заходів. А якщо б це було насправді так, то чому б не надати? Принаймні в районі до цих пір таких проблем не було.)

Отже було вирішено провести обговорення на «нейтральній території».

В якості модератора виступив голова Правління Подільського центру прав людини Михайло Бардин.

Трішки про учасників. Загалом участь в заході взяло 27 чоловік. Були представники громадських організацій («ПРАВО», «Молодіжна Рада», «Молодь регіонів України»), політичних партій («Народна самооборона», Партія Регіонів, БЮТ), представники громадськості і аж один депутат (НСНУ) та аж жодного представника міської влади, хоча майже всі депутати були запрошені, окрім 5-7 чоловік, а працівники відділів міськради, зокрема сектору з питань внутрішньої політики та управління євроінтеграції навіть обіцяли прийти. Видно не склалось… В Хмільнику є якесь загальноприйняте правило – краще прогуляти робочий час, ніж пожертвувати законним вихідним.

Після доповіді Голови Ради громадської організації «ПРАВО» Віталія Дороха про результати моніторингу в Хмільнику, учасники перейшли до обговорення. На «порядок денний» було винесено три питання:

Стан виконання передвиборних програм;

Покращення комунікації між виборцями та депутатами;

Участь громади в процесах прийняття рішень владою;

Вироблення пропозицій для покращення функціонування міської ради.

Серед проблем, які потребують негайного вирішення були названі такі: відсутність графіка прийому громадян депутатами, низька активність депутатів, невикористання депутатами всієї повноти влади, що передбачена їм чинним законодавством України.

Учасники громадських обговорень розкритикували методи проведення громадських слухань, що проводяться з ініціативи міської влади. Всі зійшлися на думці, що для їх проведення обирається незручний час для того, щоб прийшли тільки «нужниє люді», - дехто взнає про їх проведення в сам день проведення. Для порівняння – про запланований звіт міського голови «кричали» всі «стовпи та паркани». Але звіт звітом, та підняття тарифів на водопостачання чи вартості проїзду є досить важливими для громади. А про їх проведення – «…манюсінька заміточка в газеті в незручному місці на синьому фоні, що і не розбереш…».

Насамкінець учасниками громадських обговорень були вироблені практичні рекомендації щодо покращення комунікації між депутатами та громадою. Найцікавішими були пропозиції оприлюднити (я б сказав розробити) графік прийому громадян депутатами, облаштувати в міськраді «кімнату депутата» для прийому виборців та закріпити за кожним депутатом відповідний округ чи вулицю (було запропоновано використати розподіл міста на округи при мажоритарній системі виборів). Найоригінальнішою була пропозиція «переобрати Хмільницьку міську раду»… А шо? Чим ми гірше киян?... Тільки чи покращить це загальну картину? На мою думку від перестановки доданків… Чомусь згадалася байка «Квартет»: «А вы, друзья, как не садитесь…»