«КАРАНТИННІ ВИБОРИ» АБО ЯК ВБЕРЕГТИ СЕБЕ ПІД ЧАС ГОЛОСУВАННЯ?

«КАРАНТИННІ ВИБОРИ» АБО ЯК ВБЕРЕГТИ СЕБЕ ПІД ЧАС ГОЛОСУВАННЯ?
21.10.2020
14 вересня уряд затвердив Порядок здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів. Даним документом передбачається наступне:

 • опитування щодо наявності симптомів респіраторних захворювань та температурний скринінг усім особам, які заходять до приміщень для голосування та приміщень виборчих комісій.

 • для випадків, коли у виборця, який прийшов на виборчу дільницю, виявлено підвищення температури тіла понад 37,2 °С та/або симптоми респіраторних захворювань, у приміщенні для голосування на кожній з виборчих дільниць має бути облаштовано відокремлену кабіну та виборчу скриньку для голосування;

 • обов’язкова наявність на вході до приміщення виборчої комісії, приміщення для голосування антисептиків для рук;

 • наявність обладнаних місць для централізованого збору та утилізації засобів індивідуального захисту;

 • обов’язок виборців дотримуватись протиепідемічних заходів, обробляти руки дезінфікуючими засобами перед входом до приміщення, перебувати у респіраторі або захисній масці. При цьому члени виборчої комісії можуть звернутися до виборців з проханням тимчасово зняти маску для підтвердження особи.

 • засоби захисту також повинні мати усі члени виборчої комісії, офіційні спостерігачі, поліцейські, працівники органів, закладів, установ, на території яких розміщені приміщення для голосування та приміщення виборчих комісій.

 • у разі виявлення випадку COVID-19 в одного із членів виборчої комісії, всі інші члени виборчої комісії можуть продовжувати виконувати свої функції при відсутності симптомів респіраторних захворювань. У разі наявності контакту з хворим без застосуванням засобів індивідуального захисту, такі члени виборчої комісії направляються на самоізоляцію в порядку, встановленому законодавством (чи обов’язково здійснюватиметься заміна такого члена комісії?);

 • наявність розмітки, що вказує на дотримання дистанції не менше 1 метра між виборцями. Потоки виборців, на вхід та на вихід, повинні бути розділені (це означає, що кожна виборча дільниця має бути обладнана окремим входом та окремим виходом). Крім того, рекомендується у приміщенні одночасне перебування виборців з розрахунку не більше трьох осіб на один стіл для видачі бюлетенів.

 • передбачається обов’язок фізичного дистанціювання для членів виборчої комісії, які повинні сидіти на відстані не менше 1 метра один від одного, або застосовувати фізичні бар’єри, наприклад, прозорі екрани.

 • використання тканини на столах не дозволяється. Стільці, столи, меблі, які використовуються виборчої комісією повинні бути виготовлені з матеріалів, які можна продезінфікувати.

 • протирання дверних ручок, поручнів, сидіння тощо дезінфікуючими засобами потрібно проводити не рідше одного разу на 2 години, а вологе прибирання приміщення - не рідше одного разу на 4 години. Оброблювати окремі частини виборчих скриньок також можна, але потрібно не допустити потрапляння речовини та засобів дезінфекції усередину виборчої скриньки. А після завершення підрахунку голосів, передачі протоколів та бюлетенів для голосування у приміщенні виборчої комісії проводиться заключна дезінфекція.


Кабінет Міністрів України рекомендує не брати дітей до виборчих дільниць і користуватися особистою ручкою. Також, до роботи на спеціальних виборчих дільницях, утворених у стаціонарних закладах охорони здоров’я та в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, членам виборчої комісії, офіційним спостерігачам, поліцейським рекомендується не пізніше ніж за 72 години до дня виборів пройти тестування на наявність COVID-19 методом ПЛР (потребує уточнення, за чий кошт мають відбуватися проведення тестів?).