Хмільницькі особливості регуляторної політики…
21.01.2011
Чи дотримується місцева влада вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»? Давайте спробуємо разом у цьому розібратися…
Нагадаю, що 6 січня 2011 року в міськрайонній газеті «Життєві обрії» було опубліковано проект регуляторного акту, а саме: проект рішення виконавчого комітету Хмільницької міської ради «Про погодження вартості проїзду на міських маршрутах загального користування в режимі маршрутного таксі в місті Хмільнику».
Так як за своєю суттю вищезгадане рішення є регуляторним актом, то його прийняття мало б відбуватися виключно в межах Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Щоб не перевантажувати читача цитатами з закону поясню тільки, що вищезазначена процедура передбачає попереднє повідомлення про оприлюднення проекту рішення, яке підпадає під визначення «регуляторний акт», власне його оприлюднення, врахування чи відхилення пропозицій від суб’єктів господарювання, громадськості і т.д., а потім винесення його (рішення) на затвердження.
Не можу все ж втриматися, щоб хоч трішки не заглибитися в «регуляторний» закон.
Стаття 4 цього закону визначає принципи державної регуляторної політики, а саме: доцільність прийняття рішень, їх адекватність, ефективність, передбачуваність, збалансованість, а також (що є найважливішим!!!) - прозорість та врахування громадської думки…
Думаю не варто пояснювати, що ота «прозорість та врахування громадської думки» може бути реалізована виключно за умови, якщо громадськість буде володіти максимумом інформації щодо доцільності, адекватності, ефективності, передбачуваності та збалансованості запропонованого проекту рішення…
Але законодавець і тут все врахував, передбачивши, що проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації або шляхом його розміщення на офіційній сторінці в мережі Інтернет. От саме той «Аналіз регуляторного впливу» і є запорукою того, що громада буде достатньо поінформована щодо запропонованого проекту рішення, і як наслідок – запропонувати свої, цілком обґрунтовані та доцільні (важливі, змістовні, адекватні і т.д.) пропозиції. Не вірите? Приведу єдину цитату з Закону…
Стаття 1.
«… аналіз регуляторного впливу - документ, який містить обґрунтування необхідності державного регулювання шляхом прийняття регуляторного акта, аналіз впливу, який справлятиме регуляторний акт на ринкове середовище, забезпечення прав та інтересів суб'єктів господарювання, громадян та держави, а також обґрунтування відповідності проекту регуляторного акта принципам державної регуляторної політики…»
Сподіваюся, що ця єдина цитата не відіб’є у читача бажання читати далі, тим більш що зараз починається саме цікаве…
Коли я ознайомився з публікацією в «Життєвих обріях», то чомусь не знайшов там того «Аналізу». Був тільки проект рішення, який встановлював вартість проїзду в маршрутках міста на рівні 2-х гривень. Публікація містила тільки згадку, що «Аналіз» можна знайти на офіційному сайті міста Хмільника за таким то посиланням…
Зайшовши на вказаний сайт, я чомусь не знайшов там жодного натяку на «Аналіз». Все той же проект рішення і жодних пояснень… Чому?... Для чого?... Де ж дотримання принципу доцільності, адекватності, ефективності, передбачуваності та збалансованості? І з чого я мав би сформувати свою пропозицію, не маючи на руках жодних розрахунків?
Вважаючи, що сталася прикра помилка, я вирішив звернутися з пропозицією на ім’я міського голови щодо необхідності його втручання в ситуацію, так як створилися умови, які в подальшому могли б стати прецедентом для скасування вже затвердженого рішення (а така процедура також передбачена законом).
Виклавши свої «соображенія» в письмовій формі я став чекати на реакцію (кому цікаво – моє звернення було датоване 11 січня 2011 року). І вона таки не забарилася…
Будучи 18 січня у відрядженні в столиці, я зайшов на Офіційний сайт міста Хмільника й був приємно здивований: «Аналіз впливу регуляторного акту» було вже розміщено!!! Також було розміщено ще три аналізи, яких не було раніше…
Але в Хмільнику на мене чекав лист-відповідь за підписом Василя Грушка (хто не знає – це новий мер), виконавцем якого була Васєнкова С.В. (виконуюча обов’язки начальника управління економічного розвитку та євроінтеграції міської ради)…
В тому листі мені докладно пояснювали основні засади регуляторної політики (от чого не знав – за що й дякую!!!), а також запевняли, що «… при оприлюдненні проекту рішення вказано, що з аналізом регуляторного впливу можна ознайомитися на веб-сайті…, а на громадських слуханнях … громадськості будуть доведені і економічні розрахунки витрат та доходів перевізників, і обґрунтування підвищення вартості…». Тобто, дивіться громадянине уважніше – там все було… І буде на громадських слуханнях…
Відверто кажучи, настрій був зіпсований… Хіба я звинуватив когось в чомусь? Хіба моя пропозиція була якоюсь образливою чи некоректною? Я ж діяв виключно з бажання виправити порушення закону, яке могло б привести до певних наслідків!!! (як згадаю, то ще й зараз себе шкода…). І не міг же я не розгледіти поряд з проектом рішення отого триклятого «Аналізу»!!!...
Але ситуація прояснилася після консультації з нашим адміном, дай Боже йому здоров’ячка!!! На сайті міської ради не видно, коли був розміщений той чи інший додаток. Вірніше – не видно необізнаним…
Кожен документ (файл), який розміщено на сайті, має свою адресу. От адреса проекту рішення, яке було розміщено 6 січня 2011 року:
06012011/1_06012011.doc
Що, незрозуміло, аж страшно? А все дуже просто!!! Оте виділене «жирним» і є дата розміщення документа на сайті!!! Після цього йде назва самого документу, яка також «видає» дату розміщення… Тобто сам проект рішення було розміщено 6 січня 2011 року…
А коли ж було розміщено «Аналіз регуляторного впливу»? (згідно закону, тра було разом з проектом, як невід’ємну його складову). І ось що ми бачимо:
17012011/1_17012011.doc
Керуючись вищезазначеним поясненням бачимо, що «Аналіз» було розміщено 17 січня 2011 року, тобто на одинадцятий день після встановленого законом строку і на шостий, після мого звернення…
То чи дотримується влада в Хмільнику вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»? Робіть висновки самі…
Нагадаю, що 6 січня 2011 року в міськрайонній газеті «Життєві обрії» було опубліковано проект регуляторного акту, а саме: проект рішення виконавчого комітету Хмільницької міської ради «Про погодження вартості проїзду на міських маршрутах загального користування в режимі маршрутного таксі в місті Хмільнику».
Так як за своєю суттю вищезгадане рішення є регуляторним актом, то його прийняття мало б відбуватися виключно в межах Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Щоб не перевантажувати читача цитатами з закону поясню тільки, що вищезазначена процедура передбачає попереднє повідомлення про оприлюднення проекту рішення, яке підпадає під визначення «регуляторний акт», власне його оприлюднення, врахування чи відхилення пропозицій від суб’єктів господарювання, громадськості і т.д., а потім винесення його (рішення) на затвердження.
Не можу все ж втриматися, щоб хоч трішки не заглибитися в «регуляторний» закон.
Стаття 4 цього закону визначає принципи державної регуляторної політики, а саме: доцільність прийняття рішень, їх адекватність, ефективність, передбачуваність, збалансованість, а також (що є найважливішим!!!) - прозорість та врахування громадської думки…
Думаю не варто пояснювати, що ота «прозорість та врахування громадської думки» може бути реалізована виключно за умови, якщо громадськість буде володіти максимумом інформації щодо доцільності, адекватності, ефективності, передбачуваності та збалансованості запропонованого проекту рішення…
Але законодавець і тут все врахував, передбачивши, що проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації або шляхом його розміщення на офіційній сторінці в мережі Інтернет. От саме той «Аналіз регуляторного впливу» і є запорукою того, що громада буде достатньо поінформована щодо запропонованого проекту рішення, і як наслідок – запропонувати свої, цілком обґрунтовані та доцільні (важливі, змістовні, адекватні і т.д.) пропозиції. Не вірите? Приведу єдину цитату з Закону…
Стаття 1.
«… аналіз регуляторного впливу - документ, який містить обґрунтування необхідності державного регулювання шляхом прийняття регуляторного акта, аналіз впливу, який справлятиме регуляторний акт на ринкове середовище, забезпечення прав та інтересів суб'єктів господарювання, громадян та держави, а також обґрунтування відповідності проекту регуляторного акта принципам державної регуляторної політики…»
Сподіваюся, що ця єдина цитата не відіб’є у читача бажання читати далі, тим більш що зараз починається саме цікаве…
Коли я ознайомився з публікацією в «Життєвих обріях», то чомусь не знайшов там того «Аналізу». Був тільки проект рішення, який встановлював вартість проїзду в маршрутках міста на рівні 2-х гривень. Публікація містила тільки згадку, що «Аналіз» можна знайти на офіційному сайті міста Хмільника за таким то посиланням…
Зайшовши на вказаний сайт, я чомусь не знайшов там жодного натяку на «Аналіз». Все той же проект рішення і жодних пояснень… Чому?... Для чого?... Де ж дотримання принципу доцільності, адекватності, ефективності, передбачуваності та збалансованості? І з чого я мав би сформувати свою пропозицію, не маючи на руках жодних розрахунків?
Вважаючи, що сталася прикра помилка, я вирішив звернутися з пропозицією на ім’я міського голови щодо необхідності його втручання в ситуацію, так як створилися умови, які в подальшому могли б стати прецедентом для скасування вже затвердженого рішення (а така процедура також передбачена законом).
Виклавши свої «соображенія» в письмовій формі я став чекати на реакцію (кому цікаво – моє звернення було датоване 11 січня 2011 року). І вона таки не забарилася…
Будучи 18 січня у відрядженні в столиці, я зайшов на Офіційний сайт міста Хмільника й був приємно здивований: «Аналіз впливу регуляторного акту» було вже розміщено!!! Також було розміщено ще три аналізи, яких не було раніше…
Але в Хмільнику на мене чекав лист-відповідь за підписом Василя Грушка (хто не знає – це новий мер), виконавцем якого була Васєнкова С.В. (виконуюча обов’язки начальника управління економічного розвитку та євроінтеграції міської ради)…
В тому листі мені докладно пояснювали основні засади регуляторної політики (от чого не знав – за що й дякую!!!), а також запевняли, що «… при оприлюдненні проекту рішення вказано, що з аналізом регуляторного впливу можна ознайомитися на веб-сайті…, а на громадських слуханнях … громадськості будуть доведені і економічні розрахунки витрат та доходів перевізників, і обґрунтування підвищення вартості…». Тобто, дивіться громадянине уважніше – там все було… І буде на громадських слуханнях…
Відверто кажучи, настрій був зіпсований… Хіба я звинуватив когось в чомусь? Хіба моя пропозиція була якоюсь образливою чи некоректною? Я ж діяв виключно з бажання виправити порушення закону, яке могло б привести до певних наслідків!!! (як згадаю, то ще й зараз себе шкода…). І не міг же я не розгледіти поряд з проектом рішення отого триклятого «Аналізу»!!!...
Але ситуація прояснилася після консультації з нашим адміном, дай Боже йому здоров’ячка!!! На сайті міської ради не видно, коли був розміщений той чи інший додаток. Вірніше – не видно необізнаним…
Кожен документ (файл), який розміщено на сайті, має свою адресу. От адреса проекту рішення, яке було розміщено 6 січня 2011 року:
06012011/1_06012011.doc
Що, незрозуміло, аж страшно? А все дуже просто!!! Оте виділене «жирним» і є дата розміщення документа на сайті!!! Після цього йде назва самого документу, яка також «видає» дату розміщення… Тобто сам проект рішення було розміщено 6 січня 2011 року…
А коли ж було розміщено «Аналіз регуляторного впливу»? (згідно закону, тра було разом з проектом, як невід’ємну його складову). І ось що ми бачимо:
17012011/1_17012011.doc
Керуючись вищезазначеним поясненням бачимо, що «Аналіз» було розміщено 17 січня 2011 року, тобто на одинадцятий день після встановленого законом строку і на шостий, після мого звернення…
То чи дотримується влада в Хмільнику вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»? Робіть висновки самі…