Міський голова – це не тільки посада, але й добрий шмат відповідальності перед громадою…

Міський голова – це не тільки посада, але й добрий шмат відповідальності перед громадою…
10.04.2010
8 квітня 2010 року, в приміщенні Хмільницького РБК, відбулися громадські слухання, на яких було заслухано звіт міського голови. Так як члени нашої організації свідомо (!!!) відвідують подібні заходи, то й цей рік не став винятком. Також вже традиційно ми інформуємо читачів сайту про цей захід….

Довго думав в якому форматі подати матеріал. Щиро сумнівався, чи варто переказувати все те, що говорив міський голова, наводячи цифри та цитати. Справді, все це, за бажанням, кожен вже зміг прочитати в щорічному зверненні, яке розповсюджувалося через поштові скриньки, чи зможе прочитати в газеті «Життєві обрії», або на офіційному сайті міста Хмільника. Отож я вирішив подати матеріал від імені стороннього спостерігача, одночасно акцентуючи увагу як на самому звіті – так і на тому, що відбувалося в залі.

За структурою цьогорічні слухання дещо відрізнялися від попередніх. Точніше не стільки відрізнялися, як містили трішки іншу «родзинку», ніж попередні. Наприклад, в 2007 році такою родзинкою був пан Зелінський, який представив «звіт» про виконання передвиборної програми міської організації ВО «Батьківщина», в 2008 році під час заходу було представлено переможців конкурсу «Якби я був мером» який проводився серед школярів міста, в цьогорічному – урочистості щодо підведення підсумків загальноміського конкурсу «Людина десятиліття». Саме через це на сцені не було традиційної президії – її розмістили в ніші зліва від сцени, тому порівняння її з будкою суфлера була цілком виправдана.

Після вступної частини міський голова ознайомив присутніх з впливом фінансово-економічної кризи на економіку міста, про можливості, які через це були втрачені, про сучасний стан економіки та перспективи розвитку міста на наступний рік. Окремо запам’яталася інформація про проведення «Року молоді» в нашому місті. Попри вже згадану фінансово-економічну кризу, на думку міського голови, все ж таки вдалося його провести на досить високому рівні. Серед головних здобутків було відзначено перемогу нашої команди в обласних змаганнях з брейн-рингу, відзначення депутата міської ради Віктора Гричанюка в обласному конкурсі «Молода людина року» в номінації «Молодіжна ініціатива», низка перемог наших молодих тенісистів та футболістів тощо.

Особисто мені було приємно почути інформацію про перемоги в різних програмах фінансування та конкурсах. Як зазначив міський голова, в минулому році вдалося здобути перемогу в обласному конкурсі розвитку територіальних громад (Управління соціального захисту населення), певне фінансування за рахунок участі в конкурсах було віднайдене для підтримки гуртка випалювання на тканині, а також перемога в конкурсі, оголошеному Фондом братів Кличко, на встановлення дитячих спортивних майданчиків прибудинкового типу, до якої долучилися й члени нашої громадської організації «ПРАВО». Все це приємно з кількох причин, але, як на мене, варто згадати, що ще кілька років тому про саму можливість участі в подібних конкурсах, я вже не кажу про перемогу, в нашій громаді навіть не чули. Можна зробити висновок, що з’являються ініціативні люди, які бачать проблеми громади та здатні долучитися до їх вирішення. Як говорив незабутній Михайло Сергійович «Процес пошол таварищі…».

Якщо говорити про загальне враження від звіту, то він звичайно був проведений на досить високому рівні (я маю на увазі сам текст звіту, викладення в ньому матеріалу, відео чи слайд супровід на великих екранах тощо), З цим повний порядок. Але на жаль такий звіт не відображує в повній мірі справжній стан речей в громаді. Точніше не відображає його повністю. Маю на увазі, що в такому форматі відсутня (з зрозумілих причин) думка громади, яка певною мірою відображає загальні тенденції та настрої в міській громаді, висвітлює та озвучує всі проблеми та настрої, які побутують серед міського населення, оголює соціальні конфлікти та виплескує хвилю емоцій… Тому для мене є досить важливим відстеження питань, які всі бажаючі традиційно могли поставити міському голові після його доповіді. Також ці питання яскраво ілюструють розуміння дій влади, її функцій та можливостей…

Думаю не варто переказувати всі питання та відповіді – вийшов би досить «огрядний» матеріал, який було б важко дочитати до кінця (сподіваюся, що хоч цей дочитаєте). Вважаю, що варто зупинитися на самих актуальних питаннях та спробувати розібратися в причинах їх виникнення. Отже перше таке питання – санітарний стан міського парку…

Тема досить гостра та актуальна: парк є своєрідною візитівкою міста (хто ж не бачив фото парку з замковою горою на задньому плані!), але його санітарний стан бажає кращого на протязі вже кількох років. Якщо раніше все це відбувалося через невиконання орендарем умов угоди оренди, то тепер ситуація змінилася: з січня місяця цього року орендар відмовився від оренди і тепер парк мала б прибирати комунальна служба. Чому ж парк в такому жахливому стані? Невідомо. Але варто згадати, що програма соціально-економічного розвитку зазвичай містить інформацію про закріплення установ та організацій міста за певною територією. Можливо після прийняття бюджету та вищезгаданої програми ситуація зміниться?

Наступне питання - «побори» в лікарні. Пані, яка підняла це питання, вимагала від міського голови його врегулювання. Звичайно не секрет, що, звичайно – не дай Бог!, тільки попадаєш в цю установу, одразу відчуваєш - варто запастися значною сумою грошей на всілякі там «на лікарню», «на канцтовари» на ще якусь, таку необхідну в лікарській практиці, дрібничку. От і виникає певне невдоволення в пацієнтів: а куди ж насправді йдуть ці гроші?... Мені пригадався один мій знайомий, який в таких випадках пропонує видати йому чек про сплату, чи ще краще – надати банківські реквізити, куди б він міг сплатити необхідну суму. Ну хоч якась гарантія, що кошти не потраплять до кишені нечесного на руку ескулапа. Ще варіант: коли йому пропонують дати гроші «на бумагу» чи якісь канцтовари, він говорить, що його організація готова зробити добровільну пожертву (тією ж таки «бумагою») на лікарню. Після таких пропозицій, як на мене – цілком логічних, - ніхто до нього більше не чіплявся… Спробуйте, можливо й вам допоможе такий рецепт…. На мою думку, прояви корупції можливі при наявності двох головних умов: того, хто хоче взяти, і того, що хоче дати… Давайте спробуємо не давати… Чи принаймні не скиглити, що беруть…

Одне з резонансних питань – проблема пасажирських перевезень в місті. Як на зло, обласна ДАЇ зробила «медвежу послугу» міському голові. На день звіту в них була призначена масштабна перевірка транспортних засобів, і як наслідок – майже всі машини не вийшли на маршрут. Отож можна тільки уявити, які емоції щодо цієї проблеми вирували в залі. Були звинувачення в бездіяльності влади, викривалися факти грубіянства водіїв та запевнення міського голови, що це тимчасово і завтра все буде добре. Тобто машини вийдуть на маршрут. Я сидів і думав: а в чому власне причина невиходу автомобілів? Пропоную уявити такий ланцюжок, даруйте, якщо в чомусь помилюся: рейд ДАЇ - виявлення якогось порушення чи невідповідності, а ще гірше несправності транспортного засобу – заборона виходу на маршрут… А завтра буде все добре… Тобто за день, і теоретично – ніч, всі несправності та невідповідності буде виправлено. Якщо ні – то напевно варто подумати про безпеку пасажирів, яких будуть перевозити (чи перевозили) в автомобілях, які не відповідають вимогам та правилам. За щось же їх все ж таки позбавляли права перевезення в цей день… Чи, можливо, водії свідомо не вийшли на маршрут, бо знали, що в місті перевірка, а авто чи документи не в порядку? Тоді ж знову варто подумати про безпеку пасажирів, причому ж самим пасажирам…

Друга актуальна тема, яка стосується пасажирського транспорту в місті – проблема перевезення пільгових категорій громадян. Не буду багато писати, проблема справді наболіла та актуальна. Причому, як для пасажирів пільгових категорій – так і для самих перевізників. До речі, зовсім недавно взнав, що загалом в нас, якщо не помиляюсь, близько 78 категорій пільговиків… От тут постає питання повернення перевізникам коштів за надання послуг пільговим категоріям населення. А при такій кількості пільговиків – це не завжди можливо за рахунок коштів місцевого бюджету. До всього цього додам, що зараз Подільським центром прав людини реалізується проект, спрямований на вирішення якраз цієї проблеми. Знаю, що аналізується досвід Літинської ради та РДА: вони з коштів, які призначалися на повернення коштів перевізникам як компенсацію за перевезення пільгових категорій населення, почали видавати їх на руки пільговикам, як адресну допомогу (трішки з порушенням закону, тому цю практику відмінили). Тобто - на тобі 50 чи 100 гривень, і хоч витрачай їх на проїзд в транспорті, хоч придбай щось інше – твоя справа… Як наслідок, за час дії нововведення, жодної скарги на перевізників щодо проїзду пільговиків небуло…

Ще одне гостре питання – проблема наркоманії в місті… Справді, тема дуже складна та різнопланова. Але мене вразив один момент. Доповідачка чи то запитувачка звинуватила владу в бездіяльності щодо розповсюдження цієї хвороби. Головним «козирем» слугував такий факт: в першій школі, десь біля гаражів, якимось Васею чи Петею, було виявлено цілий «арсенал» використаних одноразових шприців, які накопичилися на території школи за зиму. Випадок сам по собі досить вражаючий. Але в мене питання, а куди дивилася дирекція школи, куди дивилися педагоги, учні, батьківський комітет, сторож кінці кінців? Чи були від всіх цих суб’єктів звернення до міліції? А то виходить, що на території навчального закладу, протягом всієї зими, існує наркоматське «гніздо разврата» і ніхто цього не бачив? А чи може всім байдуже? Чи можливо це робота самого Васі чи Петі?

Коли вже згадалася школа, то не можу не написати про овіяне легендами молодіжне кафе… Якщо не помиляюся, про необхідність його створення точаться розмови, а якщо відверто – то тільки звинувачення щодо його відсутності в бік влади, вже на протязі кількох років. Дехто вважає, що для молоді необхідно створити якесь особливе кафе, в якому не будуть вживати алкоголь. Передчуваючи реакцію опонентів, спробую звернутися до них з питанням – а скільки ви знаєте в місті кафе чи інших закладів харчування, де молодим людям це робити дозволяється? Чи можете назвати заклади, в яких реалізують алкоголь неповнолітнім? Тоді йдіть до міліції, прокуратури чи до служби у справах дітей… Думаю, що вони обов’язково відреагують на подібні сигнали…

… Загальне враження від проведених громадських слухань звичайно позитивне. На мою думку, це один з кращих заходів серед тих , які відбувалися раніше. Я маю на увазі як зміст, технічне забезпечення – так і активність членів територіальної громади. Хоча інколи мені здавалося, що окремим її представникам варто було бути більш толерантнішими, менш емоційними та говорити по суті. Підсумовуючи все написане, хочу привести вислів міського голови, який має всі шанси стати «крилатим». Правда він стосувався проблеми пасажирських перевезень в місті, але думаю, що його можна застосувати для вирішення чи ілюстрації будь-якої проблеми нашої громади:

«Є ті, хто говорять – треба возити, і не має тих , хто скаже – повезу…»


Щиро сподіваюся, що всі зрозуміли мій натяк…