ПРАВА СПОЖИВАЧІВ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ, КУПУЮЧИ ТОВАРИ В СУПЕРМАРКЕТІ?

ПРАВА СПОЖИВАЧІВ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ, КУПУЮЧИ ТОВАРИ В СУПЕРМАРКЕТІ?
06.02.2020
Торгівля та побутове обслуговування посідають одне з найважливіших місць в нашому житті. Щодня ми контактуємо з продавцями чи виробниками, оскільки завдяки торгівлі ми купуємо все найнеобхідніше для нашого життя, зокрема продукти харчування, одяг, побутову техніку тощо.

Але, бувають ситуації, коли ми купляємо або неякісний товар, або товар, який не підійшов і його потрібно повернути, або в супермаркеті виникла якась надзвичайна ситуація і ви не знаєте, як правильно себе поводити.

Сьогоднішня наша консультація стосуватиметься якраз супермаркетів.

Що потрібно знати, якщо ви у супермаркеті?

  • У разі придбання споживачем непридатного харчового продукту продавець зобов’язаний замінити його на харчовий продукт, який є придатним до споживання, або повернути споживачеві сплачені ним кошти. Тобто, якщо вже після розрахунку за товар ви виявили, що він зіпсований, варто покликати адміністратора і вимагати або товар належної якості, або повернення коштів. Однак, варто взяти до уваги, що є товари, які не підлягають обміну – про це ми поговоримо в наступних публікаціях.

  • Якщо ви ненавмисно розбили товар, вас не можуть змусити сплатити його вартість, адже до моменту покупки за збереження товару відповідає його власник. Пошкодження чи знищення товару, що відбулося з причини відсутності бортів на полиці чи через неправильне розміщення товару, не є провиною особи, доки не буде доведено протилежне. Продавець чи охоронець супермаркету не має права тиснути на покупця, вимагати сплатити за непотрібний йому товар чи іншим чином застосовувати примус, тим паче перешкоджати залишити заклад чи погрожувати – в такому випадку потрібно викликати поліцію.

  • Вартість на ціннику не повинна відрізнятись від вартості товару у чеку. Цінник має бути чіткий і простий для розуміння, відображати ціну кожної одиниці або категорії продукції та включати всі податки та платежі, які сплачуються під час придбання. Якщо на касі вас просять сплатити більше за вартість, яку було вказано, ви можете відмовитись і будете праві.

  • Усі товари, що перебувають в обігу на території України, повинні маркуватися державною мовою. Якщо на товарі відсутнє маркування українською мовою – такий товар є фальсифікованим або його було завезено в Україну з порушенням митних правил. Це означає, що він може не відповідати вимогам законодавства про безпечність та окремим показникам якості. Утримайтесь від окупки такого товару!

  • Споживач не зобов’язаний залишати власні речі у камерах схову. До магазину не варто заходити лише з тими товарами, які там продаються. Однак, за наявності чеку на придбаний раніше товар, особа може вільно перебувати у магазині.

  • Охоронець у супермаркеті має право тільки спостерігати. У разі виникнення критичної ситуації може викликати правоохоронні органи. Оглядати ваші особисті речі охоронець не має права.

  • Якщо ж ви таки поклали речі у камеру схову магазину, адміністрація супермаркету несе повну відповідальність за схоронність ваших речей, навіть незважаючи на наявність оголошення про зворотне. Адміністрація бере на себе обов’язок зі збереження зданих покупцями на зберігання речей. Це підтверджується видачею покупцеві номерного жетона, іншого знака, що засвідчує прийняття речі на зберігання. Фактично ви укладаєте з адміністрацією супермаркету договір про зберігання.

  • Якщо товар не представлений для дегустації, це власність супермаркету. Поки ви його не придбали, його краще не куштувати.


Для захисту своїх порушених прав на території нашого міста та району Ви можете звернутись до офісу громадської організації «ПРАВО» або Хмільницького бюро правової допомоги.

Консультацію підготовлено в рамках реалізації проекту «Створення системи безоплатної правової допомоги в Хмільницькій громаді», який реалізується громадською організацією «ПРАВО», в партнерстві з Хмільницькою міською радою та Хмільницьким бюро правової допомоги, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».