ПРО СТАН ОСВІТИ ГОВОРИЛИ В СЕЛАХ ХМІЛЬНИЦЬКОЇ ГРОМАДИ

ПРО СТАН ОСВІТИ ГОВОРИЛИ В СЕЛАХ ХМІЛЬНИЦЬКОЇ ГРОМАДИ
08.02.2022
В Хмільницькій громаді відбулися ще два громадські обговорення результатів моніторингу стану освіти в громаді: цього разу заходи відбулися 27 січня в селах Журавне та Великий Митник.

Результати моніторингу представляли експерти громадської організації «ПРАВО» Олена Черній та Тарас Носальський, а також представник управління освіти, молоді та спорту Хмільницької міської ради Вадим Тишкевич.



На початку обох заходів експерти розповіли про проєкт «Якісна освіта в громаді – через ефективний діалог з громадськістю», про його мету та завдання, акцентувавши на тому, що будь-які зміни в освітній сфері громади мають відбуватися з урахуванням інтересів дітей, батьків, вчителів, а також враховувати витрати на освіту.



По завершенні презентації відбулася дискусія, під час якої присутні цікавилися, чи є в керівництва громади чітке бачення щодо покращення якості освіти в громаді, на що було надано відповідь, що таке бачення, якраз, формується в рамках проєкту «Якісна освіта в громаді – через ефективний діалог з громадськістю».

Після цього було презентовано результати моніторингу. Сам звіт, як і під час попередніх громадських обговорень, складався з кількох розділів, зокрема інформація про громаду (площа, склад, кількість населення), інформації про наявні в громаді навчальні заклади, про наповнення класів, кількість педагогічних та технічних працівників в кожному навчальному закладі, результати зовнішнього незалежного оцінювання по кожній школі, наявність в них гуртків для дітей тощо.

Після презентації результатів моніторингу відбулися обговорення, під час яких присутні мали можливість поставити питання. Учасників заходу, серед іншого, цікавила фінансова складова освітньої сфери громади, зокрема, загальні витрати на освіту в громаді, витрати по видах освіти (загальна середня, дошкільна, позашкільна тощо), а також витрати на навчання одного учня в міських та сільських школах. На всі питання було надано вичерпні відповіді.

Заходи були проведені в рамках реалізації проєкту громадської організації «ПРАВО» «Якісна освіта в громаді – через ефективний діалог з громадськістю», який впроваджується в партнерстві з Хмільницькою міською радою. Проєктом передбачено проведення моніторингу теперішнього стану освітньої галузі громади, визначення проблемних питань у сфері освіти, проведення зустрічей з усіма зацікавленими сторонами для активізації діалогу та напрацювання пропозицій щодо покращення місцевої політики у сфері загальної середньої освіти, створення робочої групи для розробки відповідних проєктів рішень, а також проведення адвокаційної кампанії з метою врахування Хмільницькою міською радою та її виконавчим комітетом пропозицій щодо покращення місцевої політики під час оптимізації освітньої мережі в Хмільницькій міській територіальній громаді.

Ці обговореняння були підготовлені в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу (https://ec.europa.eu/info/aid-development-cooperation-fundamental-rights_en). Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і жодним чином не відображають точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Для довідки:

Після проведення адміністративно-територіальної реформи до складу Хмільницької міської територіальної громади увійшло 41 населений пункт, з яких – 40 сільських. На території громади знаходиться 22 загальноосвітні школи, в яких навчається 4754 учні. Причому 4 з цих шкіл знаходиться в місті Хмільнику, а 18 – в сільських населених пунктах. В міських школах навчається 3156 учнів, а в сільських – 1598 учнів. Середня вартість навчання одного учня міської школи становить 21404 гривні, а одного учня сільської школи – 49481 гривня.

Зрозуміло, що рано чи пізно, в громаді постане питання оптимізації мережі навчальних закладів. Але цей процес, якщо брати до уваги досвід інших громад, може бути дуже болісним для громади, що може спричинити виникнення соціальних конфліктів.

Цього можна було б уникнути, якщо максимально залучити представників громадськості до процесу розробки місцевої політики у сфері загальної середньої освіти, а також до розробки Плану оптимізації освітньої мережі в Хмільницькій міській територіальній громаді.

Саме тому громадською організацією «ПРАВО», спільно з посадовцями міської ради, було розроблено проєкт «Якісна освіта в громаді – через ефективний діалог з громадськістю» та представлено на конкурс, оголошений Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», що виконується за сприяння Європейського Союзу. Цей проєкт було підтримано і зараз відбувається його реалізація в Хмільницькій громаді.