ПРОЦЕДУРА ПРОВЕДЕННЯ ПУБЛІЧНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ ЗАЗНАЄ ЗМІН

ПРОЦЕДУРА ПРОВЕДЕННЯ ПУБЛІЧНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ ЗАЗНАЄ ЗМІН
20.09.2019

Верховна Рада підтримала законопроект, яким було удосконалено процедури закупівель через систему Prozorro. Це означає, що через півроку після публікації закону нас очікують нові зміни в сфері публічних закупівель. Пропоную ознайомитися з цими нововведеннями, які, після набрання чинності, будуть актуальні для всіх, хто здійснює електронні закупівлі та бере в них участь:


По перше - обов’язкове використання Prozorro при закупівлях від 50 000 грн.. (нова спрощена процедура). Раніше обов’язковість використання електронної системи визначалася сумою, починаючи з 200 000 гривень для товарів і послуг та 1 500 000 гривень для робіт для більшості замовників;

По друге - запроваджується персональна відповідальність посадових осіб (зокрема, керівників органів) за порушення законодавства у сфері публічних закупівель: штраф від 2 до 10 тисяч неоподаткованих мінімумів (34-170 тис. грн..).

По третє – запроваджується можливість виправлення помилок у тендерних пропозиціях протягом 24 годин.

По четверте – замовники отримують можливість «легально» проводити консультації з бізнесом на етапі планування та підготовки до проведення закупівлі.

По п’яте – запроваджується можливість боротися з «оскаржувальним тролінгом»: можливість впровадження диференційованої плати за оскарження тендеру в АМКУ постановою Уряду (обраховується у % від вартості предмета закупівлі), а також неможливість відкликати скаргу. Плата за подання скарги тільки через електронну систему закупівель.

Окремо варто зазначити, що замовники отримують можливість купувати товари через Prozorro Market — онлайн-магазин для бюджетних установ: запровадження електронних каталогів поширених товарів, які адмініструватимуться централізованими закупівельними організаціями та спрощуватимуть процес закупівлі для бюджетної установи до кількох кліків.

Також з'явиться новий інструмент для боротьби з демпінгом – система підсвічуватиме аномально низьку ціну. Постачальник матиме її обґрунтувати для укладання договору з замовником.

Володимир Плахотнюк,


експерт громадської організації "ПРАВО"