Україна перебуває на етапі переходу від представницької демократії до демократії участі, яка передбачає активну участь громадськості в управлінні державними справами та у процесах прийняття рішень. Головними умовами такої участі є наявність відповідних правових механізмів та процедур і наявність у громадян певних знань та навичок щодо користування цими механізмами та процедурами.
Саме тому ми розпочинаємо цикл матеріалів про такі найпоширеніші механізми громадської участі у процесах прийняття рішень:
- Звернення громадян
- Електронні петиції
- Звернення про надання безоплатної первинної правової допомоги
- Доступ до публічної інформації
- Доручення виборців
- Місцевий референдум
- Збори за місцем проживання
- Органи самоорганізації населення
- Місцеві ініціативи
- Громадські слухання
- Дорадчо-консультативні органи
- Регуляторна політика
- Громадська експертиза діяльності органів виконавчої влади
- Громадська антикорупційна експертиза нормативно-правових актів
- Громадський бюджет
Та перш ніж ми перейдемо до розгляду перелічених вище механізмів, ми маємо розібратись із тим, що таке Правова держава та як вона пов’язана з участю громадян у процесах прийняття рішень. Про це ми і поговоримо у нашій наступній публікації. До зустрічі.
Цей матеріал опубліковано в рамках проєкту «Мурашник Hub»: громадська активність для змін», що реалізується громадською організацією “ПРАВО” за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.