«Смолоскип» запалює молодь

«Смолоскип» запалює молодь
10.05.2010
x_656c04f5Травневі свята – це не тільки час для тотального відпочинку, але й можливість для генерування нових ідей. Саме цим займалися учасники Семінару української творчої молоді, який вже шістнадцятий рік поспіль збирає молодих, талановитих та активних «в тому ж місці в той же час». Засновником та організатором семінару є видавництво «Смолоскип» за підтримки однойменного Міжнародного благодійного фонду.

Основою концепції Семінару є принцип «молоді для молодих»: оргкомітет складається з колишніх учасників, які пропонують певні теми для обговорення та займаються організацією круглих столів, дискусій, презентацій та ін. Провідна «фішка» семінару – поєднання непоєднаного: митців із політологами. В цьому-то і задум організаторів: зібрати таку різну українську молодь, але водночас таку небайдужу, талановиту та активну.

Традиційно Семінар проходить під Києвом у містечку Ірпінь, а останні два роки – у Ворзелі. Зазвичай загальна кількість учасників - близько півсотні. Кожного року склад змінюється, долучаються нові люди, в той же час є і «ветерани Ірпіня», які вже неодноразово бували тут. Протягом п’яти-шести днів бурхлива діяльність не припиняється – настільки багатоплановою є запропонована програмою робота.

Згідно зі складом учасників паралельно розвиваються два напрямки – мистецька та політологічна частини. Цей поділ є умовним, бо до митців відносяться літератори, для яких поезія та проза – це хобі, а за професією вони можуть бути абсолютно різними. Це ж стосується і політологів – тут є студенти, журналісти, соціологи, громадські діячі і ще багато інших, проте всі вони опікуються українською реальністю та шукають шляхів її покращення.

Семінар був та залишається майданчиком для обміну думками, ідеями, досвідом між поколіннями українських інтелектуалів, місцем знайомств представників різних регіонів України та творчої самореалізації молоді. Кожного року до смолоскипівського семінару приїжджають в гості відомі люди. В різні роки тут бували українські політики, правозахисники та письменники: Михайло Горинь, Анатолій Дністровий, Олесь Доній, Сергій Жадан, Оксана Забужко, Юрко Іздрик, Михайлина Коцюбинська, Василь Овсієнко, Світлана Пиркало, Євген Сверстюк, Валерій Шевчук та багато інших. Двоє з колишніх активістів Семінару – Олесь Доній та Віталій Чепинога – стали народними депутатами.

Основною формою роботи є круглі столи: на одного модератора та кількох доповідачів «наступають» з питаннями присутні на обговоренні слухачі. Температура дискусій сягає надвисоких показників. Цього року гарячими стали теми: «Масова література: чи потрібні Україні власні «донцові, марініни» енд ко?», «Проблеми сучасної освіти як гальмівний фактор розвитку нової української еліти», «Нецензурна лексика в сучасній українській літературі: самовираження, вимога часу чи спосіб привернути до себе увагу?», «Про що говорить і мовчить соціальна реклама в Україні?».

Учасники мали змогу поспілкуватися з цікавими гостями Семінару: письменницею Оксаною Забужко, авторкою словника з нецензурної лексики Лесею Ставицькою, білоруським поетом Улядзіміром Някляеу. В той же час митці зі своїм творчим натхненням не могли сидіти у конференц-залі та кілька годин поспіль сперечатися, що робити. Їх зірковий час наступав ввечері, коли біля вогнища збиралися всі учасники семінару та слухали поетичні читання молодих літераторів. Більш романтичного завершення дня годі уявити!

До речі, існує чітка програма круглих столів, що стає відомою учасникам за кілька тижнів до семінару. Таємницею залишається додаткова частина – завдання або гра, що триватимуть протягом семінару, але умови яких відкриваються тільки в день заїзду. Цього року завдань було аж кілька: організація МГО та написання проектів, випуск газети, створення фотороманів та підготовка перформансів. Кожен охочий долучився до групи за інтересами, а найбільш активні – до кількох. У підсумку виявилося, що майже кожен учасник семінару отримав винагороду – футболку, книги або цукерки (або все разом).

Динаміка розвитку Семінару творчої молоді свідчить про великий інтерес українців до можливості зустрітися та поспілкуватися про проблеми та досягнення суспільства. Водночас знайти нових друзів, отримати підтримку та запал енергії для подальшого розвитку себе та своєї країни. Для всіх охочих відкритий сайт видавництва «Смолоскип»: www.smoloskyp.org.ua, звідки можна дізнатися про наступні семінари. А вони будуть, бо дуже потрібні українській молоді!

Катерина Коптєва