Українського правозахисника безпідставно депортовано при в’їзді до Білорусі

Українського правозахисника безпідставно депортовано при в’їзді до Білорусі
09.03.2011
У ніч з 8 на 9 березня під час перетину українсько-білоруського кордону був затриманий громадянин України, член ВМГО “Фундація Регіональних Ініцитатив” (“ФРІ”) Максим Кицюк. Максим їхав поїздом №86 з Києва до Мінська. ВМГО “ФРІ” є організацією-учасником Комітету міжнародного контролю за ситуацією з правами людини в Білорусі, тож Максим неодноразово був у Мінську з правозахисною метою. Цього разу він також їхав у Міжнародну спостережну місію Комітету міжнародного контролю за ситуацією з правами людини в Республіці Біларусь у якості помічника представника Місії.

За словами співробітника Гомельського прикордонного загону, відмова в дозволі перетину кордону була зумовлена тим, що Максиму заборонений в’їзд на територію Білорусі. Однак невідомими залишаються обставини, через які громадянину України відмовляють у в’їзді. Інцидент стався близько 3:40 за київським часом на пункті прикордонного контролю Терюха (Республіка Білорусь).

З Максимом вдалося зв’язатися. За його словами, під час перевірки документів з’ясувалось, що його прізвище знаходиться в базі даних прикордонної служби Республіки Білорусь із поміткою “в’їзд заборонений”. Однак, пояснення, з якої причини Максим Кицюк потрапив до згаданого переліку, не були надані. У Максима були конфісковані телефони та особисті речі. Ніч Кицюк провів у камері тимчасового утримання.

“Мене тримали в камері метр на метр, в якій був лише табурет, прибитий до підлоги, - розповідає Максим Кицюк.- Прикордонники не повідомили про цей інцидент в Консульство України і відмовили мені в проханні дати можливість зателефонувати туди. Після затримання одного з українських правозахисників у Мінську, у нас була домовленість з консулом України про те, що ми постійно тримаємо контакт з Консульством. Речі мені повернули”.

Близько 9 ранку Максима відправили в Україну потягом Санкт-Петербург - Київ до станції Горностаївка зі штампом “депортований” у залізничному квитку.

Сьогодні, о 14:40 до Києва прибуває потяг Санкт-Петербург-Київ (№53), на якому в столицю повертається Максим Кицюк.
Прес-брифінг відбудеться безпосередньо на пероні, біля 5-го вагону.
Попередня зустріч представників Київського інформаційного центру Комутету та Місії із журналістами - у вестибюлі вокзалу Київ-пасажирський о 14:20.

Міжнародна спостережна місія має підстави вважати, що заборона Максиму Кицюку в’їжджати на територію Білорусі напряму пов’язана з його правозахисною діяльністю в Місії. Слід зазначити, що Білорусь як держава-учасник ОБСЄ, взяла на себе зобов’язання не перешекоджати роботі правозахисників. Держави-учасниці мають створювати умови для вільної діяльності неурядових організацій на своїй території і з цією метою повинні сприяти відвіданню їхньої держави представників неурядових організацій інших країн-учасниць ОБСЄ.

“Крім того, таке поводження з боку прикордонників Білорусі з громадянином України, який не скоїв жодних порушень, є неприпустимим”, - зазначила Марія Ясеновська, представник Міжнародної спостережної місії.

В Посольстві Республіки Білорусь заявили, що не можуть коментувати даний інцидент, оскільки інформація про перелік людей, яким заборонений в’їзд, є внутрішньою і запропонували звернутись із заявою щодо роз’яснень до Міністерства Внутрішніх Справ Білорусі.

Нас глибоко непокоїть ситуація, коли правозахисникам забороняють в’їзд на територію іншої країни без попереджень та жодних пояснень і ми вимагаємо пояснень з боку влади Республіки Білорусь та втручання МЗС України.

Просимо звертатися по коментарі та пояснення ситуації:
Консульський відділ Посольства Республіки Білорусь в Україні - 044 537 52 03
Речник МЗС України (Дикусаров Олександр Олександрович) - 044 238 15 29

Контакти колег Максима:
+380 67 404 26 46, Михайло Каменєв
+380 97 961 73 46, Марина Цапок

Для довідки:
Міжнародна спостережна місія створена Комітетом міжнародного контроля за ситуацією з правами людини в Білорусі, який об’єднує представників правозахисних організацій стран простору ОБСЄ та міжнародних громадських мереж та організацій. Місія здійснює моніторинг загальної ситуації з дотримання фундаментальних прав людини в Республіці Білорусь а також питань захисту правозахисників та забезпечення їх професійної діяльності.

Всеукраїнська молодіжна громадська організація “Фундація Регіональних Ініціатив” (“ФРІ”) - незалежна неурядова організація, мета діяльності якої - підтримка молодіжних проектів та ініціатив і захист прав молоді. Докладніше про діяльність “ФРІ” читайте тут - .