ЯКІСНА ОСВІТА В ХМІЛЬНИЦЬКІЙ ГРОМАДІ: ЯК ПОДОЛАТИ ІСНУЮЧІ ВИКЛИКИ?

ЯКІСНА ОСВІТА В ХМІЛЬНИЦЬКІЙ ГРОМАДІ: ЯК ПОДОЛАТИ ІСНУЮЧІ ВИКЛИКИ?
29.10.2021
В рамках реалізації проєкту «Якісна освіта в громаді – через ефективний діалог з громадськістю» відбулася зустріч експертів проєкту та представників місцевої влади. Участь в заході взяв Хмільницький міський голова Микола Юрчишин.Команду експертів представляли Олена Черній, Володимир Плахотнюк, Віталій Дорох (громадська організація «ПРАВО»), а також Олег Фасоля (екс-директор Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА та Войтек Мархлєвскі (експерт шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні»).Під час зустрічі було презентовано досвід реформування освітньої сфери в інших громадах України, а також обговорено подальші кроки реалізації проєкту в Хмільницькій громаді.

Варто зазначити, що в рамках реалізації проєкту «Якісна освіта в громаді – через ефективний діалог з громадськістю» вже зібрано всю необхідну інформацію та здійснено її попередній аналіз.Проєктом передбачено проведення моніторингу теперішнього стану освітньої галузі громади, визначення проблемних питань в сфері освіти, проведення зустрічей з усіма зацікавленими сторонами для активізації діалогу та напрацювання пропозицій щодо покращення місцевої політики в сфері загальної середньої освіти, створення робочої групи для розробки відповідних проєктів рішень, а також проведення адвокаційної кампанії з метою врахування Хмільницькою міською радою та її виконавчим комітетом пропозицій щодо покращення місцевої політики під час оптимізації освітньої мережі в Хмільницькій міській територіальній громаді.Захід був проведений в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію» за сприяння Європейського Союзу (https://tinyurl.com/ywt3yveh), який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій. Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і жодним чином не відображають точку зору Європейського Союзу.

Для довідки:

Після проведення адміністративно-територіальної реформи до складу Хмільницької міської територіальної громади увійшло 41 населений пункт, з яких – 40 сільських. На території громади знаходиться 22 загальноосвітні школи, в яких навчається 4754 учні. Причому 4 з цих шкіл знаходиться в місті Хмільнику, а 18 – в сільських населених пунктах. В міських школах навчається 3156 учнів, а в сільських – 1598 учнів. Середня вартість навчання одного учня міської школи становить 21404 гривень, а одного учня сільської школи – 49481 гривень.

Зрозуміло, що рано чи пізно, в громаді постане питання оптимізації мережі навчальних закладів. Але цей процес, якщо брати до уваги досвід інших громад, може бути дуже болісним для громади, що може спричинити виникнення соціальних конфліктів.

Цього можна було б уникнути, якщо максимально залучити представників громадськості до процесу розробки місцевої політики в сфері загальної середньої освіти, а також до розробки Плану оптимізації освітньої мережі в Хмільницькій міській територіальній громаді.

Саме тому громадською організацією «ПРАВО», спільно з посадовцями міської ради, було розроблено проєкт «Якісна освіта в громаді – через ефективний діалог з громадськістю» та представлено на конкурс, оголошений Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», що виконується за сприяння Європейського Союзу. Цей проєкт було підтримано і зараз відбувається його реалізація в Хмільницькій громаді.