Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

27.01.2017

ДО ЕЛЕКТРОННОГО ДЕКЛАРУВАННЯ ДОЄДНАЄТЬСЯ БАГАТО ХМІЛЬНИЧАН

Напевно всі пам’ятають, який ажіотаж спричинило запровадження електронного декларування в минулому році. Всі «смакували» статки наших високопосадовців, обговорюючи цю тему і в транспорті, і в ЗМІ, і на кухнях, і в офісах.

Але реформа продовжується і до переліку декларантів мають доєднатися й інші посадовці – рангом нижче.

Зараз ситуація з декларуванням є не зовсім зрозумілою, тому ми вирішили розмістити витяг з матеріалу, який був підготовлений Дмитром Котлярем, експертом Проекту “Прозорість та доброчесність публічного сектору” Програми розвитку ООН в Україні, та опублікований на Українській правді.

Пропонуємо сам матеріал.

У цьому матеріалі ми перелічимо, хто саме потрапляє під обов’язкове е-декларування з 2017 року, з урахуванням останніх змін до Закону про запобігання корупції, хто подаватиметься вже вдруге, а також у які терміни треба звітувати про зміну майнового стану.

ХТО МАЄ ПРИЄДНАТИСЯ ДО Е-ДЕКЛАРУВАННЯ З 2017 РОКУ

До декларантів першого етапу з 1 січня 2017 року додається решта декларантів, зокрема:

 • депутати всіх місцевих рад(сільські, селищні, міські, районні в містах, районні, обласні ради);
 • державні службовці категорії “В”(наприклад: спеціалісти, провідні та головні спеціалісти в органах виконавчої влади, інші посадові особи нижче керівників структурних підрозділів та їхніх заступників);
 • посадові особи місцевого самоврядування категорій 4-7(наприклад: керівники управлінь і відділів виконкомів, секретарі міських рад, міські голови міст районного значення, сільські та селищні голови тощо;
 • військові посадові особиЗСУ, Держспецзв’язку та інших військових формувань;
 • усіполіцейські;
 • особи рядового чи начальницького складу державноїкримінально-виконавчої служби, податкової міліції, підрозділів цивільного захисту, ДБР, НАБУ;
 • посадові та службові особи органівпрокуратури, СБУ, ДБР, НАБУ, дипломатичної служби, інших державних органів;
 • посадові особи юридичних осіб публічного права – ті, хто виконуєадміністративно-господарські або організаційно-розпорядчі функції в державних та комунальних закладах, установах чи підприємствах, тобто не лише керівники чи їхні заступники. Наприклад: головні бухгалтери та керівники підрозділів, завідувачі відділів державних та комунальних установ, закладів та організацій, головні лікарі, керівники та заступники організацій та їхніх структурних підрозділів – начальники цехів, завідувачі відділів; особи, які керують ділянками робіт, – майстри, виконроби, бригадири тощо).

Ще раз підкреслимо: останні зміни в закон, що їх перелічено трохи нижче, жодним чином не виводять з-під декларування таких посадових осіб:

 • керівників закладів охорони здоров’яцентрального, обласного, районного, міського (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя) рівня;
 • керівників вищих навчальних закладів та їхніх заступників;
 • президента, першого віце-президента, віце-президентів та головних учених секретарівНаціональної академії наук України та національних галузевих академій наук, керівників науково-дослідних інститутів та інших наукових установ;
 • усіх посадових осіб державних та комунальних підприємств.

НЕ Є СУБ’ЄКТАМИ ДЕКЛАРУВАННЯ ЖОДНОГО ЕТАПУ

 • працівники державних органів, які виконують функції з обслуговування (наприклад, секретарі, стенографісти, архіваріуси, діловоди, охоронці, якщо вони не виконують організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції);
 • посадові особи приватних підприємств, навіть якщо в них є частка державної або комунальної власності (водночас посадові особи державних та комунальних підприємств подають декларації);
 • військовослужбовці строкової служби;
 • приватні та державні нотаріуси, адвокати.

Напередодні запуску другого етапу декларування Верховна Рада вирішила звільнити від обов’язку подавати декларації деякі категорії бюджетників. Так, з кола декларантів, зокрема, виключаються:

 • посадові особи державних та комунальних закладів охорони здоров’я сільського та селищного рівня, посадові особи інших закладів охорони здоров’я,якщо вони не є керівниками цих закладів;
 • посадові особи державних та комунальних дошкільних і шкільних навчальних закладів, посадові особи вищих навчальних закладівнижче рівня керівників та заступників керівників цих закладів;
 • посадові особи закладів культури та мистецтва (державних і комунальних театрів, музеїв тощо);
 • посадові особи державних або комунальних закладів у деяких інших сферах (соціального обслуговування населення; соціальної та професійної реабілітації інвалідів і дітей-інвалідів, соціального захисту ветеранів війни та учасників антитерористичної операції; науки; відновлення і збереження національної пам’яті; фізичної культури, спорту, національно-патріотичного виховання).

Деякі з цих винятків є виправданими. Адже поняття посадових осіб є досить широким, і декларантами вважали не тільки керівників, але й усіх працівників із адміністративними функціями в школах, лікарнях, закладах культури тощо будь-якого рівня.

Водночас сподіваємося, що нові винятки не поширюватимуться на працівників державних органів (міністерств та інших органів управління) у відповідних сферах.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОДАЮТЬСЯ В ЕЛЕКТРОННУ СИСТЕМУ

З початком другого етапу декларування в нову електронну систему подаватимуть усі види декларацій, а саме:

 • щорічні декларації, які повинні бути подані в період з 1 січня до 1 квітня;
 • декларації перед звільненням;
 • декларації після звільнення (подаються до 1 квітня наступного року);
 • декларації кандидатів на посади суб’єктів декларування.

Слід звернути увагу, що всі ті, хто претендує на будь-яку державну посаду, посаду в органах місцевого самоврядування або в інших юридичних особах публічного права, з 1 січня повинні будуть заповнювати і подавати електронну декларацію за новою формою.

Крім того, усі ті, хто у 2016 році звільнився, тобто припинив діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, – повинні подати до 1 квітня 2017 року декларацію за 2016 рік.

Це стосується всіх осіб, яких вважають суб’єктами декларування, навіть тих, хто був звільнений до 1 вересня 2016 року.

ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО СУТТЄВІ ЗМІНИ В МАЙНОВОМУ СТАНІ

Також із 1 січня на всіх декларантів поширюється обов’язок подавати в електронну систему повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, якщо такі будуть.

Таке повідомлення подається, якщо декларант отримав дохід або придбав майно на суму більше 50 прожиткових мінімумів, які встановлені на 1 січня відповідного року.

Тобто, у 2017 році це зміни на суму більше 80.000 гривень.

Повідомлення повинно бути подане протягом 10 днів після отримання такого доходу або придбання майна.

Це електронний документ, який подається окремо від декларації. Він призначений оперативно повідомляти про отримані значні доходи чи набуте майно – із тим, щоб запобігти або виявити можливий конфлікт інтересів чи незаконне збагачення.

Одразу після подання повідомлення стає публічним на сайті НАЗК.

2 Comments on “ДО ЕЛЕКТРОННОГО ДЕКЛАРУВАННЯ ДОЄДНАЄТЬСЯ БАГАТО ХМІЛЬНИЧАН

Денис Житник
31.01.2017 at 17:30

Скиньте посилання, а то не можу найти деклараціі посадовців за 2016 рік.

Віталій
31.01.2017 at 21:16

Декларування відбуватиметься до 1 квітня. Тобто за 2016 рік декларацій просто може не бути.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *