Саме це питання обговорювалося під час засідання постійної комісії Хмільницької районної ради з питань зміцнення законності, правопорядку, регулювання комунальної власності. Участь в роботі комісії взяли експерти громадської ради при Вінницькій облдержадміністрації Віталій Дорох, Ольга Брига та Михайло Бардин, а також представники райдержадміністрації, управління юстиції та засобів масової інформації.
Під час засідання Віталій Дорох ознайомив присутніх з основними засадами Закону України «Про безоплатну правову допомогу», а також окреслив перспективи запровадження системи безоплатної правової допомоги в Хмільницькому районі.
Було також розглянуто різні моделі надання первинної безоплатної допомоги (створення комунальної установи або залучення суб’єктів приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги через проведення відкритого конкурсу).
Члени депутатської комісії виявили зацікавлення щодо впровадження в сільських громадах Хмільницького району системи безоплатної правової допомоги з залученням до цього процесу суб’єктів приватного права.
Результатом засідання стало те, що депутати підтримали ініціативу запровадження в Хмільницькому районі системи безоплатної правової допомоги, атакож доручили робочій групі розробити відповідні нормативно-правові документи.
Нагадуємо, що в Хмільницькому районі зараз реалізовується проект «Безоплатна правова допомога – в кожну сільську громаду», спрямований на створення передумов для організації надання первинної безоплатної правової допомоги населенню в сільських громадах. Проект реалізовується громадською організацією «ПРАВО», в партнерстві з Хмільницькою райдержадміністрацією, Хмільницькою районною радою, Хмільницбким міськрайонним управлінням юстиції та Хмільницькою районною бібліотекою для дорослих, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Для довідки:
Закон України «Про безоплатну правову допомогу» встановив, що обов‘язок забезпечення населення первинною правовою допомогою покладаються на органи місцевого самоврядування. Зважаючи на відсутність в органів місцевого самоврядування сільських громад Хмільницького району відповідних фінансових ресурсів та досвіду для створення механізму надання первинної правової допомоги, наразі є доцільним створення такого механізму на рівні району – тобто Хмільницькою районною радою. Такий крок дозволив би налагодити механізм надання первинної правової допомоги в кожній громаді за умови раціонального використання бюджетних коштів.
Але наразі гостро постає питання обрання моделі надання первинної правової допомоги (створення комунальної установи або залучення суб’єктів приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги через проведення відкритого конкурсу), а також розробки необхідних документів для організації надання первинної безоплатної правової допомоги населенню в сільських громадах Хмільницького району