Громадська рада: розставимо всі крапки над «і»…

Громадська рада: розставимо всі крапки над «і»…
11.04.2011
Розставити крапки на «і» мене спонукав не зовсім здоровий ажіотаж, який розгорівся навколо створення та майбутньої діяльності громадської ради при виконавчому комітеті Хмільницької міської ради. От я і вирішив, як один з ініціаторів її створення, пояснити скептикам та тим, хто хоче на цьому питанні зробити якусь сенсацію, певні засади діяльності громадської ради…

Спочатку про кількісний склад новоствореної ради… Так, до її складу справді входить всього 5 осіб… Але хто в цьому винен? Пакет документів для участі в установчих зборах мали можливість подати всі інститути громадянського суспільства, які діють на території міста. Прошу звернути увагу: не тільки громадські організації, а інститути громадянського суспільства… В чому різниця?

Пояснюю: до них належать:

  • громадські організації;

  • релігійні організації;

  • благодійні організації;

  • професійні спілки;

  • творчі спілки;

  • організації роботодавців;

  • а також недержавні засоби масової інформації…


А спромоглися подати пакет документів тільки 5 громадських організацій. В чому ж причина? Можливо не знали? Та ні, кожна громадська організація Хмільника, інформація про яку є на офіційному сайті міста, отримала лист-запрошення від імені громадської організації «Молодіжна Рада». Більше того, це питання неодноразово висвітлювалося на міському сайті, в «Життєвих обріях» та на «Громадському форумі Хмільниччини». З окремими представниками зазначених інституцій я розмовляв особисто… Результат – спромоглися тільки 5 організацій… Чому не подали документи інші – не знаю. Якщо Ви маєте відношення до якоїсь з вказаних вище організацій і Ваша організація не делегувала свого представника до громадської ради, то це питання не до громадської ради, а до Вас… Причому відповідь дайте передусім самому собі…

Тепер трішки про функції громадської ради… Прошу взяти до уваги, що громадська рада не є «олицетворением» всієї громади Хмільника і ні в якому разі, без вчинення певних дій, не може репрезентувати думку всієї громади… Боже збав!!! Впевнений, що багатьох здивувала моя теза, але це справді так.

Які ж завдання має громадська рада? Здивую опонентів ще раз: але їх тільки три:

  • створення умов для реалізації громадянами конституційного права на участь в управлінні державними справами;

  • здійснення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади;

  • сприяння врахуванню органом виконавчої влади громадської думки під час формування та реалізації державної та місцевої політики.


Дозволю собі сконцентрувати увагу читачів на першому та третьому пункті (здійснення громадського контролю може відбуватися і без громадської ради, окремою організацією чи окремими особами). Якщо читач зверне увагу на формулювання, то побачить, що громадська рада створює умови для ГРОМАДЯН (!!!), НАГОЛОШУЮ, не для себе, а для ГРОМАДЯН, тобто в нашому випадку – для хмільничан, щодо реалізації права на управління, а також врахування ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ (!!!), ще раз наголошую – не думки членів громадської ради, а саме ГРОМАДСЬКОЇ думки, під час формування місцевої та державної політики… Я розумію, що все це звучить незрозуміло і непідготовленому читачеві важко з цього зробити вірні висновки. То ж спробую пояснити все це на прикладі…

Для прикладу пропоную взяти ситуацію з маршрутними перевезеннями в місті. Уявімо, що до громадської ради, чи до виконавчого комітету надходять скарги чи пропозиції, які стосуються якості перевезень. Яка ж тут функція громадської ради? Та вона просто на своєму засіданні приймає рішення про необхідність проведення консультацій з громадськістю у формі, наприклад, засідання «круглого столу» та подає таку пропозицію до міськвиконкому. Виконавчий комітет її розглядає, вирішує, чи форма консультації обрана доцільно, чи взагалі такі консультації необхідні, та виносить відповідне рішення. Після цього виконавчий комітет, спільно з громадською радою, організовує круглий стіл, за участю всіх зацікавлених сторін, на якому обговорюється проблемне питання. Всі пропозиції, висловленні під час круглого столу фіксуються. Після цього, громадська рада опрацьовує всі пропозиції громадськості, формує таким чином громадську думку в щось зрозуміле та цілісне, а тоді подає сформовані пропозиції знову до виконавчого комітету. Виконком розглядає ці пропозиції й виносить рішення, на підставі проведених таким чином консультацій з громадськістю…
Прошу ще раз перечитати всіх зацікавлених цей алгоритм і переконатися, що в цьому випадку вирішальна роль все ж за виконкомом, а до уваги береться (чи НЕ береться) думка членів територіальної громади Хмільника, які візьмуть участь в консультаціях… Громадська рада лише ініціює, аналізує, оформляє та подає на розгляд міськвиконкому… Це суттєва, але, погодьтеся, не вирішальна функція… По великому рахунку, громадська рада організовує процес, а якість проведених консультацій і як наслідок – ефективність прийнятих виконкомом рішень, залежить від активності громадськості… Будете брати активну участь в консультаціях – це дуже добре… Якщо ні – то хто Вам винен?
До речі, в яких ще формах можуть проводитися консультації з громадськістю та про послідовність дій під час їх проведення, можна дізнатися з розробленого громадською радою, спільно з сектором з питань внутрішньої політики Хмільницької міської ради, проекту рішення виконкому «Про порядок проведення консультацій із громадськістю міста Хмільника виконавчими органами Хмільницької міської ради»…
Ще один момент… Я буду вдячний усім, хто так чи інакше формує новини про місто, взяти до уваги наступне: якщо Ви не достатньо володієте ситуацією стосовно питань громадської участі в процесі прийняття рішень на місцевому рівні, не впевненні в окремих нормах чи поняттях, або просто потребуєте консультацій стосовно окремих правових питань – звертайтеся, ми допоможемо… Цим Ви убезпечите себе від всіх можливих «ляпів»… Хочу звернути на це увагу одного місцевого журналіста, до думки якого я завжди ставився (і ставлюся) з великою повагою. Я не називаю його імені, просто приведу витяг з Статуту нашої громади, з надією, що він зрозуміє, що я маю на увазі…

Пункт четвертий статті 59 частини 13 Статуту територіальної громади міста Хмільника говорить:

«Крім передбачених частинами 6-11 цього Статуту, можуть бути використані такі форми участі членів територіальної громади міста у здійсненні міського самоврядування:

- участь у роботі громадських рад, що утворюються при міській раді з метою вивчення потреб окремих категорій жителів міста та практики надання їм соціальних послуг у системі місцевого самоврядування, залучення їх до здійснення місцевого самоврядування…».

Сподіваюся, що той, до кого я звертаюся, мене зрозумів та візьме мою пропозицію до уваги…

І на завершення… Я сподіваюся, що після цієї публікації багато питань щодо діяльності громадської ради відпадуть самі собою. Якщо ні – ми завжди готові до діалогу. Саме до діалогу, а не до взаємних образ та звинувачень. А чи стане громадська рада опорою чи тягарем – залежить, як від нас – так і від вас, як жителів міста… Просто варто брати до уваги, що пропозиції до виконкому від громадськості, тобто саме від вас, можуть надходити як зручні – так і не дуже… І саме від нашої з вами співпраці залежить ефективність прийнятих рішень в майбутньому…

З повагою,


Віталій Дорох