Органи самоорганізації населення: ще один спосіб впливу громадян на прийняття рішень

Органи самоорганізації населення: ще один спосіб впливу громадян на прийняття рішень
26.11.2024

Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські, районні в місті (у разі їх створення) ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.

Правовий статус, порядок організації та діяльності органів самоорганізації населення за місцем проживання визначаються Законом України «Про органи самоорганізації населення».

Відповідно до цього закону, органи самоорганізації населення (ОСНи) — представницькі органи, що створюються жителями, які на законних підставах проживають на території села, селища, міста або їх частин, для вирішення завдань, передбачених цим Законом.

 

Орган самоорганізації населення є однією з форм участі членів територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах у вирішенні окремих питань місцевого значення.

 

Органами самоорганізації населення є будинкові, вуличні, квартальні комітети, комітети мікрорайонів, комітети районів у містах, сільські, селищні комітети.

Механізм створення органів самоорганізації населення досить громіздкий і передбачає спочатку отримання дозволу на створення від місцевої ради, а потім, власне, вибори самого органу.

Законом передбачено досить широкі повноваження органів самоорганізації населення. Розповімо один випадок, який яскраво ілюструє широту цих повноважень. Як вже згадувалося, для того, щоб створити ОСН потрібно спочатку отримати дозвіл в місцевої ради. Такий дозвіл, зазвичай, оформлюється окремим рішенням, в якому, серед іншого, зазначаються власні повноваження ОСН, які він отримає після створення та легалізації. Так от, посадовець, який доповідав по цьому питанню під час пленарного засідання почав зачитувати весь проєкт рішення про надання дозволу. Ну і, звичайно, ті повноваження, які той ОСН мав би отримати. І коли він дійшов до середини, один з депутатів, який не дуже був обізнаний зі специфікою діяльності ОСН встав і запитав: «Це ми що – ще одну міську раду створюємо?».

Звичайно, ніхто не створював ще одну раду, але повноваження органів самоорганізації населення справді досить широкі.

 

Окрім іншого, закон зазначає, органи самоорганізації населення мають право і повноваження вносити пропозиції до проєктів місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку та проєктів місцевих бюджетів.

 

Знову ж таки, як і у випадку з дорученням виборців, про які ми говорили в попередній темі, якщо є потреба відремонтувати дорогу чи тротуар, а також облаштувати дитячий чи спортивний майданчик, то потрібно, щоб такі видатки було передбачено у відповідній місцевій програмі. І ОСН якраз мають право і повноваження подавати такі пропозиції не тільки до самих програм, а навіть до бюджету.

Законом визначено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради затверджує методичні рекомендації порядку здійснення легалізації органів самоорганізації населення, а також надає необхідну організаційну та правову допомогу органам самоорганізації населення у проведенні їх легалізації.

Цей матеріал опубліковано в рамках проєкту «Мурашник Hub»: громадська активність для змін», що реалізується громадською організацією “ПРАВО”  за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.