Відповідь пану Жуку, або особливості реєстрації ОСББ…

Відповідь пану Жуку, або особливості реєстрації ОСББ…
08.04.2011
Нещодавно, в одному з коментарів до публікації «Хмільницький міський голова Василь Грушко порушує закон?», в одного з дописувачів виникло, як на мене, цілком логічне запитання: яким чином можна покласти обов’язки реєстрації ОСББ на державного реєстратора? Хочу подякувати пану Жуку за запитання й викласти свої міркування щодо цього питання.

В першу чергу я хочу запевнити шановного дописувача, що ознайомлений з законом про ОСББ. І мені відома норма цього закону, яка говорить, що «оформлення і реєстрація всіх документів, що засвідчують створення об'єднання, здійснюються безоплатно у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України». (стаття 6 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»)

В свою чергу Кабінетом Міністрів України справді затверджено такий порядок. Ось цитата з документу:

«Державна реєстрація об'єднань співвласників багатоквартирного будинку … проводиться виконавчим органом міської … ради, … за місцем знаходження багатоквартирного будинку. Органи державної реєстрації ведуть реєстри об'єднань співвласників багатоквартирного будинку в установленому ними порядку.». (Постанова КМУ від 11 жовтня 2002 р. N 1521 Про реалізацію Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").

Начебто все нормально. Виконавчий комітет реєструє ОСББ, вносить його до відповідного реєстру ОСББ і, здавалося б, на цьому все. Але Закон про ОСББ говорить, що ОСББ – юридична особа. І саме тому потребує включення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Фактично новостворене об’єднання проходить дві процедури реєстрації: власне – як ОСББ, а також – як юридична особа. Причому перший раз – у виконкомі, а другий – в державного реєстратора…

Я ж у своєму зверненні пропонував об’єднати ці дві реєстрації та «замкнути» їх на одній особі, щоб зменшити бюрократичну тяганину. Але чи не буде це порушенням чинного законодавства? Спробую обґрунтувати свою позицію…

У роз’ясненні Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва від 08.12.2009 року за №15078 говориться, що частиною третьою статті 6 Закону про реєстрацію визначено, що державний реєстратор підпорядковується міському голові міста обласного значення… Враховуючи це, обов’язки по здійсненню державної реєстрації ОСББ можуть бути покладені на державного реєстратора…

Ось такими міркуваннями я керувався, пропонуючи міському голові покласти обов’язки реєстрації ОСББ на державного реєстратора. На мою думку, це справді спростило б процедуру реєстрації об’єднань для мешканців нашого міста. Але я не претендую на істину в останній інстанції. Тому пропонував (і зараз пропоную), в своєму зверненні до міського голови, зустрітися та обговорити вказані мною питання для вироблення конструктивної позиції, яка б максимально задовольнила інтереси хмільничан.

Сподіваюся що Ви, пане Жук, отримали вичерпний та цілком обґрунтований коментар щодо особливостей реєстрації ОСББ. В наступних публікаціях я спробую пояснити Вам свою позицію щодо необхідності розробки Методичних рекомендацій та створення ресурсного центру для ОСББ…

З повагою, Віталій Дорох