Громадська рада: розставимо всі крапки над «і»…
Розставити крапки на «і» мене спонукав не зовсім здоровий ажіотаж, який розгорівся навколо створення та майбутньої діяльності громадської ради при виконавчому комітеті Хмільницької міської ради. От я і вирішив, як один з ініціаторів її створення, пояснити скептикам та тим, хто хоче на цьому питанні зробити якусь сенсацію, певні засади діяльності громадської ради…
Спочатку про кількісний склад новоствореної ради… Так, до її складу справді входить всього 5 осіб… Але хто в цьому винен? Пакет документів для участі в установчих зборах мали можливість подати всі інститути громадянського суспільства, які діють на території міста. Прошу звернути увагу: не тільки громадські організації, а інститути громадянського суспільства… В чому різниця?
Пояснюю: до них належать:
- громадські організації;
- релігійні організації;
- благодійні організації;
- професійні спілки;
- творчі спілки;
- організації роботодавців;
- а також недержавні засоби масової інформації…
А спромоглися подати пакет документів тільки 5 громадських організацій. В чому ж причина? Можливо не знали? Та ні, кожна громадська організація Хмільника, інформація про яку є на офіційному сайті міста, отримала лист-запрошення від імені громадської організації «Молодіжна Рада». Більше того, це питання неодноразово висвітлювалося на міському сайті, в «Життєвих обріях» та на «Громадському форумі Хмільниччини». З окремими представниками зазначених інституцій я розмовляв особисто… Результат – спромоглися тільки 5 організацій… Чому не подали документи інші – не знаю. Якщо Ви маєте відношення до якоїсь з вказаних вище організацій і Ваша організація не делегувала свого представника до громадської ради, то це питання не до громадської ради, а до Вас… Причому відповідь дайте передусім самому собі…
Тепер трішки про функції громадської ради… Прошу взяти до уваги, що громадська рада не є «олицетворением» всієї громади Хмільника і ні в якому разі, без вчинення певних дій, не може репрезентувати думку всієї громади… Боже збав!!! Впевнений, що багатьох здивувала моя теза, але це справді так.
Які ж завдання має громадська рада? Здивую опонентів ще раз: але їх тільки три:
- створення умов для реалізації громадянами конституційного права на участь в управлінні державними справами;
- здійснення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади;
- сприяння врахуванню органом виконавчої влади громадської думки під час формування та реалізації державної та місцевої політики.
Дозволю собі сконцентрувати увагу читачів на першому та третьому пункті (здійснення громадського контролю може відбуватися і без громадської ради, окремою організацією чи окремими особами). Якщо читач зверне увагу на формулювання, то побачить, що громадська рада створює умови для ГРОМАДЯН (!!!), НАГОЛОШУЮ, не для себе, а для ГРОМАДЯН, тобто в нашому випадку – для хмільничан, щодо реалізації права на управління, а також врахування ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ (!!!), ще раз наголошую – не думки членів громадської ради, а саме ГРОМАДСЬКОЇ думки, під час формування місцевої та державної політики… Я розумію, що все це звучить незрозуміло і непідготовленому читачеві важко з цього зробити вірні висновки. То ж спробую пояснити все це на прикладі…
Для прикладу пропоную взяти ситуацію з маршрутними перевезеннями в місті. Уявімо, що до громадської ради, чи до виконавчого комітету надходять скарги чи пропозиції, які стосуються якості перевезень. Яка ж тут функція громадської ради? Та вона просто на своєму засіданні приймає рішення про необхідність проведення консультацій з громадськістю у формі, наприклад, засідання «круглого столу» та подає таку пропозицію до міськвиконкому. Виконавчий комітет її розглядає, вирішує, чи форма консультації обрана доцільно, чи взагалі такі консультації необхідні, та виносить відповідне рішення. Після цього виконавчий комітет, спільно з громадською радою, організовує круглий стіл, за участю всіх зацікавлених сторін, на якому обговорюється проблемне питання. Всі пропозиції, висловленні під час круглого столу фіксуються. Після цього, громадська рада опрацьовує всі пропозиції громадськості, формує таким чином громадську думку в щось зрозуміле та цілісне, а тоді подає сформовані пропозиції знову до виконавчого комітету. Виконком розглядає ці пропозиції й виносить рішення, на підставі проведених таким чином консультацій з громадськістю…
Прошу ще раз перечитати всіх зацікавлених цей алгоритм і переконатися, що в цьому випадку вирішальна роль все ж за виконкомом, а до уваги береться (чи НЕ береться) думка членів територіальної громади Хмільника, які візьмуть участь в консультаціях… Громадська рада лише ініціює, аналізує, оформляє та подає на розгляд міськвиконкому… Це суттєва, але, погодьтеся, не вирішальна функція… По великому рахунку, громадська рада організовує процес, а якість проведених консультацій і як наслідок – ефективність прийнятих виконкомом рішень, залежить від активності громадськості… Будете брати активну участь в консультаціях – це дуже добре… Якщо ні – то хто Вам винен?
До речі, в яких ще формах можуть проводитися консультації з громадськістю та про послідовність дій під час їх проведення, можна дізнатися з розробленого громадською радою, спільно з сектором з питань внутрішньої політики Хмільницької міської ради, проекту рішення виконкому «Про порядок проведення консультацій із громадськістю міста Хмільника виконавчими органами Хмільницької міської ради»…
Ще один момент… Я буду вдячний усім, хто так чи інакше формує новини про місто, взяти до уваги наступне: якщо Ви не достатньо володієте ситуацією стосовно питань громадської участі в процесі прийняття рішень на місцевому рівні, не впевненні в окремих нормах чи поняттях, або просто потребуєте консультацій стосовно окремих правових питань – звертайтеся, ми допоможемо… Цим Ви убезпечите себе від всіх можливих «ляпів»… Хочу звернути на це увагу одного місцевого журналіста, до думки якого я завжди ставився (і ставлюся) з великою повагою. Я не називаю його імені, просто приведу витяг з Статуту нашої громади, з надією, що він зрозуміє, що я маю на увазі…
Пункт четвертий статті 59 частини 13 Статуту територіальної громади міста Хмільника говорить:
«Крім передбачених частинами 6-11 цього Статуту, можуть бути використані такі форми участі членів територіальної громади міста у здійсненні міського самоврядування:
– участь у роботі громадських рад, що утворюються при міській раді з метою вивчення потреб окремих категорій жителів міста та практики надання їм соціальних послуг у системі місцевого самоврядування, залучення їх до здійснення місцевого самоврядування…».
Сподіваюся, що той, до кого я звертаюся, мене зрозумів та візьме мою пропозицію до уваги…
І на завершення… Я сподіваюся, що після цієї публікації багато питань щодо діяльності громадської ради відпадуть самі собою. Якщо ні – ми завжди готові до діалогу. Саме до діалогу, а не до взаємних образ та звинувачень. А чи стане громадська рада опорою чи тягарем – залежить, як від нас – так і від вас, як жителів міста… Просто варто брати до уваги, що пропозиції до виконкому від громадськості, тобто саме від вас, можуть надходити як зручні – так і не дуже… І саме від нашої з вами співпраці залежить ефективність прийнятих рішень в майбутньому…
З повагою,
Віталій Дорох
R0m@Nuke
11.04.2011 at 16:13Прочитавши дану статтю я ще раз переконався що той хто її писав хоче бути у кусі всіх подій но не приймати участь самостійно! А хоче робити справи руками інших!!
Якби дана рада цікавила ГО міста то подали би пакети документів багато хто, а так робимо виводи що це цікаво тільки тим хто хоче себе РОЗПІАРИТИ на все місто!! І що він щось робить для міста!!!
Правильно пан Дорох написав : ” Прошу взяти до уваги, що громадська рада не є «олицетворением» всієї громади Хмільника і ні в якому разі, без вчинення певних дій, не може репрезентувати думку всієї громади… Боже збав!!! ” тоді навіщо цей дишевий цирк влаштовувати????
Мені цікаво дві речі! скільки дана рада проіснує! та скільки корисного вона принесе жителям міста!
Хмільничанин
11.04.2011 at 17:38Пане Віталій, як голова ГО «ПРАВО» та член ГО «МОЛОДІЖНА РАДА» не могли б ви оголосити списки членів цих громадських
організацій і дещо цим прояснити. А семе: всім відомо, що ГО «МОЛОДІЖНА РАДА» вже давно не функціонує, а з ГО «ПРАВО»
взагалі все дуже туманно і незрозуміло, чи крім вас туди ще хтось входить.
Ще один момент, який мені не зрозумілий: це те що ГО «ПРАВО» на сайті міста значиться як Хмільницька районна організація,
напрошується питання – чому члени районної організації входять в громадську раду міста, ще й в кількості 40 відсотків її складу?
Віталій
12.04.2011 at 10:23Обіцяв коментувати на цьому ресурсі й виконую свою обіцянку…
Громадська рада, згідно Положення та вимог Постанови Кабінету Міністрів України утворюється терміном на два роки. Скільки вона принесе корисного – не знаю. Поживемо – побачимо…
Якщо Вас цікавлять списки членів громадської організації “ПРАВО”, то пропоную Вам звернутися з письмовим зверненням на імя голови Ради організації. Ми розглянемо Ваше звернення і якщо Ваші вимоги не суперечат вимогам Закону України “Про доступ до персональних данних”, ви отримаєте бажану інформацію…
Стосовно ГО “Молодіжна Рада” то Вам необхідно звернутися з подібним запитом на імя її керівника…
Я не маю жодного відношення до того, що розміщується на офіційному сайті міста – зверніться до міського голови…
Якщо Ви вважаєте, що міський голова порушив Закон, затвердивши саме такий склад громадської ради, до якого входять представники районних громадських організацій, Ви можете звернутися до суду, та вимагати скасування його розпорядження…
Хмільничанин
12.04.2011 at 11:38Все з вами ясно, пане Віталій. Якби вам не було що приховувати, ви б так яро не відпирались, а дали б чітку відповідь на чітке питання. “Звернутись зі зверненням до голови ради” і ви розглянете))) ви, пан Віталій, там і голова і жопа (як то кажуть сам собі суддя, сам собі і палач) тож розгляньте і дайте відповідь, не придумуйте нісенітниць. Який ще закон “Про доступ до персональних даних”? Які вимоги?))) Вимагають терористи, а я прошу.
P.S Я вважаю, що членам ГО “ПРАВО”, якщо взагалі такі крім Віталія Дороха є, треба серйозно задуматись над тим, щоб покинути дану сумнівну організацію.
Віталій
13.04.2011 at 09:20Питання не в тому, хочу чи не хочу я оприлюдновати данні про членів організації. Причина насправді в тому, що наша організація знаходиться в певній опозиції до дій нової міської влади. Оприлюднення списку членів організації може мати негативні наслідки за їхнім основним місцем роботи… Тож прошу поставитися з розумінням…
R0m@Nuke
13.04.2011 at 15:18Тоді питання таке навіщо було розказувати всім ось такі речі??
Стаття 7 лютого 2011 року у м. Хмільник на закритому танцювальному майданчику клубу виникла пожежа
Віталій 16.02.2011 о 12:31
ми не американські шпійони, щоб щось приховувати.
Віталій 16.02.2011 о 12:31
Відповім все, що стосується діяльності організації. Тут секретів не має
Віталій 16.02.2011 о 12:31
Ти хоть знаєш, скільки членів налічує ГО “ПРАВО”? Для прикладу, адмін цього сайту не є членом організації – він волонтер))).
Віталій 17.02.2011 о 12:14
Саме так. Більшість з тих, хто з нами працює справді не є членом організації,
наприклад Річард))). Ми зараз готуємо річний фінансовий звіт діяльності нашої організації,
який маємо намір оприлюдними на цьому сайті. Думаю, якщо ми щей подамо список членів організації,
то гірши він від цього не стане…
це все ваші слова пане Віталію! Хотілося б щоб цей коментар був все таки оприлюднений! І щоб на нього дали відповідь!!
Віктор
13.04.2011 at 16:05Я є прихильником того що робить ГО “ПРАВО”, і цього не скриваю, а чи маєте , ви , о шановний мешканець міста, повагу до себе не пишучи своє імя…… скажи хто ти і люди зрозуміють нащо ти є…
Хмільничанин
13.04.2011 at 16:16Пане Віктор це і так помітно. “Моё имя слишком известное чтобы его называть”. Як тільки всі туманні мешканці “Блогу Дороха” вилізуть з тіней і сам Віталій почне грати у відкриту і не приховувати від громади те що їх цікавить я теж вийду з тіні.
Ester
14.04.2011 at 17:42Хмільничанин звернися до управління юстиції у м. Хмільнику і хай вони нададуть тобі інформацію про членів організації ГО “ПРАВО”. я хоч і членом вищезгаданої організація проте не зобовязана нічим називати тобі будь-які свої дані, навіть імя.
Ester
14.04.2011 at 17:45Ой забула, крім того забороняю робити це керівнику ГО “ПРАВО” на підставі вищезгаданого ним закону.
Хмільничанин
14.04.2011 at 19:45А мені не треба ваше ім’я пані Ester, я і так чудово знаю хто ви, де працюєте і чим дихаєте. Хмільник дуже маленьке місто і не знати такого провокатора як Ви неможливо.
Тобто ви кажете, що законом заборонено розголошувати склад громадської організації?
Слободянська Кішечка
14.04.2011 at 20:30Що вам всім так та Громадська Рада поперек горла стала? чи її члени вам щось зробили?) ще нічого не встигли зробити, а ви вже так обгадили, що й руки опускаються і робити нічого не хочеться!
Хмільничанин
14.04.2011 at 21:29Та пан Дорох і так нічого не робить тільки приховує та приховує
Віталій
15.04.2011 at 09:21А хіба в громадську раду входить тільки пан Дорох? Чому Вас не цікавить, хто є членом “Радону”, “Молодих Регіонів”, “Червоного хреста”? Чи Вас не цікавить це взагалі, а тільки пан Дорох? Ну тоді не варто чіпати інших членів громадської ради та взагалі громадську раду…
Папа карло
15.04.2011 at 11:40О, ми про себе в третьому лиці. Ми вже вважаємо себе царем пан Віталій. Мені здається цілком логічно обговорювати пана Дороха на його сайті. Як тільки з’явиться сайт “Радону”, чи “Молодих Регіонів” про них теж поговоримо.
R0m@Nuke
15.04.2011 at 13:43От громаді цікаво хто ще окрім пана Дороха входить у склад РГО “Право”!! Її заснували троє і всі знають цих засновників но зараз видно тільки одного з половиною це пана Дороха та пані Естер! а з остальними просто плутанина!! Бо на різного роду заходах вони приставляються членами РГО “ПРАВО” а на справді по словах пана Віталія вони волонтери! от громада і хочить дізнатися правду!!! І тим паче ви самі не однократно повторювали що вам нема чого приховувати!! Но вже пройшло 2 місяці но так і не відомо хто є хто!!! Думаю самим (волонтеро/членам) цікаво хто є хто в даній організації! Чи ви можливо просто боїтеся що після оприлюдненої інформації від вас підуть люди які з вами працюють???
Віталій
15.04.2011 at 16:09Маленьке уточнення: пані Естер не була засновником громадської організації “ПРАВО”. А засновників організації було аж ніяк не 3 особи, а 7… Щодо оприлюднення списку членів організації, то я вже висловив свою позицію – без згоди самих членів організації я того робити не буду. Ви можете звернутися до організації з офіційним запитом. Обіцяю його розглянути та дати обгрунтовану відповідь…)))
R0m@Nuke
15.04.2011 at 17:29Та ми і так знаємо якою буде ці відповідь!! навіщо тоді влаштовувати тут такий дешевий цирк?? не беріть прикладу з мене!!)))))))))) Спочатку кажете що розкажете, а 2 місяці спустя вже кажете що не розкажу!! Чесно складається враження що ви напевно з депутатів берете приклад спочатку наобіцяли всім, а вже потім шукаєте причину щоб цього не виконувати!!!
Віталій
16.04.2011 at 08:57Дякую Сергію за підтримку. Бачу й ти вважаєш, що депутати не виконують своїх обіцянок…
Хмільничанин
16.04.2011 at 12:34В нашій чудовій, квітучій країні мало хто виконує свої обов’язки, чому ж ви причепились лише до депутатів?
Віталій
16.04.2011 at 13:47Чому ж тільки до депутатів? А сільські та міські голови? А органи виконавчої влади? Всі ці особи та органи утримуються занаші з Вами податки. От і варто час від часу питати, чи відробляють вони своє утримання…
Хмільничанин
16.04.2011 at 20:19Ні, не відробляють. То що зберемося та “казним” їх всіх?
Віталій
17.04.2011 at 09:00Та ні, я гуманіст… То того ж є багато інших методів, які дозволяють заставити посадових осіб працювати, як потрібно. Якщо цікавитесь – приходьте, навчимо…)))
R0m@Nuke
17.04.2011 at 10:20Не варто дякувати бо я вас не підтримую! Я констатую факт!! Те що ви опустилися до рівня Брехливого депутатішки!! І же розпочали всім все обіцяти но не виконувати!!!
Казнити не варто це не вихід! Прийдуть інші і будуть робити те ж саме!!! може просто показати приклад і розпочати виконувати обіцяне!! От вам пане Віталію СЛАБО? стати першим хто виконає свою обіцянку???!!!
Хмільничанин
17.04.2011 at 11:30Зовсім не цікавлюсь, в мене інші пріоритеті в житті.
Віталій
18.04.2011 at 08:34В мене виникло питання до всіх крикунів-опонентів громадської ради: а ви самі готові долучитися до процесу проведення консультацій з громадськістю? Громадська рада, по великому рахунку, має ініціювати круглі столи, громадські обговорення тощо. Чи маєте ви бажання долучитися до роботи в такому форматі? До того ж, ви можете звернутися до громадської ради (чи виконавчого комітету) з пропозицією провести консультації з питань, які вас турбують найбільше. То що вас конкретно цікавить? Які питання ви маєте намір винести на обговорення за участі влади та громадськості?
Віталій
27.04.2011 at 18:00Пацани, а чого ж мовчимо? Чи Вас цікавить тільки моя особа та діяьлність громадської організації “ПРАВО”? От тобі й на!!! А крику ж було!!! Один поперед одного кричав!!! І що? Де пропозиції? Громадська рада працює й чекає Ваших пропозицій!!! Вперед!!!
R0m@Nuke
27.04.2011 at 23:24Я завжди готовий долучитися до багатьох проєктів НО НЕ ДО ТИХ В ЯКИХ БЕРЕ УЧАСТЬ РГО “ПРАВО” це по перше, а по друге те що мені цікавить я і без “громадської ради” взнаю!! А те що люди не коментували… можливо через те що дискусію продовжувати просто не мало смислу! А ви пане Віталію як провокатор просто хочете показати свою силу і кажете що на коменті вище!! А смисл того що ви вище написали???
Віталій
28.04.2011 at 09:22Тобі не пропонують долучатися до якихось проектів. Тобі, і всім іншим, пропонують долучитися до підготовки річного плану консультації з громадськістю міста. Ти і твої соратники – громадськість міста. В тебе особисто чи в твоїх колег є якісь пропозиції? Якщо так – то прошу озвучити.