Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

24.12.2010

Ігнація Яна Падеревського досі згадують на його Батьківщині

Село Курилівку, Хмільницького району, де він народився, композитор називав найкращим місцем на землі.

Це була одна із найпомітніших постатей 19 століття, яка увійшла до історії світу, як унікальна, талановита, багатогранна, особистість, про яку неможливо забути. Адже, він – піаніст, композитор, громадський діяч, політик, спонсор, меценат. Падеревський унікальний ще з раннього дитинства. З трьох років він за роялем, з дванадцяти – дає концерти у Хмільнику та Вінниці. Його діяльність позначилася на теренах Польщі, хоча лише цією країною Ігнацій Падеревський не обмежився. Граючи на восьми музичних інструментах, давав концерти у Росії, Німеччині, Австрії, Англії, Франції, де зала могла аплодувати йому пів години. Кошти, зароблені на концертах, він спрямовував на благодійництво: лікування хворих, допомогу бідним, навчання студентів. Крім того, був сильним політиком при Польському уряді. В Каліфорнії він започаткував виноробство, а вироблені ним вина, отримували золоті нагороди на спеціалізованих конкурсах.

Про Падеревського багато гарних слів мовить його родичка, Евеліна Боровецька. Вона є головним редактором російськомовного журналу «Коктебель. Епохи. Судьбы», а також голова Польського Дому пам’яті І.Падеревського. Проживає жінка одразу в трьох місцях: у Вінниці, Криму і в Курилівці.

– Моя бабуся була двоюрідною внучатою племінницею матері Ігнатія Падеревського. Через декілька місяців, після народження Ігнація, його мати, Поліксена Новіцька померла. Вона похована у Курилівці на старому цвинтарі, там вже зараз людей не ховають. – Розповідає жінка. – В Курилівці про Падеревського, звичайно ж, пам’ятають. В роки прем’єрства Віктора Януковича, під його ж особистим контролем, у селі було збудовано міст. В цьому році, районною владою відремонтовано дороги. Меморіальні дошки встановлено на школі в Курилівці та на костелі у Хмільнику. – Продовжує свою розповідь Евеліна Боровецька. – В селі є невеличкий музей, який діє при школі, колишня вчителька історії 76-річна Марія Бондар проводить екскурсії. Але, хочеться зробити ще більше, я вважаю, що шкільного музею замало, для того, аби зберегти пам’ять про таку визначну людину. Тому, я купила будинок у селі і планую створити щось, навіть, більше ніж музей, оскільки, Курилівка – це село в якому народжена, або пов’язана трудовою діяльністю, не одна визначна людина. І, ці історичні факти, хотілось би об’єднати, бо це – потреба суспільства. До Курилівки приїздять польські делегації, цю історію вивчає кожне нове покоління українців, тому дуже важливо, донести до людей щонайбільше інформації. Я, маю багато планів, але, нажаль, не маю коштів, за які можна було б ці їх реалізувати. – Каже жінка. – Дуже сподіваюсь, що в процесі роботи підключиться місцева й обласна влада, яка зможе допомогти, і цим самим, зберегти та гідно показати маленьку Батьківщину першого Прем’єр Міністра Польщі, як місце значиме і для польського, і для українського народу.

В цьому році виповнилося 150 років з дня народження Падеревського та з дня його хрещення, яке здійснювалося 28 листопада 1860 року, у костелі Парафія Пресвятої Трійці в м.Хмільнику. Тож, в цей день, такій визначній події було присвячено священну літургію, на яку завітали почесні гості : отець прилат Йосип Свідницький, о.Олександр Гурський, настоятель римо-католицької парафії в Києві, викладач вищої духовної семінарії м. Городок, Хмельницької області о. Павел Дідора, генеральний консул республіки Польща у Вінниці Кшиштоф Свідерек і мер м.Хмільника Василь Грушко. А також, Евеліна Боровецька з чоловіком та сином.

– Це була людина великої віри – каже настоятель костелу Парафія Пресвятої Трійці, о. Анатолій Білоус. – Все, те, що він осягнув, далося йому завдяки великій праці, вірі. Його діяльність звернена на добро, оскільки Ігнацій Падеревський був меценатом, спонсором. А свій духовний початок він брав саме тут, у цьому костелі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *