Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

06.05.2011

Консультації з громадськістю в Хмільнику: влада боїться громаду?

В публікації «Чого злякалися представники влади міста Хмільника?» ми ознайомили читачів сайту з ініціативами міської влади, які фактично позбавили інститути громадянського суспільства можливості долучатися до вирішення проблем міста через проведення громадської експертизи…

Та на цьому, на жаль, незрозумілі ініціативи керівництва міста не закінчилися. Маю на увазі ще один документ, нещодавно затверджений виконавчим комітетом, а саме – «Порядок проведення консультацій з громадськістю виконавчими органами міської ради з питань формування і реалізації місцевої політики у Хмільнику»…

Це є досить важливий для розвитку міста документ, так як визначає порядок консультації з громадськістю з метою залучення жителів міста до участі в управлінні державними і місцевими справами, надання можливості для їх вільного доступу до інформації про діяльність виконавчих органів Хмільницької міської ради, а також забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності виконавчих органів.

Тепер трішки історії. Цей документ, як і Порядок сприяння проведенню громадської експертизи діяльності виконавчих органів Хмільницької міської ради, був розроблений представниками інститутів громадянського суспільства у партнерстві з сектором з питань внутрішньої політики Хмільницької міської ради, погоджений та рекомендований громадською радою для затвердження виконкомом.

Після ознайомлення з затвердженим, і чомусь зміненим варіантом, деякі його положення мене просто обурили, а окремі просто викликали сміх…

Але все по-порядку. Змін в запропонований громадською радою варіант було внесено багато. Тож спробую звернути увагу читачів на основних моментах цього документу. Їх шість… (не лякайтеся, спробую коротко)))

Перший момент став вже традиційним – небажання враховувати думку громади. Дивіться самі. Варіант громадської ради:

«Результати проведення консультацій з громадськістю враховуються виконавчими органами під час прийняття остаточного рішення або в подальшій його роботі»

Які ж зміни вніс та затвердив виконком? Прошу:

«Результати проведення консультацій з громадськістю можуть враховуватись виконавчими органами під час прийняття остаточного рішення або в подальшій його роботі»…

Знову ж таки, де взявся цей страх перед пропозиціями громадськості? Чому не залишити все, як було?

Наступна «цікавинка» також вже зустрічалася в документі про проведення громадської експертизи – введення норми, яка дозволяє ініціювати консультації з громадськістю лише інститутам громадянського суспільства, які зареєстровані у місті Хмільнику… Для мене це взагалі незрозуміла, навіть смішна норма. На практиці це означає ось що:

До інститутів громадянського суспільства, наприклад, відносяться органи самоорганізації населення, які, згідно законодавства, легалізуються шляхом реєстрації чи повідомлення. В Хмільнику немає жодного (!!!) зареєстрованого в місті органу самоорганізації населення (будинкового чи вуличного комітету). Всі вони легалізовані шляхом повідомлення, причому з грубим порушенням законодавства (але це окрема історія)))… От і виходить, що органи самоорганізації населення просто випадають з запропонованого владою переліку – бо незареєстровані на території Хмільника… Така ж доля чекає і місцеві організації всеукраїнських та обласних громадських організацій, які легалізуються шляхом повідомлення, а не реєстрації

Я не знаю, чому в двох документах з’явилася ця норма. Можливо через нерозуміння окремих владних осіб різниці між легалізацією, реєстрацією та легалізацією шляхом повідомлення? Просто якось дико визнавати, що це саме так, або, не дай Бог – зроблено свідомо…

Ще одна цікава норма, яка фактично дає можливість владі не надавати інформацію про свою діяльність. Вашій увазі пропонується норма, яку запропонувала громадська рада:

«Виконавчі органи Хмільницької міської ради під час проведення консультацій з громадськістю взаємодіють із засобами масової інформації, надають їм необхідні інформаційно-аналітичні матеріали»…

Що ж з’явилося у провладному варіанті? А ось що:

«Виконавчі органи Хмільницької міської ради під час проведення консультацій з громадськістю взаємодіють із засобами масової інформації, можуть надавати їм необхідні інформаційно-аналітичні матеріали»…

Чомусь влада залишила за собою вибір: надавати інформацію чи не надавати… А це вже суперечить законодавству про доступ до публічної інформації про діяльність органів влади. Але все ж таки – чому це було зроблено?

Ще одна цікава норма. В запропонованому громадською радою варіанті місцева влада зобов’язувалася проводити обов’язкові консультації з громадськістю з певних питань. Серед них в обов’язковому порядку, причому під час публічних обговорень, мали б проводитись консультації щодо:

  • проектів державних, регіональних та місцевих програм економічного, соціального і культурного розвитку, рішень стосовно стану їх виконання;
  • звітів головних розпорядників бюджетних коштів про їх витрачання за минулий рік (згідно законодавства цим розпорядником є міський голова).

Начебто нормальні норми, правда? Так от, вони взагалі зникли з затвердженого документу!!! В чому ж все таки причина? Чому виконавчий комітет заклав норму, яка знімає з міського голови обов’язок звітувати за використання бюджетних коштів? Хтось боїться публічних звітів?

Це не остання норма, яка чарівним чином зникла з документу. Чомусь виконавчий комітет зняв з себе зобов’язання (а це було в варіанті громадської ради) щодо забезпечення врахування результатів обговорення під час прийняття остаточного рішення… Тобто ви собі говоріть, а ми все одно зробимо по-своєму…

Але з документу не тільки зникли певні демократичні норми. З’явилася одна нова, причому в мене вона спочатку викликала подив, потім сміх, а потім щире здивування та сумнів в компетентності тих, хто цю норму запропонував… Дивіться самі:

Пункт 19 Порядку:

«Вивчення громадської думки здійснюється шляхом:

  • проведення соціологічних досліджень та спостережень (опитування, анкетування, контент-аналіз інформаційних матеріалів, фокус-групи тощо);
  • створення телефонних “гарячих ліній” і т.д.»…

Пункт 20 Порядку:

«Вивчення громадської думки організовують і проводять виконавчі органи…»

Начебто все нормально та логічно? Та ні ж бо! Чомусь в пункт 19 виконкомом додано згадану мною «додаткову норму». Цитую:

«Фінансування проводиться за рахунок інститутів громадянського суспільства»…

А це з якого переляку? Чому це ІГС мають фінансувати роботу виконкому? Уявіть ситуацію, що управління євроінтеграції та економічного розвитку проводить повторне відслідковування результативності регуляторного акту, елементом якого є опитування громадської думки, а інститути громадянського суспільства повинні це фінансувати… Чи створення «Гарячої лінії»… Якщо сказати, що я здивований – це не сказати нічого… Причому компетенцією ініціаторів цього нововведення…

Я навіть не знаю, який зробити висновок після таких дій місцевої влади. Два документи, які розробила та рекомендувала до затвердження громадська рада, були виправленні… Причому у такий спосіб, що закрадається думка, начебто міська влада справді боїться думки членів громади міста Хмільника, боїться консультуватися з мешканцями міста та об’єднаннями громадян. Але чому такі перестороги? Де взявся той страх? Чи може це щось більше, ніж страх? Навіть не хочеться робити таке припущення…

7 Comments on “Консультації з громадськістю в Хмільнику: влада боїться громаду?

Хмільничанин
06.05.2011 at 12:54

Прочитавши цю, частково, нісенітницю, можу сказати тільки одне, Віталій продовжує гнобити міської раду, а зокрема юриста міської ради, любими правдами і неправдами.

Віталій
06.05.2011 at 13:06

Мушу Вас засмутити… Цю нісенітницю сьогодні було розглянуто на засіданні громадської ради та одноголосно рекомендовано виконавчому комітету внести зміни до цього документу…))))))))))))))) А в чому на Вашу думку нісенітниця? Який мій висновок Ви вважаєте нелогічним? Чи може він суперечить закону?)))))))))))))))))))))

Хмільничанин
06.05.2011 at 13:14

Не розумію, чому це має мене смутити? З громадською радою все ясно Ви її підім’яли під себе, тому мене нічого вже не дивує.  Ось “Але чому такі перестороги? Де взявся той страх? Чи може це щось більше, ніж страх?” нелогічність Вашого висновку

Віталій
06.05.2011 at 13:21

Ай-да Дорох… Ай-да сукин сын…))))))))))))))))))

Хмільничанин
06.05.2011 at 13:35

Поважаю самокритичних людей.

Лапша на вуха
06.05.2011 at 14:50

Пропоную простий та цілком логічний вихід із ситуації: дочекатись прийняття відповідного документа (рішення) та звернутись письмово в прокуратуру щодо порушення  норм чинного законодавства  з вимогою щоб прокуратура відмінила відповідне рішення. Крапку буде поставлено. І хай “параться” ті хто недогледів, недочитав Закони або Конституцію, не розуміє основного принципу ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні” –  публічність у діяльності  місцевої влади. І нехай чухають чуби та несуть відповідальність ті, хто готував на виконком проект цього рішення (в даному випадку пропонував зміни про які говорить Віталій). Це по-перше, а по-друге потрібно чітко вказати імена “героїв” цих ініціатив у ЗМІ, щоб чиновники з міськвиконкому десятому заказали: Громада – це не стадо безмолвних овець, яке можно “иметь” і не прислухатись, про що “вони там бекають”, а хмільничани – це  в переважній більшості свідомі  люди, яким “не закриєш рота”. А влада повинна навіть спати і пам”ятати, що це не приватний бізнес клуб із закритою інформацією про акціонерів та їх вчинки, а перш за все це відкритість та публічність кожного кроку та наміру.

Віталій
07.05.2011 at 10:35

Нажаль це рішення вже прийнято і Порядок затверджено. Громадська рада ініціює внесення змін, які нададуть документам “первоначального вида”…А потім буде видно…
А щодо останьої Вашої тези щодо відкритості та публічності, то цілком Вас підтримую!!!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *