Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

06.02.2019

КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ Е-ДЕМОКРАТІЇ НА ВІННИЧЧИНІ: ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ПРАВО» ПІДВЕЛА ПІДСУМКИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТУ

Протягом останніх кількох місяців експерти громадської організації «ПРАВО» розробляли проект Концепції розвитку електронної демократії у Вінницькій області та План її реалізації на 2019 рік. Нещодавно, в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації підвели підсумки проведеної роботи.

Сам процес розробки складався з кількох етапів: збір інформації, її аналіз, обговорення результатів з представниками експертного середовища, розробка проекту Концепції, а також лобіювання його прийняття Вінницької ОДА.

Під час першого етапу було проаналізовано нормативно-правову базу, яка наявна в ОТГ, районних центрах та містах обласного значення, та регламентує порядок подання електронних петицій, проведення консультацій з громадськістю, в тому числі й електронних, а також подання звернень громадян. Окремо було проаналізовано інтернет-ресурси РДА, ОДА та ОТГ на предмет використання інструментів електронної демократії в своїй роботі.

Також було проведено низку фокус-групових досліджень, участь в яких взяли представники громадськості з районів області, посадовці райдержадміністрацій, структурних підрозділів облдержадміністрації, а також представники експертного середовища Вінниччини.

Експерти громадської організації «ПРАВО» проаналізували всю отриману інформацію, визначивши ключові проблеми, які перешкоджають розвитку електронної демократії у Вінницькій області. Серед основних проблем було визначено такі:

більшість Статутів територіальних громад районних центрів та ОТГ не містять норм щодо подання електронних петицій, а також Порядків, які регламентують процес розгляду електронних петицій органами місцевого самоврядування.

органи місцевого самоврядування (районні центри та ОТГ) не мають нормативно-правових актів, які регламентують проведення електронних консультацій.

лише в 6 громадах Вінницької області запроваджено громадський бюджет.

аналіз офіційних інтернет-ресурсів районних центрів та ОТГ Вінницької області показав, що близько 50% ресурсів мають форму для подання електронних петицій, але використовують їх лише 8 громад.

лише 8 офіційних інтернет-ресурсів районних центрів та ОТГ Вінницької області мають сервіс для подання електронних звернень. На інших ресурсах така можливість або не працює, або відсутня взагалі.

на жодному з проаналізованих інтернет-ресурсів районних центрів та ОТГ Вінницької області не має можливості обговорювати конкретні проекти рішень чи розпоряджень.

Вінницька ОДА та районні державні адміністрації Вінницької області мають відповідні технічні можливості та проводять консультації з громадськістю, в тому числі й електронні, але громадськість не бере участі в цих консультаціях.

5 райдержадміністрацій не мають сервісу, який дозволяє громадянам направляти електронні звернення.

представники структурних підрозділів РДА не мають чіткого уявлення щодо проведення електронних консультацій з громадськістю.

представники громадськості з районів Вінницької області не обізнані в інструментах електронної демократії та не володіють знаннями та навичками щодо їх використання.

в сільській місцевості Вінницької області відсутній належний доступ до мережі Інтернет.

в районах області є великий запит на впровадження інструментів електронної демократії.

представники структурних підрозділів Вінницької ОДА не завжди володіють інформацією, яка конкретно посадова особа відповідає за проведення консультацій з громадськістю в їх структурному підрозділі, а також як проводяться електронні консультації. Але було однозначно сказано, що така особа чи структурний підрозділ має бути.

електронна система документообігу у Вінницькій ОДА потребує доопрацювання та налаштування відповідних сервісів.

районні державні адміністрації та органи місцевого самоврядування потребують впровадження електронної системи документобігу.

посадовці ОДА та РДА потребують теоретичних та практичних знань щодо проведення консультацій з громадськістю, в тому числі електронних.

Після систематизації отриманих результатів експертами громадської організації «ПРАВО» було розроблено проект Концепції розвитку електронної демократії у Вінницькій області на 2019-2020 роки, а також План її реалізації на 2019 рік. Після обговорення з представниками експертного середовища проект Концепції було направлено до Вінницької облдержадміністрації для проведення її громадського обговорення та затвердження.

Концепцією передбачається розробка методичних рекомендацій органам місцевого самоврядування щодо врегулювання окремих питань запровадження інструментів електронної демократії, популяризація застосування інструментів е-демократії під час проведення консультацій з громадськістю, проведення навчання для представників органів влади та громадськості, створення «пунктів доступу до інструментів електронної демократії» в сільській місцевості з використанням можливостей сільських бібліотек тощо.

Розробники Концепції переконані, що гарних результатів в сфері розвитку електронної демократії можна досягти лише шляхом формування широкої коаліції з розвитку електронної демократії у Вінницькій області за участю всіх заінтересованих сторін. Тому, громадська організація «ПРАВО» закликає всіх зацікавлених долучатися до реалізації заходів Концепції, створюючи таким чином умови для ефективного розвитку електронної демократії на Вінниччині.

Для довідки:

Концепцію розвитку електронної демократії у Вінницькій області на 2019-2020 роки було розроблено в рамках реалізації проекту «Електронне врядування у Вінницькій області: від концепції до впровадження», який реалізується громадською організацією «ПРАВО» в рамках швейцарсько-української програми EGAP за підтримки Innovabridge Foundation.

Контактна особа:

Олена Черній

067 143 43 83

nar.adv2004@gmail.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *