Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

03.11.2022

«МУРАШНИК» ДОБРИХ СПРАВ: ОДИН З УСПІШНИХ ПРОЄКТІВ НАШОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ

Нещодавно, на сайті Мережі правового розвитку, членом якої є громадська організація «ПРАВО», було розміщено інтерв’ю керівника ГО «ПРАВО» Віталія Дороха, в якому йшлося про один з найуспішніших проєктів організації – гуманітарний хаб «Мурашник».

Пропонуємо ознайомитися з матеріалом, який, чи не найкраще, ілюструє діяльність нашої організації за останній час. Отже:

«Мурашник» добрих справ: нові ініціативи на допомогу переселенцям

Гуманітарний хаб «Мурашник», заснований на початку війни юристами та активістами Хмільницької громадської організації «Право», розширюється і втілює нові проєкти. До п’яти ініціатив на допомогу переселенцям додалося ще декілька, завдяки яким люди отримують не лише правову допомогу, а й всебічну підтримку з адаптації до нового життя в умовах війни.

Кожна з ініціатив гуманітарного хабу «Мурашник» варта уваги як результат великої роботи його засновників та партнерів, неабиякого креативного підходу до справи та щирого бажання допомагати співвітчизникам, які вимушені шукати притулку від війни саме у Хмільнику. Про декілька з них ми вже писали раніше.

Відтоді «мурашниківцям» вдалося не лише підтримати та продовжити розпочаті активності, а й втілити нові. Серед таких зокрема – Регіональна школа партисипації. Навчання на тему «Інтеграція та соціалізація ВПО» проходило на базі хабу за підтримки українсько-німецької програми підтримки локальних ініціатив «Київський діалог».

  • 5 команд з Вінницької області, до складу яких входили представники громадськості та місцевої влади, протягом двох триденних тренінгів навчалися виявляти проблеми в середовищі ВПО, розробляти проєкти, знайомилися з кращими практиками інтеграції переселенців у життя приймаючих громад, а також з основними принципами та правилами фандрейзингу, – розповідає керівник ГО «Право» Віталій Дорох.

Зараз у «Мурашнику» продовжують функціонувати «Банк житла», «Банк речей», Англійський клуб, тут надають правову та психологічну допомогу, проводять заходи для дітей та молоді. Хаб налагоджує партнерські відносини з мобільною командою міжнародної організації гуманітарної допомоги «InterSOS», з представництвом фонду «ЮНІСЕФ»: ці організації вже проводять і планують проводити заходи для переселенців на базі «Мурашника».

Також у хабі проходять  засідання Клубу громадського діалогу, про який варто розказати більше.

Клуб громадського діалогу: напрацьований досвід допомагає долати нові виклики

  • Ще в 2014 році, в рамках проекту «Суспільний капітал для українського місцевого самоврядування», який здійснюватиметься МГО «Інститут демократії імені Пилипа Орлика» спільно з Щецинським регіональним центром Фундації Розвитку Місцевої Демократії (FRDL) в рамках програми польського співробітництва для розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща, наша організація створила Клуб громадського діалогу в місті Хмільнику, – уточнює Віталій Дорох.

На той час головним мотивом створення Клубу була необхідність залучити потенціал громади до процесу реформування місцевого самоврядування. Автори ідеї були переконані, що процес реформування та об’єднання громад може містити багато підводних каменів та викликів для територіальних громад. Тому важливо було залучити до процесу реформування членів територіальної громади, щоб мінімізувати можливі ризики. Тоді команда провела багато засідань Клубу, і це дало позитивні результати: вдалося напрацювати спільне бачення щодо майбутнього складу Хмільницької громади, долучити до цих процесів активних членів громади, а також вирішити дуже багато гострих питань щодо майбутнього об’єднання.

  • Зараз ми вирішили відродити формат Клубу громадського діалогу, в рамках якого ми обговорюватимемо та шукатимемо шляхи вирішення проблем та потреб внутрішньо переміщених осіб, які перебувають в нашій громаді, – додає юрист. – Сам формат Клубу полягає в періодичному відслідковуванні, виявленні, обговоренні (з використанням інтерактивних методів) та розробці рішень для вирішення наявних серед переселенців проблем та проблем у громаді в цілому. Загалом упродовж 8 місяців, ми плануємо провести 16 засідань Клубу*.

Головна мета таких зустрічей – налагодження комунікації, обговорення проблемних питань, формування дружніх відносин між ВПО та членами громади, які постійно в ній проживають.

«Мурашник» – великий дім для всіх

Важливим у діяльності «Мурашника» є те, що в ньому проводять заходи, для різних цільових груп, для людей різного віку – від старого до малого. Зокрема багато активностей для дітей і молоді проходять в рамках в рамках реалізації проєкту «ВільноХаб», який реалізує програма «Мріємо та діємо», а також в рамках Стипендіальної програми для лідерів громадянського суспільства країн Східного партнерства, стипендіаткою якої є членкиня організації Рімма Коваль.

На запитання ж, завдяки скільком людям так жваво працює «Мурашник», і де на все беруть сили й ресурси, Віталій Дорох відповідає так:

  • Насправді ми маємо достатній людський та експертний ресурс для проведення цих заходів. Правовим напрямком у нас опікуються Олена Черній, Тарас Коваль та Лада Карабань. До речі, пані Лада – сама переселенка, вона нещодавно долучилася до нашої команди. Психологічною підтримкою опікується Тетяна Шевчук, роботою з дітьми та молоддю – Тарас Носальський та Олена Коровянська (пані Олена також є переселенкою і також долучилася до нашої команди нещодавно). Операторами кол-центру «Банку житла» є Ольга Шевчук та Вікторія Бевз. У «Банку речей» у нас працює одна місцева пані – Лідія Гричанюк, а також троє внутрішньо переміщених осіб – Юлія Музичук, Наталія Самборська та Лариса Юдіна.
  • Щодо ресурсів, то ми намагаємося залучати ресурси донорських організацій, а також місцеві, зокрема це стосується функціонування «Банку речей».

В результаті роботи такої енергійної та злагодженої команди про «Мурашник» дізнаються все більше людей, зокрема все більше переселенців користуються «Банком речей». А завдяки партнерам «Мурашник» планує значно розширити коло тих, хто отримуватиме й інші послуги в гуманітарному хабі.

  • Так, планів багато і, як завжди, все впирається в ресурси. На жаль, ми не маємо їх достатньо, щоб розширити нашу діяльність. У планах – ремонт складського приміщення для «Банку речей», створення робочої зони (для тих, хто має потребу попрацювати за комп’ютером), маємо проблему з меблями (стикнулися з тим, що для заходів, в яких бере значна кількість людей, не вистачає елементарного – стільців та столів, – ділиться керівник організації.

І додає, що «Право» також веде активну діяльність й поза «Мурашником».

  • У нас в місті є багато ВПО, які компактно проживають, наприклад, в дитячих садочках. Там є свої проблеми, і ми не завжди можемо їх задовольнити: це й потреба в засобах гігієни, і продуктах харчування, і кормах для тварин. Актуальним є питання забезпечення таких місць генераторами, бо ми розуміємо, що взимку можуть бути проблеми з електрикою, і люди, які мешкають у садочках, можуть опинитися перед серйозними викликами, – прогнозує Віталій Дорох.
  • Все це, звісно, потребує значних, зокрема фінансових ресурсів, які організація постійно намагається знайти.

*Засідання Клубу громадського діалогу відбуватимуться в рамках реалізації проєкту «Хмільницька громада – дружня для всіх», який ГО «Право» втілює в партнерстві з Хмільницькою міською радою, Мережею правового розвитку та гуманітарним хабом «Мурашник», за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *