Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

22.04.2011

Об’єктивний погляд на стан гендеру в Україні

В Україні є велике розшарування населення в їх розумінні того, що є ґендер та ґендерна політика. Слово «ґендер» у багатьох громадян асоціюється з усією низкою споріднених понять: ґендер – це і нерівність, і боротьба за рівність, і дискримінація, і «жінки на керівних посадах», і «збільшення пенсійного віку для жінок». Існує стереотип, що «ґендерні проблеми – жіноче питання». Але якщо зосереджуватися на проблемах однієї статті, неможливо викоренити нерівність чоловіків і жінок. Принцип рівності передбачає й право на розбіжності між жінками і чоловіками, бо умови життя жінок і чоловіків відрізняються через репродуктивну функцію перших. Це не повинно призводити до дискримінації: і чоловіки і жінки мають рівне право на самореалізацію, як особистості.

На щастя, ґендерно налаштована українська спільнота отримала останнім часом потужну підтримку від держави у вигляді Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей  жінок і чоловіків».

Що стосується стереотипів щодо жінок та чоловіків, то вони нас супроводжують ще з дитинства, коли дітям не дають вибору чим їм гратися, а нав’язують дівчинці гратися ляльками і посудкою, а хлопчику – машинками та конструктором. Таким чином, ми самі наперед розподіляємо їх ролі в суспільстві, жінкам – домогосподарство і діти, чоловікам – техніка і все, що пов’язано з «будівництвом». І, як не дивно, від цього страждають і жінки, і чоловіки. Одні від того, що мають бути тільки чуйними, ніжними, «вічно молодими» та виконувати своє призначення на землі – народжувати дітей, інші –   від того, що  їх сприймають тільки як «машинки для заробляння грошей» або використовують, як грубу робочу силу.  Не мало важливу роль в тому, що для жінки авторитетом має бути чоловік, якому вона має підкорятися відіграє і християнська церква, яка сповідує подібні принципи. І віруючі люди в це свято вірять, що в багатьох випадках зводить нанівець всі намагання поговорити про проблеми нерівності.  Все вищевказане протягом свого життя ми також спостерігаємо і з телереклами, де близько 60%  реклами пропонує жінці засоби догляду за домом, дитиною і чоловіком, а чоловік асоціюється з матеріальним забезпеченням, захистом, силою, володарем життя, від кого залежить прийняття рішень.  А що робити чоловікові якщо він не «гаманець і не Аполон»? Отже, чоловіки також потерпають від стереотипів, які стверджують, що соціальна цінність чоловіка визначається сумою зароблених грошей та успішністю на роботі.

А навчання у ВУЗах, коли до студенток ставляться менші вимоги, не сприймаючи їх конкурентами у пошуку роботи в майбутньому порівняно зі  студентом-чоловіком? А при прийняті на роботу за конкурсом (сама пройшла три) і кожного разу мені задавали запитання чи є діти, куди я їх подіну якщо доведеться затриматися на роботі, чого не запитували у моїх колег-чоловіків, які також проходили конкурс.

Проте, ми бачимо, що реалії нашого життя не відповідають, тому, що нам нав’язує офіційна патріархальна культура. І її треба знищити, бо, цей світ  нічий, а жінка – це не слабка стать, ні! Треба знайти порозуміння між чоловіками та жінками. Якщо потенціал половини нашого суспільства не буде реалізований, то суспільство не буде гармонійно розвиватися.

Що я можу зробити? Інформувати в той чи інший спосіб аудиторію про те, що таке ґендерні стереотипи у чому їхня шкода. Пам’ятати, що люди – не роботи, запрограмовані суспільством, говорити й писати про це,  демонструвати своєю поведінкою.

Наталія Хайдарова

36 Comments on “Об’єктивний погляд на стан гендеру в Україні

Козарлюга
23.04.2011 at 15:51

А як щодо поступитись жінці місцем в трамваї, чи те що при корабельній аварії чоловіки останніми покидають тонучий корабель, військовий призов? Це ж теж можна вважати дискримінацією жінок, адже кожна дівчина просто мріє про повістку до військоммату ))))

Ester
24.04.2011 at 10:40

Всі ми й досі перебуваємо в полоні стереотипів, які закладені у нас з тих  давніх часів, що жінка потрібна тільки для народження дітей, отих вояків, які потім будуть все руйнувати на своєму шляху, ну і дітей робити)))).  Щодо місця в трамваї, то доводилося поступатися і чоловікам з різних причин. Мені здається, що поступатися місцем потрібно з  огляду на ситуацію, а не підскакувати побачивши красиву пані, щоб привернути до себе увагу цієї ж пані. На скільки мені відомо жінки  можуть  у нас йти в армію і на сьогоднішній день є дуже багато жінок-військових. Чомусь чоловіки забувають, що всю другу світову війну, поки вони бігали по окопах (не скажу що це легко) все сільське господарство тримали на собі жінки і мішки також грузили, чому ж зараз жінок грузчиками не беруть? Де логіка і справедливість?  Завдяки феміністичному рухові всі ми доказали, що здатні добитися своїх прав тепер докажіть це і ви? Адже в статті яскраво показано, що дискримінованими  є і жінки і чоловіки. Але чи потрібно це Вам?

R0m@Nuke
24.04.2011 at 17:44

Прочитавши ваш коментар пані Естер в мене виникли запитання!!! ЧОГО Ж ВИ НЕ ПІШЛИ В ГРУЖЧИКИ???  Покиньте роботу і підіть у гружчики!!! Я навіть тоді висловлю повагу вам!! Вам Жінкам аби поговорити про шось щоб так скучно не було а як до діла то відразу звучить фраза “Не жіноче це діло мішки носити” !!! От ви і знову розводите полеміку про фемінізм не набридло ще??? На мою думку у сучасному світі кожен вибирає сам де йому бути на барикадах чи у теплі дітей бавити!!!

Віталій
25.04.2011 at 14:55

я думаю, що не варто зводити проблему гендеру до банаьлного “поступитися місцем в трамваї”. Це питання досить складне і розглядати його варто, в правовому аспекті, а головне – в нашій свідомості…

Ester
25.04.2011 at 18:05

Я і так грузчик, для чого роботу покидати, декілька днів назад самани грузила з співробітниками, і це не було проблемою ні для мене, ні для них. Але я не про те, я про те щоб не було ні чоловічого ні жіночого, було дійсно за вибором, а не за встановленою нормою чи стереотипом.

Віталій
25.04.2011 at 18:29

Все ж таки не варто так спрощувати проблему гендеру. Як, на Вашу думку, можна вирішити проблему упередженого ставлення під час прийняття на роботу?

R0m@Nuke
25.04.2011 at 22:06

Пані Естер но ви самі создаєте ці стеріотипи!! Це навіть можна прочитати у ваших коментарях!!! кому цікаво уважно почитайте!!

Віталій
26.04.2011 at 05:20

Стаття ні в якому разі не створює жодних стереотипів. Вона їх висвітлює… Як то кажуть: “Маємо, що маємо…”

Ester
26.04.2011 at 13:23

пане R0m@Nuke попрошу вказати конкретну фразу із моїх коментарів

Віталій
01.05.2011 at 13:40

А наш Сірожка просто так “ляпнув”, як завжди…)))

Хмільничанин
01.05.2011 at 14:13

Відразу видно що Ester та Віталій з одного поля ягоди

Гольцман
01.05.2011 at 21:12

Автор статті молодчина! Гарно написано!
А як чоловіки не гудять жінок, і навпаки, все одно дійшли висновку, що як чоловік, так і жінка один без одного в житті не можуть.  А то виляже весь рід людський))

Хмільничанин
01.05.2011 at 21:35

Ви помиляєтесь. Пані Ester не те що може прожити без чоловіка, він їй просто не потрібен.  Ось те що вона писала на цьому сайті  “Чоловік в хаті з українським менталітетом та способом життя мені не то що в хаті не потрібний, а й близько біля хати. А інших нажаль немає, або ж я не бачу, або ж не хочу бачити”

R0m@Nuke
02.05.2011 at 16:27

Ну… пане Віталію ляпаєте ВИ, а я пишу!!! Попрошу надалі без образ!!! Не бачу доцільним влазити в цю дискусію якщо погляди щодо ФЕМІНІЗМУ пані Естер я вже писав у іншій статті! А що до її фрази “Чоловік в хаті з українським менталітетом та способом життя мені не то що в хаті не потрібний, а й близько біля хати. А інших нажаль немає, або ж я не бачу, або ж не хочу бачити” я скажу так попит можливо у чоловіків на вас і є, НО ЦІНУ ВИ ГИЛИТЕ ТАКУ ЩО ТІЛЬКИ ОЛІГАРХ СПРОМОЖНІЙ ЇЇ СПЛАТИТИ! То можливо пора задуматися над ціною!!! І не шукати в чоловіках тільки погані риси!!! Опустіть нижче свою планку і тоді знайдеться чоловік який буде вас любити та поважати!!!

Віталій
02.05.2011 at 16:34

А хіба в статті йшлося про любов та повагу? Це класно, але мова про рівність…

R0m@Nuke
02.05.2011 at 19:24

Доки з обох сторін не буде одне до одного поваги ТО ПРО ЯКУ РІВНІСТЬ МОЖЕ ЙТИ МОВА?

Baby
02.05.2011 at 21:13

Напевне про законну…

Гольцман
03.05.2011 at 01:27

Пане Віталій. Коли чоловік поважає жінку, і навпаки, вони рівні. Любов – то вже інша справа, але найголовніше – то повага!!!!! Якщо чоловік не поважає жінок, чи якусь жінку, то й ставлення до неї в нього буде упереджене, а звідси й різного роду приниження,  намагання зробити жінок (чи окрему особу) гіршою за нього, і самому виділитися – ой, а я хороший, а всі каки!  Рівність – це і є взаємоповага.
А законна рівність буде лише тоді, коли буде повага. Я не вигоражую пана  R0m@Nuke, як ви можете подумати)) бо вже написала комент, і лише тоді глянула на попередні. Хто придумує закони? ЛЮДИ! Хто має їх дотримуватись? Ті ж самі ЛЮДИ!  Тому казала і завжди казатиму – перш за все у всіх відносинах (будь-яких, і гендерних) найголовнішим є ПОВАГА!!! І то щира, а не награна.

Віталій
03.05.2011 at 09:30

Вимушений погодитися. Але я мав на увазі саме недоліки в законодавстві. І ще. Ось вам приклад. В одному з відділів міської ради працює жінка і три чоловіки. Завдяки позиції мера всі змушені гребтися на смітниках. Але чомусь на жінок це не розповсюджується. Тобто ми, чоговіки, до обіду і додому, а ти жінка – відпочивай, ми ж тебе поважаємо і бережемо,  – волочи всю офісну роботу… А так же гарно виходить на словах: ми сильні то підемо робити “чорну” роботу, а ти, жінко, відпочинь, посидь в офісі… То як тут розібратися, де тут повага, а де порушення прав жінки?

Хмільничанин
03.05.2011 at 10:25

Ну якщо Ви вважаєте що ви порушуєте права жінки коли не даєте їй попахати в полі, то в Вас явно якісь психологічні порушення, як і в Ester.

Віталій
03.05.2011 at 10:28

Немає абсолютно здорових людей… Є недообслєдовані))) Жінка має сама вибирати пахати в полі чи сидіти в офічі…

Ester
03.05.2011 at 12:35

пане Романюк я говорила саме про чоловіка з українським менталітетом та способом життя, тобто того який вчора з пальми зліз, а не про чуйного, доброго, цивілізованого. З чого Ви взяли що я собі шукаю чоловіка? Якби шукала то  англійську вивчила б і в Америку поїхала б. Даремно час тратите пишучи мені поради, я ними всерівно не скористаюся, хоча дуже дякую за Вашу увагу.

Хмільничанин
03.05.2011 at 12:53

Ester Ви щось плутаєте, в нас пальм немає. І кому ви потрібні в Америці, якщо непотрібні нікому тут, не смішіть. А з вашим ставленням до чоловіків Вам і в Америці нічого не світить

Ester
03.05.2011 at 13:53

пане Руслан ви що забули що  чоловік – отож нічого тут мені поради роздавати і на відміну від Вас я багато кому потрібна – принаймні дітям точно, а от Ви то і дітей завести не здатні :))).
Так як Ви саме той хто з пальми і зліз переписуватися з Вами не бачу доцільності.

Хмільничанин
03.05.2011 at 15:35

Пані Ester, я так розумію що Руслан це я? Ви помиляєтесь, мене звати не Русла, а те що якийсь Руслан не може вас завести, це ваші особисті з ним проблеми. А може проблема не в ньому а в Вас?

ADMIN BOT
03.05.2011 at 15:54

Виношу попередження Ester та Хмільничанин

Просто гість
05.05.2011 at 10:05

А куди подівся коментар про Хайдарову ??? Мені сподобався!!!

ADMIN BOT
05.05.2011 at 10:59

Усі коментарі які містять особисту образу будуть видалятися, про це уже неодноразово повідомлялося, а з Русланом навіть в окремому порядку!

Хмільничанин
05.05.2011 at 12:29

Мені теж цікаво, куди дівся коментар і чому правила діють тільки на певних осіб, а не на всіх? Може цей сайт теж корумпований?

Ester
07.05.2011 at 16:31

пане Хмільничанин хоч коментара тут і немає, але я його читала і те що там було написано в певній мірі є боже благословіння та частково комплімент . Боже благословіння саме тому, що в наш атомний час не так легко зачати,  не то щоб виносити і народити здорових дітей.  Так сталося,  що специфіка моєї роботи дозволяє трохи більше бачити цю проблему  і повірте навіть у нас в Хмільнику є багато подружніх пар, які ніколи не зможуть мати своїх дітей.  Надіюсь, що  сарказм того коментаря  ніколи не повернеться для Вас покаранням.

Хмільничанин
08.05.2011 at 00:20

Пані Ester, дай бог щоб ваш довгий язик не був покаранням для ваших дітей, тому що як відомо за наші гріхи розплачуються наші діти. “в наш атомний час”  – проблема зовсім не в цьому, не говоріть про те в чому не петраєте.

Ester
08.05.2011 at 05:12

Тобто, Ви вважаєте що петраєте в Божих справах? Не я Вас ображала і не мої коментарі видалялися за “компліменти”. “за наші гріхи розплачуються наші діти” –  можливо ти і є тією розплатою сьомого покоління.

Віталій
08.05.2011 at 08:48

А як щодо питань рівності між жінкою і чоловіком?

Ester
08.05.2011 at 08:58

Проблема в тому, що дуже часто путають гендер і фемінізм. А так як мене сприймають як феменістку от і перетворилися коментарі на балаган та образи, хоча написана мною стаття є гендерного спрямування і ніяких феміністичних поглядів не підтримує.

Віталій
08.05.2011 at 09:06

Проблема в тому, що до гендеру, як і до прав людини, потрібно дорости. От і з’являються подібні коменти…

Ester
08.05.2011 at 09:13

Так, я згодна, що ми звикли ховати від себе ту правду, над якою  треба було б найбільше подумати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *