Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

15.08.2011

Про проведення громадської експертизи розповідає Тетяна Шевчук

У березні 2011 року в місті Хмільник відбулася Школа громадської експертизи, організатором якої була Хмільницька районна громадська організація «ПРАВО» за сприяння фонду «Відродження».

Школа проходила у дві сесії. Перша сесія проходила досить активно, навіть не зважаючи на те, що багато інформації, за браком часу, подавалось в лекційній формі. Але як учасниця тренінгу, хочу зазначити, що навіть, здавалося б, нудний лекційний матеріал, подавався настільки цікаво, що тренерів хотілося слухати і слухати, а час спливав непомітно.

Переважна більшість учасників задовольнила свої очікування від тренінгу, пояснюючи це тим, що уся інформація, яка була отримана від усіх тренерів була цікавою, змістовною та корисною.

Усі учасники одноголосно висловилися про те, що інформація, яка подавалась може бути та буде використана ними в подальшій роботі. Усім було цікаво дізнатись про те, що ж таке контроль, громадська експертиза, про зміни в чинному законодавстві, про механізми прийняття рішень та їх підготовку, а також про те, як ефективно будувати співпрацю з органами влади.

Також, під час тренінгу учасники отримали навички підготовки запитів до органів влади, дізнались, як правильно написати супроводжуючого листа для отримання матеріалів та етапи проведення громадської експертизи.т

Мені вдалося сформувати чітке уявлення про те, що ж таке громадська експертиза, її механізми та систему її проведення. Отримана інформація виявилась цікавою й корисною, яку можна застосувати в майбутньому. Інформація, викладена на Школі, суттєво змінила моє ставлення до громадської експертизи. А саме – підтвердила, що можна діяти правильно, методично, в рамках чинного законодавства і на конкретний результат, а також є дієвим інструментом співпраці з владою. І я з впевненістю могла сказати, що наступним моїм кроком буде проведення громадської експертизи.

Будучи людиною, яка цікавиться середовищем у якому ми жевемо, у мене завжди виникає таке дитяче «чому???». Це питання можна задавати безкінечно, але воно часто призводить до розуміння ситуації в якій ми знаходимось, або якимось чином потрапили у незрозумілі обставини.

Приблизно п’ять років тому у моєму житті склалися такі обставини, що мені була потрібна довідка від голови вуличного комітету, яка мала засвідчити те, що я дійсно проживаю за вказаною адресою. Звичайно ж, я звернулась до сусідів, яких я знаю, і користуються певним авторитетом. У відповідь я отримала розведені руки, та дізналась що це питання, до мене років так десять ніхто не підіймав. Що раніше головою вуличного комітету була людина, якій на даний момент це просто не цікаво. Але що робити мені??? Довідка мені все одног потрібна…

Мені порадили зібрати вуличні збори і обрати голову вуличного комітету. Знаючи пасивність громадян я роздрукувала запрошення в яких було описано в який день, о котрій годині та біля якого будинку відбудуться вуличні збори, та тему зібрання. Чесно кажучи на збори прийшло приблизно відсотків сорок жителів вулиці. На голову вуличного комітету було дві кандидатури, які від того були не у захваті.

Дуже швиденько обрали голову і по норам. Але ж моє питання не закрите. Одразу ж після зборів я звернулась до новообраного голови по довідку, а у відповідь отримала масу запитань, які мені зовсім не хотілося б обговорювати і стосувалися тільки мене, До того ж він не знав. як скласти потрібну мені довідку. Я йому розповіла, так як пояснили мені це міській раді, до якої я зверталась щоб дізнатись хто саме голова нашого вуличного комітету. І таким чином я отримала свою довгоочікувану довідку, від свого органу самоорганізації населення…

Можливо комусь не зовсім зрозуміло, що таке отой орган самоорганізації населення і яке значення він має, то ж сприведу кілька визначень, яке дає законодавство:

«Органи самоорганізації населення – це представницькі органи, що створюються жителями, які на законних підставах проживають на території села, селища, міста або їх частин, для вирішення завдань, передбачених цим Законом».

«Орган самоорганізації населення є однією з форм участі членів територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах у вирішенні окремих питань місцевого значення»

.

«Органами самоорганізації населення – є будинкові, вуличні, квартальні комітети, комітети мікрорайонів, комітети районів у містах, сільські, селищні комітети».

Коли ця довідка потрапила у руки досвідченому юристу, він подивившись на мене посміхнувся. Я злякалась, що не так, я ж усе зробила, як мені те пояснили. Юрист мене заспокоїв, моя справа була не дуже серйозною і така довідка, як кажуть «пройде». Але в іншій ситуації, більш серйозній, цитую юриста «… тебе б порвали, як тузік грілку з такою довідкою…»…

І тут виникло ще більше запитань, відповіді на які множать запитання на два.

– Ваш орган самоорганізації населення легітимний?

– Він легалізований?

– Чи надала міська рада дозвіл на створення вуличного комітету?

– Які повноваження має ваш ОСН?

А виявляється це має дуже велике значення!!! І коли я почала шукати потрібну мені інформацію. то виявилось, що органи самоорганізації населення мають дуже широкий спектр повноважень і вирішують завдання, повязані зі створенням умов для участі жителів у вирішенні питань місцевого значення, задоволення соціальних, культурних, побутових та інших потреб жителів, а також щодо участі у реалізації соціально-економічного, культурного розвитку міста….

Якщо спробувати розшифрувати всі ці повноваження щоб краще зрозуміти зміст, який вклав законодавець в ці норми, то можна скласти такий перелік, звичайно не повний, повноважень органів самоорганізації населення:

– будинкові та вуличні комітети представляють, разом з депутатами міської ради, інтереси жителів будинку у Хмільницькій міській раді.

– вносять у встановленому порядку пропозиції до проектів міських програм соціально-економічного і культурного розвитку міста Хмільника та проектів міських бюджетів;

– здійснюють контроль за якістю надаваних громадянам, які проживають у будинку на території діяльності будинкового комітету, житлово-комунальних послуг, та за якістю проведених у зазначених житлових будинках ремонтних робіт;

– сприяють відповідно до законодавства правоохоронним органам у забезпеченні ними охорони громадського порядку;

– розглядають звернення громадян, ведуть прийом громадян;

– сприяти депутатам відповідних місцевих рад в організації їх зустрічей з виборцями, прийому громадян і проведенні іншої роботи у виборчих округах…

Тобто можна зробити висновок, що органи самоорганізації населення займають важливе місце в системі місцевого самоврядування, входять в його структуру і є «найближчим» до членів територіальної громади представницьким органом. І тому варто звертати особливу увагу щодо легітимності діяльності цих органів. Тобто, якщо створення і – як наслідок – діяльність будинкового комітету є нелегітимною, то як же він зможе виконувати в повному обсязі свої повноваження?

Так розмірковуючи, я вирішила, що предметом моєї громадської експертизи буде саме питання легалізації органів самоорганізації населення в нашому місті…

16 травня мрою було підготовлено запит і подано до виконавчого комітету Хмільницької міської ради, в якому було чітко вказано, яка саме інформація мені потрібна для проведення громадської експертизи, а саме:

  • інформація, про загальну кількість органів самоорганізації населення створених в період з 11 липня 2001 року по квітень 2011 року;

 

  • рішення Хмільницької міської ради про надання дозволів на створення органів самоорганізації населення, прийняті в період з 11 липня 2001 року по квітень 2011 року;

 

  • методичні рекомендації щодо легалізації органів самоорганізації населення в місті Хмільнику, затверджені виконавчим комітетом Хмільницької міської ради у відповідності до Закону України «Про органи самоорганізації населення» від 11 липня 2001 року за №2625-ІІІ;

 

  • копію рішення виконавчого комітету Хмільницької міської ради, яким було затверджено Методичні рекомендації щодо легалізації органів самоорганізації населення в місті Хмільнику.

 

На наш запит міським головою було видано розпорядження в строки, які передбачені Порядком сприяння проведенню громадської експертизи, а також розміщено інформацію на Офіційному сайті міста Їмільника.

За чиним законодавством відповідь я мала отримати у 5 денний термін, а отримала 20 травня 2011 року, чесно кажучи не очікувала, що так швидко вона надійде. З одного боку я була приємно здивована, а з іншого ні. Отримана мною відповідь не задовольняла вимог запиту – переліку запитуваних документів не було, а відповідь містила таку інформацію: яка кількість в місті Хмільнику вулиць, скільки вулиць перебуває у стадії забудови, шо деякі будинки та вулиці об’єднуються з іншими. Стоп!!!? А хіба я просила надавати мені інформацію про кількість вулиць, які в стадії забудови і т. д.? Напевне це для більшого об’єму листа.

А ще, саме цікаве, що у період з 11 липня 2001 року цитую лист «мешканцями міста було обрано 90 органів самоорганізації населення з них 58 вуличних та 32 будинкових комітетів». Цікаво ж, а звідки взяли такі цифри, звідки взяли що їх саме 90. Вони напевне ведуть такий собі журнал в якому записують голів вуличних комітетів, які після того як їх обрали на другий день приходять щоб сповістити про себе. Де ж той журнал реєстрації? Чи взагалі голови вуличних комітетів приходять щоб сповістити про себе?

Мені до рук потрапила відповідь, яка була надана на схожий запит 3 роки тому. Кількість будинкових та вуличних комітетів абсолютно не співпадає у відповідях. Може 3 роки тому був інший журнал?

У запиті я зверталась, щоб мені надали копії рішень про надання дозволів на створення органів самоорганізації населення в місті Хмільнику, але мені тільки відписали, що вони є. У мене був повторний візит до міської ради, я зверталась до відповідальної особи, якою призначили Соколовського Ігоря Михайловича, спеціаліста організаційно масової роботи. І коли дійшло діло до дозволів на створення органів самоорганізації населення, то виявилось, що їх існує тільки три, на 2 будинкових та 1 вуличного комітетів, причому наданих одним рішенням.

А ще відповіли що «крім нормативно-правової бази органи сомоорганізації населення діють на підставі статутів територіальних громад», і ще одна цитата «Варто зазначити, що і в вищеназваному законі, і в Статуті територіальної громади міста Хмільника передбачено основний визначальний принцип створення органів самоорганізації населення – це ініціатива жителів відповідної території в межах міста Хмільника».

Далі в листі відповіді пишуть, що по реєстрації органів самоорганізації населення звернень на адресу Хмільницької міської ради від громадян не надходило. Питання щодо методичних рекомендацій на розгляд виконавчого комітету не виносилось, оскільки сама процедура детально виписана у ст.13 Закону України «Про органи самоорганізації населення». Виникає питання6 а хіба це може бути підставою, щоб нехтувати вимогами закону?

Частина 12 статті 13 Закону України «Про органи самоорганізації населення» говорить, що виконавчий комітет міської ради затверджує методичні рекомендації порядку здійснення легалізації органів самоорганізації населення, а також надає необхідну організаційну та правову допомогу органам самоорганізації населення у проведенні їх легалізації…

Тобто, не залежно від того прописана ця процедура чи ні, методичні рекомендації мають бути розробленні та затвердженні рішенням виконавчого комітету…

Як бачемо останній пункт вказаної статті виконавчим комітетом Хмільницької міської ради не виконано. Звичайно, можна посилатися на пасивність громади. Але те ж саме можна сказати й про місцеву владу. А в контексті того, що місту надали статус курорту державного значення, і створення органів самоорганізації населення тільки б допомогло у вирішенні багатьох не закритих питань.

Що ж, по запиту можна підвести підсумки: інформація про загальну кількість органів самоорганізації населення, на мою думку, якщо не бути по дитячому наівною, то саме їх кількість просто придумана. Це навідь не підлягає сумніву. Адже рішення яке підтверджує надання дозволу на створення органів самоорганізації населення є тільки три. Всі інші 87 «будинкових та вуличних комітети» жодних дозволів не отримували. І – як наслідок – не могли бути легалізовані навіть шляхом повідомлення… І як наслідок – жодних повноважень не мають… Їх навіть назвати органами самоорганізації населення назвати не можна… Це просто ініціативні групи…

Методичних рекомендацій щодо легалізації органів самоорганізації населення, взагалі немає, і ст.13 Закону України «Про органи самоорганізації населення» до кінця не дочитали. І правову допомогу, як описано у тій же ст.13 п.12 у створенні ОСН навряд чих хто отримував, якщо їх діяльність нелегітимна…

Звідси можна пояснити пасивність громади. Коли я зверталася за допомогою до Хмільницької міської ради, процедуру створення такого органу пояснили, вибачте «на пальцях». На мою думку, коли громада звертається з ініціативою створення органу самоорганізації населення, виконавчий комітет повинен надати у письмовому вигляді такий собі алгоритм створення органу самоорганізації населення, в якому буде покроково описаний план дій та заходів, зразки документації (протоколи, заяви, бюлетені для обрання голів та їх замісників тощо). Для ефективності діяльності органів самоорганізації населення це просто необхідно. Саме над цим питанням працювали експерти громадської організації «ПРАВО», взявши на себе обовязки виконавчого комітету Хмільницької міської ради і розробили Методичні рекомендації щодо порядку здійснення легалізації органів самоорганізації населення в місті Хмільнику.

13 липня 2011 року громадською організацією «ПРАВО» були подані на розгляд висновки та рекомендації за результатами громадської експертизи. До Вашої уваги пропонуємо наші напрацювання, щоб краще зрозуміти ситуацію з органами самоорганізації населення в місті. Отже:

Висновки:

Під час проведення громадської експертизи були виявлені такі невідповідності в діяльності виконавчого комітету Хмільницької міської ради щодо виконання своїх повноважень для забезпечення умов легалізації органів самоорганізації населення в місті Хмільнику:

  • Згідно наданої інформації за період з 11 липня 2001 року по квітень 2011 року в Хмільнику було створено 90 органів самоорганізації населення, з них 58 вуличних та 32 будинкових комітети;
  • Хмільницькою міською радою надано дозвіл на створення лише трьох органів самоорганізації населення – двох будинкових та одного вуличного комітету (рішення Хмільницької міської ради №516 «Про надання дозволу на створення органів самоорганізації населення в місті Хмільнику» від 21 травня 2009 року). На нашу думку, створення та легалізація інших 87 органів самоорганізації населення відбулися з порушенням статті 140 Конституції України, а також статті 9 Закону України «Про органи самоорганізації населення», що ставить під сумнів легітимність їх діяльності. Також потребує дослідження ситуація з органами самоорганізації, які були створені до 11 липня 2001 року;
  • Виконавчим комітетом Хмільницької міської ради не затвердженні Методичні рекомендації щодо легалізації органів самоорганізації населення в місті Хмільнику, що є порушенням частини 12 статті 13 Закону України «Про органи самоорганізації населення».

 

Керуючись вищевикладеним можна зробити висновок, що в місті Хмільнику не створені умови для розвитку органів самоорганізації населення, а існуючі органи самоорганізації населення є нелегітимними.

Пропозиції:

    1. Затвердити рішенням виконавчого комітету Хмільницької міської ради Методичні рекомендації щодо легалізації органів самоорганізації населення в місті Хмільнику. Ми звичайно надали свій варіант цього документу. Наша Методика містить такі розділи:
  • Загальні положення;
  • Порядок створення ОСН;
  • Порядок надання дозволу на створення ОСН;
  • Порядок обрання ОСН;
  • Легалізація ОСН;
  • Зразки заяв, протоколів, списків;

 

    1. Створити робочу групу, до складу якої увійдуть представники громадської організації «ПРАВО», громадської організації «Молодіжна Рада», представники виконавчих органів Хмільницької міської ради, яка б розробила документ, яким би визначалися заходи щодо розвитку в Хмільнику органів самоорганізації населення, а також окреме положення про органи самоорганізації населення в місті Хмільнику;

 

    1. Провести роз’яснювальну роботу серед представників органів самоорганізації населення міста Хмільника щодо легітимності створення та легалізації будинкових та вуличних комітетів, які діють на території міста Хмільника.

 

У письмовому зверненні ми пропонували розглянути пропозиції нашої організації, а також письмово поінформувати нашу організацію про результати розгляду експертних пропозицій з одночасним розміщенням відповідної інформації у засобах масової інформації та на офіційному сайті міста.

Інформація щодо подання пропозицій за результатами проведення громадської експертизи зявилася на Офіційному сайті міста Хмільника 15 липня 2011 року, містила у собі пропозиції та висновки. Методичні рекомендації щодо порядку здійснення легалізації органів самоорганізації населення в місті Хмільнику на сторінці відсутні, ознайомлення з ними є неможливим, що я вважаю недоліком.

Тепер нам залишається чекати реакції з боку влади. Дуже сподіваємося, що на цей раз наша ініціатива не призведе до чергового протистояння між нашою організацією та міською владою. Сподіваємося, що пропозиції будуть враховані, Методичні рекомендації затвердженні й буде зроблено перший вагомий крок щодо розвитку органів самоорганізації населення в нашому місті…

Коли вже макет збірки був готовий до друку, надійшла відповідь за підпистом міського голови Василя Грушка. Міська влада не те, щоб не врахувала пропозиції за результатами громадської експертизи, а навіть відмовилася виносити це питання на розгляд виконавчого комітету Хмільницької міської ради…

Таким чином міською владою було проігноровано вимоги частини 2 п. 7 Порядку сприяння проведенню громадської експертизи діяльності виконавчих органів Хмільницької міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Хмільницької міської ради №255 від 21 квітня 2011 року, який зобов’язує виконавчий комітет Хмільницької міської ради розглянути пропозиції на найближчому своєму засіданні за участю представників інституту громадянського суспільства, який проводив громадську експертизу…

На превеликий жаль збірка має побачити світ і ми не можемо чекати, доки ця ситуація якось вирішиться. Але й сидіти склавши руки також не збираємося… Про подальший розвиток подій читайте на сайті «Громадський форум Хмільниччини» pravo-hm.org.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *