Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

24.05.2012

Проблеми передачі прибудинкових територій актуальні в усіх регіонах України

До нас звернулися колеги з Вознесенська з пропозицією розмістити матеріал за результатами проведення семінару, який був присвячений проблемам приватизації прибудинкової території ОСББ. Свого часу ми вже розміщували матеріал про цей захід. http://pravongo.org/chy-mozhe-osbb-pryvatyzuvaty-prybudynkovu-terytoriyu/

Але зважаючи на те, що стаття колег є більш змістовною та конкретніше розглядає саму проблематику питання, ми вирішили розмістити його на ГФХ. Отже, Вашій увазі пропонується матеріал від колег з Агентства економічного розвитку:

15-17 травня в місті Вознесенськ (Миколаївська область) відбувався семінар, присвячений оформленню прибудинкових територій багатоквартирних будинків. Захід провела ГО “Агентство економічного розвитку” за підтримки програм “Схід-Схід: партнерство без кордонів”  і  “Громадянське суспільство та належне врядування”  Міжнародного фонду “Відродження”.

Виявляється проблеми з передачею землі під багатоквартирними будинками є спільними для більшості населених пунктів нашої країни. В кожному місті вони мають свої прояви, але все зводиться до того, що ОСББ та ЖБК в переважній більшості не можуть реалізувати своє право на землю або це їм коштує величезних коштів, часу та неймовірних зусиль. І це при декларації загальнодержавного пріоритету розвитку ОСББ.

Учасники семінару обговорили перепони на шляху оформлення прибудинкової території, які на сьогоднішній день існують на законодавчому рівні, основні з яких зафіксовані в 42 статті Земельного Кодексу України (ЗКУ):

– ОСББ має право оформити землі – “у разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку”, що не зовсім коректно, адже приватизуються квартири (приміщення) у будинку, а не сам будинок, така колізія на практиці стає значною перепоною для ОСББ від яких вимагають правовстановлюючий документ на весь будинок;

– “відповідна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування” — саме формулювання “може” говорить про необов’язковість такої передачі, а визначення форми передачі (власність або оренда) віддано на розсуд органу місцевого самоврядування без зазначення конкретних підстав для передачі у власність або оренду;

– підставою для визначення розмірів та конфігурації земельних ділянок є проекти розподілу територій та відповідна землевпорядна документація. Проекти розподілу кварталів в більшості міст відсутні тому існують випадки коли ОСББ ставлять перед фактом або чекайте коли відповідні проекти будуть розроблені або виготовляйте їх за власний кошт (10-80 тис. грн). Крім того формулювання “відповідна землевпорядна документація” дає можливість в кожному населеному пункті під словом “відповідна” розуміти абсолютно різні речі і це далеко не завжди на користь ОСББ, а скоріш навпаки.

На фоні наявних проблем в земельному кодексі погіршує ситуацію відсутність законодавчо закріпленої процедури, що офіційно визнає Держкомзем. В таких умовах кожне місто має вигадувати «велосипед» або чекати унормування на національному рівні. Як з’ясувалось в ході семінару на місцевому рівні закріплення процедури передачі прибудинкових територій майже не практикується, а там де є такі поодинокі випадки, сама процедура не завжди відповідає потребам ОСББ та ЖБК, чинному законодавство і здоровому глузду.

Завершувався семінар обговоренням можливих шляхів вирішення ситуації, що склалася навколо прибудинкових територій та визначенням ролі кожного в процесі запровадження змін. Про законодавчі тенденції сьогодення учасники почули від Тетяни Бойко, керівника житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА. Вона розповіла про намагання громадськості покращити ситуацію з оформленням прибудинкових територій через законопроект №8474 в якому пропонувались зміни до земельного кодексу та про його нелегкий шлях від ініціативи громади до вето Президента.

Також Тетяна запропонувала учасникам семінару приєднуватись до національної коаліції громадських організацій метою якої є сприяння у запроваджені на законодавчому рівні спрощеної процедури оформлення прибудинкових територій. Більшість з присутніх охоче відгукнулось на пропозицію поповнити ряди небайдужих в боротьбі за своє право на землю.

 ГО “Агентство економічного розвитку”

05134 3-22-50

www.aer.net.ua

Коментар громадської організації «ПРАВО»: Ми вдячні Агентству економічного розвитку за можливість відвідати семінар. Також хочемо повідомити, що маємо домовленість з її керівником паном Сергієм Аверковим щодо надання консультацій з питань приватизації прибудинкових територій ОСББ в Хмільнику. І ще один приємний момент. Після ознайомлення з коментарями до нашого матеріалу про семінар, представники Агенства люб’язно погодилися передати для Хмільника 20 чи навіть 30 примірників брошури, яка стосується питань приватизації прибудинкової території ОСББ. Сподіваємося, що такої кількості вистачить для всіх зацікавлених…

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *