Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

06.01.2011

Що для нас сьогодні означає День Соборності України?!

Останніми роками на високий державний рівень було піднесене свято проголошення Акту злуки Української і Західноукраїнської Народних республік.

Варто сказати, що поняття соборності в національно-політичному розумінні єднання Наддніпрянщини і Галичини було задеклароване Головною Руською Радою у Львові ще 1848 року.

Однак ця ідея остаточно викристалізувалася на зламі бурхливих на події ХІХ і ХХ століть.

Першу спробу теоретично обґрунтувати боротьбу за самостійну соборну Українську державу зробив у 1895 році Юліан Бачинський у праці “Україна irredenta”, в якій на підставі наукового аналізу дійшов висновку, що політична самостійність і соборність України необхідна передумова ії економічної та культурної розбудови.

У 1914р. в Галичині було організовано Головну Українську Раду, яка проголосила у своєму заклику “За волю України” утворення самостійної і соборної української держави зі столицею в м. Києві, де були б українське керівництво і український парламент (дума), вибраний усім українським народом.

Та тільки в січні 1919 року була проголошена самостійна соборна незалежна Українська держава.

А до цього після збройного виступу січових стрільців у листопаді 1918р. було створено Західно-Українську Народну республіку на чолі з головою української національної Ради Євгеном Петрушевичем та столицею у м.Львові.

У грудні 1918р. керівництво Західно-Української НР провело переговори з Київським керівництвом про злуку з Українською народною республікою (столиця м.Київ). від Галичини, Буковини й Закарпаття були обрані делегати на Трудовий конгрес, скликаний у м.Києві. Делегація ЗУНР прибула до Києва на чолі з Л.Бачинським, віце-президентом ЗУНР – основним автором закону про злуку.

Урочистий Акт Злуки розпочався 22 січня 1919р. о 12.00 на Софіївському майдані, де зібралися десятки тисяч киян і військовиків, духовенство. В присутності іноземних дипломантів держсекретар Л.Цегельський передав голові Директорії В.Винниченкові Грамоту-ухвалу УНР. Було зачитано універсал, в якому проголошено про з’єднання Західно-Української Народної Республіки з Українською (Придніпрянською) Народною Республікою в одну суверенну Народну Республіку. Від нині злилися в одно Галичина, Буковина, Закарпаття, Придніпрянська Україна в одну Велику Україну.

Універсал підписали: В.Вінниченко, О.Андрієвський, С.Петлюра, Ф.Швець, А.Макаренко.
23 січня в оперному театрі м.Києва відбувся Трудовий конгрес. За Акт Злуки проголосували всі чотириста делегатів. Було ухвалено скликання парламенту Великої Соборної України і перейменування ЗУНР на Західну область Української НР, від якої до Директорії було обрано Є.Петрушевича. та подальший процес об’єднання України був призупинений під тиском зовнішніх сил.

Директорія УНР зазнала поразки від більшовицьких військ і втратила майже всю свою територію, а Західні терени з часом були захоплені Польщею.

Впродовж десятиліть історіографія замовчувала сам акт проголошення злуки українських земель. Лише в 1990р. в пам’ять про славетну акцію 1919р.було влаштовано “живий ланцюг” з тисяч громадян від Києва до Львова і далі до Карпат.
А чи буде приоритетом ідея соборності України в діях та рішеннях проросійського керівництва держави у наші дні? Цікаве питання, чи не так?

Віктор Гричанюк

5 Comments on “Що для нас сьогодні означає День Соборності України?!

Віктор
12.01.2011 at 08:33

22 січня чергова річниця Соборності!!! А чи соборна сьогодні Україна???!!!

Віталій
12.01.2011 at 10:41

В традиційному розумінні, маю на увазі цілісність території – то так…

Віталій
12.01.2011 at 11:19

Це може й трішки не до теми, але все ж…

http://vinmaidan.org/blog/fan-club-vf/1118.html

Віктор
12.01.2011 at 12:11

Сміх скрізь сльози….

Віталій
12.01.2011 at 12:22

Напевно ми того (чи його) варті…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *