Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

03.02.2019

ЩО ПОТРІБНО ЗРОБИТИ, ЩОБ БЮДЖЕТ ХМІЛЬНИКА СТАВ ЩЕ ПРОЗОРІШИМ?

29 січня 2019 року в Конгрес-холі готелю «Президент» відбулася церемонія нагородження переможців рейтингу бюджетної прозорості «Кришталь року» серед міст та об’єднаних територіальних громад України.

Хмільник претендував на нагороду у кількох номінаціях: «За відкритість бюджетної інформації у місті»,  «Найкраще залучення громадян до бюджетного процесу в місті», серед яких і головна номінація –  «Кришталь року – місто».

На превеликий жаль, наше місто не отримало відзнаки в жодній номінації. Ми вирішили проаналізувати ситуацію для того, щоб визначити наші сильні та слабкі сторони. Тобто в чому ми одними з кращих, а також що нам потрібно «підтягнути2, щоб бюджет міста став ще прозорішим?

Одразу варто зауважити, що бути номінантом (та ще й в кількох номінаціях!) в такому престижному конкурсі – це вже велике досягнення. Хмільник, якщо порівнювати з минулими роками, справді став прозорішим: здійснюються прямі відео трансляції засідань ради та виконкому, запроваджено громадський бюджет, на сайті міста є візуалізація про доходи та видатки міського бюджету, щотижня публікуються видатки, які були здійснені за минулий тиждень тощо. То ж ще раз хочу наголосити, що для прозорості міського бюджету справді було зроблено дуже багато. Хоча варто визнати, що не настільки, щоб стати переможцями в конкурсі.

В чому ж наші сильні сторони: Пропонуємо результати незалежного оцінювання:

За результатами оцінювання Хмільник отримав 58% (від можливих 100%).

 • Найкращі результати місто має в таких сферах:
 • Відкритість прогнозів доходів та видатків на плановий та наступні за плановим два бюджетні роки;
 • Відкритість інформації про Стратегію розвитку громади, а також про програми соціально-економічного розвитку;
 • Відкритість інформації про проект бюджету на наступний рік, рішення про бюджет, а також паспорти бюджетних програм;
 • Відкритість інформації про витрати (Е-дата та закупівлі);
 • Доброчесність використання системи закупівель Прозорро та наявність онлайн-інструментів в реалізації бюджету участі;
 • Відкритість звітів про виконання паспортів бюджетних програм, а також проведення відкритих публічних звітів міського голови за рік.

Саме ці показники, на думку експертів, які проводили моніторинг, в Хмільнику є найкращими і саме за цими показниками наше місто отримало максимальні оцінки.

А тепер про те, що не дозволило нашому місту набрати максимальну кількість балів. Отже, 0 балів місто отримало за такими критеріями:

 • Закритість інформації про бюджетні запити;
 • Не запроваджено «Бюджет для громадян»;
 • Не оприлюднюються титульні списки капітальних видатків;
 • Не публікується інформація про ефективність діяльності комунальних підприємств;
 • Закриті данні про капітальні видатки та їх візуалізації;
 • Не оприлюднюються звіти про використання коштів місцевого бюджету, а також звіти за результатами оцінки ефективності виконання бюджетних програм;
 • Громадськість не залучається до оцінки виконання бюджету («учасницький аудит»).

Саме на вирішення цих питань потрібно першочергово звернути увагу, якщо місто має амбіції все ж таки отримати відзнаку за результатами вже 2019 року. Ну й інші критерії також варто «підтягнути». То ж до роботи!

Для довідки:

Премія «Кришталь року» та оцінка бюджетної прозорості 2018 року – це партнерська робота Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через консорціум виконавців програми USAID DOBRE, Представництва Європейського Союзу, Уряду Канади, Фонду Східна Європа, Міжнародного фонду «Відродження», громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!», а також інших міжнародних організацій і їхніх партнерів. Індекс прозорості місцевих бюджетів та методологія його оцінки розроблено Фондом Східна Європа спільно з Громадським партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» у співпраці з Асоціацією міст України за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *