Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

03.02.2019

ЩО ПОТРІБНО ЗРОБИТИ, ЩОБ БЮДЖЕТ ХМІЛЬНИКА СТАВ ЩЕ ПРОЗОРІШИМ?

29 січня 2019 року в Конгрес-холі готелю «Президент» відбулася церемонія нагородження переможців рейтингу бюджетної прозорості «Кришталь року» серед міст та об’єднаних територіальних громад України.

Хмільник претендував на нагороду у кількох номінаціях: «За відкритість бюджетної інформації у місті»,  «Найкраще залучення громадян до бюджетного процесу в місті», серед яких і головна номінація –  «Кришталь року – місто».

На превеликий жаль, наше місто не отримало відзнаки в жодній номінації. Ми вирішили проаналізувати ситуацію для того, щоб визначити наші сильні та слабкі сторони. Тобто в чому ми одними з кращих, а також що нам потрібно «підтягнути2, щоб бюджет міста став ще прозорішим?

Одразу варто зауважити, що бути номінантом (та ще й в кількох номінаціях!) в такому престижному конкурсі – це вже велике досягнення. Хмільник, якщо порівнювати з минулими роками, справді став прозорішим: здійснюються прямі відео трансляції засідань ради та виконкому, запроваджено громадський бюджет, на сайті міста є візуалізація про доходи та видатки міського бюджету, щотижня публікуються видатки, які були здійснені за минулий тиждень тощо. То ж ще раз хочу наголосити, що для прозорості міського бюджету справді було зроблено дуже багато. Хоча варто визнати, що не настільки, щоб стати переможцями в конкурсі.

В чому ж наші сильні сторони: Пропонуємо результати незалежного оцінювання:

За результатами оцінювання Хмільник отримав 58% (від можливих 100%).

 • Найкращі результати місто має в таких сферах:
 • Відкритість прогнозів доходів та видатків на плановий та наступні за плановим два бюджетні роки;
 • Відкритість інформації про Стратегію розвитку громади, а також про програми соціально-економічного розвитку;
 • Відкритість інформації про проект бюджету на наступний рік, рішення про бюджет, а також паспорти бюджетних програм;
 • Відкритість інформації про витрати (Е-дата та закупівлі);
 • Доброчесність використання системи закупівель Прозорро та наявність онлайн-інструментів в реалізації бюджету участі;
 • Відкритість звітів про виконання паспортів бюджетних програм, а також проведення відкритих публічних звітів міського голови за рік.

Саме ці показники, на думку експертів, які проводили моніторинг, в Хмільнику є найкращими і саме за цими показниками наше місто отримало максимальні оцінки.

А тепер про те, що не дозволило нашому місту набрати максимальну кількість балів. Отже, 0 балів місто отримало за такими критеріями:

 • Закритість інформації про бюджетні запити;
 • Не запроваджено «Бюджет для громадян»;
 • Не оприлюднюються титульні списки капітальних видатків;
 • Не публікується інформація про ефективність діяльності комунальних підприємств;
 • Закриті данні про капітальні видатки та їх візуалізації;
 • Не оприлюднюються звіти про використання коштів місцевого бюджету, а також звіти за результатами оцінки ефективності виконання бюджетних програм;
 • Громадськість не залучається до оцінки виконання бюджету («учасницький аудит»).

Саме на вирішення цих питань потрібно першочергово звернути увагу, якщо місто має амбіції все ж таки отримати відзнаку за результатами вже 2019 року. Ну й інші критерії також варто «підтягнути». То ж до роботи!

Для довідки:

Премія «Кришталь року» та оцінка бюджетної прозорості 2018 року – це партнерська робота Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через консорціум виконавців програми USAID DOBRE, Представництва Європейського Союзу, Уряду Канади, Фонду Східна Європа, Міжнародного фонду «Відродження», громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!», а також інших міжнародних організацій і їхніх партнерів. Індекс прозорості місцевих бюджетів та методологія його оцінки розроблено Фондом Східна Європа спільно з Громадським партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» у співпраці з Асоціацією міст України за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *