То чи настільки страшний чорт, як його малюють?
Враження від прочитаної статті пані Мирослави про шкідливість радону залишилися з присмаком певної гіркоти за висвітлений підхід до звинувачень радону у підсиленому впливі на онкозахворювання. Для початку варто зазначити, що у звіті немає жодних лабораторних даних, які б засвідчували високі концентрації радону в повітрі та воді в Хмільнику та прилеглих територіях.
Перше, що кидається в очі, це те, що порівнювати такі міста як Хмільник, Жмеринка та Могилів-Подільський в аспекті підсилюючого впливу радону на ріст ракових захворювань, не зовсім доречно. Кожне з цих міст має свої особливості геологічної будови, що безперечно впливає на концентрацію радону, або його відсутність взагалі. Закономірніше було б порівняти населені пункти в межах Хмільницького району. Зі слів автора статті в Хмільнику найбільше з цих трьох міст ріст онкохворих і цей ріст щось стимулює. І це щось – радон. Знову повторюсь, жодних даних які б це підтверджували немає, крім загальної кількості хворих. Прикро чути це від людини яка готується стати лікарем. Чому пані Мирослава не згадала, що в першу чергу підсилюють розвиток раку в людини неправильне харчування, вживання алкоголю, тютюнопаління, проживання в забрудненому середовищі, вікові зміни в організмі, хронічні захворювання, зайва вага, спадковість. Всі ці фактори стоять набагато вище радону як причини виникнення раку. Впевнений, що кількість людей, які підпадають під ці чинники в трьох вищезгаданих містах, суттєво відрізняється. Я не зустрів в статті досліджень по них, хоча їх потрібно було б проаналізувати також для чистоти досліджень. Автор досліджувала період з 2006 по 2011 роки, а чому відсутні данні до 1986 року та після нього, адже аварія на Чорнобильській АЕС також стала вагомим чинником, що призводить до ракових захворювань. Цікаво було б дізнатись про ситуацію з онкохворобами до середини 30-х років минулого століття, коли почалась розробка родовища. Незрозумілою мені залишається фраза, що у курців радон є головною причиною виникнення раку легенів. Вважаю всі розділять зі мною думку, що курець і так перебуває в групі ризику щодо захворювання на рак легенів. Хочу зазначити, що автор статті надає данні про те, що в багатьох країнах світу норми радону в повітрі в середині приміщень прийняті на рівні 200-400 Бк/м3, (якщо концентрація радону в приміщеннях перевищує цю норму – потрібно вживати заходів, таких як вентиляція і т.д. по зменшенню його концентрації).
В нашій державі згідно, норм радіаційної безпеки України, ця норма складає 50Бк/м3, що говорить про більш жорсткі міри по контролю за радоном в повітрі. Норма концентрації радону у питній воді в Україні складає 100 Бк/дм3
Згоден з тим. що концентрації радону значно вищі в підвальних приміщеннях, ванних відділеннях лікувальних закладів. Що стосується оздоровниць міста, то у ванних відділеннях та підвальних приміщеннях цих закладів встановлені системи витяжок та вентиляції, що призводить до видалення радону з цих приміщень. Щодо підвалів багатоповерхових будинків, то в силу економічних чинників, там гуляють такі протяги, що легше заробити нежить ніж онкозахворювання, крім того, люди перебувають в підвалах мізерну частку свого часу. Сучасні ж приватні помешкання. в яких є підвальні приміщення та гаражі. обладнуються системами вентиляції.
Дуже здивований я від інформації, що в питній воді села Вербівка концентрації радону набагато перевищують норму. В мене виникає питання: хто проводив там заміри радону і яка його концентрація? Наскільки мені відомо, питна вода Вербівки знаходиться в межах всіх норм щоб її можна було вживати. В районі мікрорайону “Богдан” дійсно є джерела питних вод, концентрація радону в яких перевищує норму. Ці джерела розташовані на територіях приватних садиб, господарі яких пробурили свердловини для водокористування. Але хто ж винен цим горе господарям, які не дбають про своє здоров’я. В цій ситуації потрібно більш відповідально підходити до вибору виконавця, який буде проводити буріння. Вважаю що це мають бути фахівці, в першу чергу геологи, гідрогеологи, з відповідною ліцензією на цей вид робіт, які по закінченні робіт проведуть всі потрібні дослідження та нададуть рекомендації щодо водокористування. У нас в цій сфері, як правило, працюють приватні підприємці, які вміють лише рахувати вартість одного метра роботи. Що стосується колодязної води, то нітратів, які присутні в ній, потрібно боятись більше, ніж радону, якого там немає, а якщо і є – то в межах норм, тому що нітрати спричиняють хронічні захворювання, які, як я згадував вище, є одними з чинників, що сприяють розвитку раку.
Варто сказати що якби автор назвала дослідження «Радон, як один з чинників що може викликати онкохворобу», критики на її адресу було б набагато менше.
В силу того, що пані Мирослава ще школярка, їй можна зробити знижку за методи та підхід в цих дослідженнях, чого я не можу сказати про її кураторів, які мали б правильно розставити пріоритети та акценти в цих питаннях.
Роблячи висновок, можна впевнено говорити про те, що радон дійсно може бути чинником, що стимулює захворювання на рак, але тільки в тих випадках, коли людина знаходиться в місцях з його високою концентрацією, яка перевищує допустимі норми, і доволі тривалий час.
Олександр Вознюк
Гігібайт
24.03.2012 at 13:03Хм. Интерессно…
александр
24.03.2012 at 16:18що саме цікаво?
Небайдужий
24.03.2012 at 16:38Чого до дитини чіплятися? Щоб показати свою власну “обізнаність” в даному питанні? Але ж обізнаність показана лише поверхнево, більше показані запитання та зауваження на рівні банальних придирок. Якщо Ваші власні дослідження свідчать про протилежне, то викладіть їх сюди. Ознайомте людей.
Не забувайте, що Мирославі всього-навсього 17 років. Більшіість її однолітків трьох слів у речення зв’язати не здатні, а тут- ціле дослідження. Нехай і з недоліками, але ж дослідження. У неї все ще попереду 🙂 Будьте добрішим.
александр
24.03.2012 at 16:45Чіпляються на вулиці
александр
24.03.2012 at 16:47Задавайте питання я дам відповідь
Небайдужий
24.03.2012 at 17:52Я їх вже задав. Але можу й повторити 🙂
1. Ви проводили власні дослідження на предмет основних причин виникнення онкологічних захворювань серед жителів м. Хмільника?
2. Якщо так, то будь ласка ознайомте з їх результатами громадськість хоча б шляхом публікації на ГФХ.
александр
24.03.2012 at 18:44читайте уважніше останню публікацію там все написано(неправильне харчування, вживання алкоголю, тютюнопаління, проживання в забрудненому середовищі, вікові зміни в організмі, хронічні захворювання, зайва вага, спадковість)
александр
24.03.2012 at 18:49а стосовно того що Мирославі тільки 17 років і в її віці багато хто незвяже і 3-х слів дам відповідь. Фраза “Не забувайте, що Мирославі всього-навсього 17 років” як виправдання після поразки. Навіть в 17 років потрібно відповідально ставитись до публічних питань.
Віталій
24.03.2012 at 19:36Звичайно варто визнати, що дослідження Мирослави не можна вважати істиною в останній інстанції. переконаний, що якби Мирося зробила акцент на тому, що радон ОДИН З ЧИННИКІВ, які можуть викликати захворювання на рак, то ні в кого не виникало б питань. Я не хочу писати про методологію дослідження (то зовсім інше питання). Проблема в наступному. На сайті газети по-українськи з’явився матеріал про Миросине дослідження… Сам заголовок зразу налаштовує на відповідний лад. Мирося звичайно тут ні при чім (я мав з нею розмову і вона сказала, що нічого подібного журналісту не розповідала), але та публікація набула певного резонансу. в четвер був в Києві на форумі ГАУ і знайомі запитували, чи справді в нас тут все так фігово.
На мою думку, все це спричинили неоднозначні та не чіткі висновки Миросиної роботи (хоча не варто забувати, що окремі журналісти, в гонитві за сенсацією, придумують ще й не таке).
Ще один момент. як пані Мирослава, так і пан Олександр зійшлися на твердженні, що радон все х таки шкідливий і справді може викликати онкозахвонювання, “але тільки в тих випадках, коли людина знаходиться в місцях з його високою концентрацією, яка перевищує допустимі норми, і доволі тривалий час”. тож думаю, що ідея щодо розробки та розповсюдження інформації про радон буде зовсім не зайвою…
Віталій
24.03.2012 at 19:37Ось цю публікацію я мав на увазі:
http://gazeta.ua/pda/post/id/427924
Небайдужий
24.03.2012 at 23:27Александре, Ваше свідоме ігнорування моїх конкретних запитань я сприймаю, як визнання Вами своєї поразки 🙂 Майте мужність визнати її прямо, а не завуальовано 🙂
Паштет
24.03.2012 at 23:31Як же ви не любите чужих на своїй території)))
Віталій
24.03.2012 at 23:35))) А хто казав, що Олександр чужий???))) Аж смішно))) Не думаю. що варто звинувачувати пана Олександра в чомусь подібному. Можливо проблеми з доступом до мережі. Я мав з ним вчора розмову і саме так було. То ж сподіваюся, що Олександр незабаром дасть відповіді на всі питання. Хоча, як на мене, своєю публікацією він не заперечив, а уточнив та доповнив дослідження Миросі…
Паштет
24.03.2012 at 23:41Ніхто не сказав, зате Ви тільки що виявили ще одну маріонетку)))
Віталій
24.03.2012 at 23:43Я не помилився? Ви тільки що назвали Вознюка Олександра маріонеткою? )))
Паштет
24.03.2012 at 23:50Для початку не я, а Ви))) А потім, для мене, що Вознюка Олександра, що Іван Іванов…
Віталій
24.03.2012 at 23:51Проїхали, чекай Сашу в гості…)))
Паштет
24.03.2012 at 23:54А ще Прониру, Небайдужого Непаштета Віталія Глеба і всіх інших)))
А коли це ми перейшли на ти?
Віталій
24.03.2012 at 23:55)))))))))))))))))))))))))))))))) Прошу по суті… 0))))
александр
25.03.2012 at 00:16Для Небайдужого. Я працюю гідрогеологом понад 6 років, маю відповідний фах і мені нічого і нікому доказувати не потрібно. На сьогоднішній день світили медицини, геологи, вивчаючи радон не одне дисятиліття не можуть з впевненісттю говорити про такі речі навіть між собою, не те що заявляти проце на шпальтах газет як це зробила 17-літня учениця.
Небайдужий
25.03.2012 at 00:27Александре, гідрогеолог це зовсім не одне й те ж саме, що фізик, хімик, біолог чи лікар 🙂 В питаннях впливу радону на людський організм гідрогеолог- такий же самий профан, як скажімо, юрист, історик, просто геолог чи економіст 🙂
А щодо думки “світил”… ну ось, ознайомтеся хоча б з однією.
Небайдужий
25.03.2012 at 00:32І ще одне, а хто Вам сказав, що 17-літня учениця не має права оприлюднювати результати власних наукових досліджень?Не подобаються її висновки? так, я Вам вже говорив- проведіть власні дослідження й аргументовано, спираючись на факти спростуйте висновки школярки. Загальні фрази, якими Ви так щедро розкидаєтеся, мене, наприклад, зовсім не переконують у вашій правоті. Скоріше- навпаки 🙂
Віталій
25.03.2012 at 00:45Досить цікава стаття (я про посилання Небайдужого). Але вона в дечому перекликається з роботою Миросі та Олександра. Автор робить наголос на шкідливості радону, але при високій концентрації і тривалому контакті. Так що, як на мене, і Мирося, і Олександр мають рацію… А хто більше. хто менше – думаю не на стільки важливо…
Небайдужий
25.03.2012 at 00:51А хто заперечує, що радон при високих концентраціях шкідливий? Ніхто 🙂
Небезпечних концентрацій цей газ (важчий за повітря) набуває лише в замкнутих порожнинах, до яких належать і приміщення в підвалах та на перших поверхах (приватний сектор сюди також відноситься). Щоб не було небезпечних концентрацій цього газу, слід такі приміщення регулярно провітрювати. Ось і вся боротьба. Просто й доступно кожному 🙂
Пронира
25.03.2012 at 00:53Будь-яке радіоактивне випромінювання впливає на будь-який живий організм і не завжди добре, в цьому переконались всі жителі СРСР та Японії на власному здоров”ї та житті(( Всім (чи майже всім) відомо, що звичайний граніт, котрий застосовується постійно у оздобленні… навіть лікарень!!! місцями має чимале радіаційне випромінювання, питання в концентрації. Істеріїї з цього приводу немає, “оздоблено” всю країну. Підтримую Олександра в тому, що сукупність багатьоx чинників викликає невиліковне заxворювання. Мирославі “респект” за гарну працю та побажання не зупинятись на досягнутому!
Віталій
25.03.2012 at 00:58Чомусь всі вперто ігнорують ось цю тезу пана Олександра: “В районі мікрорайону “Богдан” дійсно є джерела питних вод, концентрація радону в яких перевищує норму. Ці джерела розташовані на територіях приватних садиб, господарі яких пробурили свердловини для водокористування”. Що робити з цим?
Небайдужий
25.03.2012 at 01:02Де докази того, що: “В районі мікрорайону “Богдан” дійсно є джерела питних вод, концентрація радону в яких перевищує норму.”?
Хто й коли проводив аналіз води з таких джерел? Які резултати тих аналізів? Зрештою, скільки точно є таких джерел і де конкретно вони розташовані (за адресами)?
Віталій
25.03.2012 at 01:04Ну думаю, що адреси називати не варто))) Але інша інформація мені самому була б цікава. Пане Олександре! На вас одна надія!
Паштет
25.03.2012 at 01:22А в інших частинах міста радону немає?
Небайдужий
25.03.2012 at 01:26А чому це адреси називати не варто? А що, як мене хтось з моїх знайомих, які живуть “коло Богдана” захоче пригостити водичкою із власної свердловини? А я не знатиму, що там повно радону? 🙂
Віталій
25.03.2012 at 01:30))) От не варто було таке писати! Тепер я приходитиму до своїх знайомих, які там живуть, зі своєю водою!)))
александр
25.03.2012 at 08:48Які це наукові дослідження провела Мирослава, отримала інформацію з трьох лікарень , розділила кількіхть вияалених хворих на кількість жителів кожного з міст і виявила що в Хмільнику їх найбільше, та зробила висновок. Оце науковий підхід!!! Браво Професор!!!
александр
25.03.2012 at 08:56Спершу хотілося б дізнатися як Мирослава виявляла концентрації радону в воді та повітрі, якщо вона розповідає що вимірює концентраціїв в повітрі лічильником Гейгера, то грош її ціна як досліднику. Лічильник Гейгера вимірює загальний радіаційний фон в мікроренгенах, а прилад для вимірювання радону вимірює концентрації в бекареліях на метр кубічний. З незнанням таких речей не потрібно займатися “дослідженнями”
александр
25.03.2012 at 09:11У нашому місті й околицях є місця, де порівняно перебільшені дози концентрації радону, одним із них є село Вербівка Хмільницького району, у якому тільки на вулиці, де мешкає мій дідусь від раку померло 15 осіб… Ще приклад: моя двоюрідна сестричка, яка років 5 тому назад переїхала з батьками у будинок, поблизу с. Вербівка, рік назад у неї виявили рак, а влітку вона померла… ПРОСТО ПРИПУСКАЮ, ЩО ЦЕ ПОВЯЗАНО З РАДОНОМ, ЯКИЙ МІСТИЬСЯ У ПИТНІЙ ВОДІ.
У криницях Вербівки КОНЦЕНТРАЦІЯ РАДОНУ НАБАГАТО ПЕРЕВИЩУЄ НОРМУ .
В статті громадьского форуму Мирослава просто припускає, а в інтервю вона вже впевнена в надвисоких концентраціях. Питання що це? Вона хоть один аналіз провела, може вона зверталась до відповыдних служб за інформацією. Крім лікарень Мирослава ні докого більше не зверталась.
Небайдужий
25.03.2012 at 10:21http://www.ppr-info.ru/index.php?option=com_content&view=article&id=20:2008-11-13-11-06-14&catid=8:2008-11-10-00-40-06&Itemid=12
Олеся
26.03.2012 at 07:51А хто може рально у Хмільнику дослідиит дозу радону в різних житлових масивах, і визначити її вплив? Є така організація?
Віталій
26.03.2012 at 08:26На мою думку тут два питання: вивчити вплив радону та “дослідити дозу радону в різних житлових масивах”. З першим начебто всі погодилися. Як писав Олександр: “можна впевнено говорити про те, що радон дійсно може бути чинником, що стимулює захворювання на рак, але тільки в тих випадках, коли людина знаходиться в місцях з його високою концентрацією, яка перевищує допустимі норми, і доволі тривалий час”. То ж зараз актуальним є питання про “дослідити дозу радону в різних житлових масивах”. На жаль ніхто з дописувачів результатів таких досліджень не надав…
Віталій
26.03.2012 at 14:42Цитата з проекту Державної програми розвитку курорту Хмільник:
“В 1995 році на території медичного центру реабілітації залізничників Південно-Західної залізниці була пробурена свердловина №44 глибиною 100 м. В 1999 році був отриманий попередній висновок, що вода із вищезгаданої свердловини є біологічно активною слабомінеральною водою з підвищеним вмістом органічних речовин з високими терапевтичними можливостями для лікування хворих з захворюваннями органів травлення, хвороб нирок, печінки і порушеннями обміну речовин, тобто вона є аналогом води добре відомих мінеральних вод Сатанова і Трускавця”.
То можливо не всі свердловини шкідливі? В сенсі наявності в них небезпечних концентрацій радону?
Небайдужий
26.03.2012 at 14:46Є така організація. Називається “Хмільницька Рай СЕС”.
Мирося
26.03.2012 at 19:10Шановні, відповідаю на усі питання…… По- перше, александр, мені не 17, а 18………..)…..; по-друге, у моєму проекті досліджень на перших сторінках і в розроблених буклетах були вказані майже усі внутрішні і зовнішні чинники, що сприяють утворенню ракових пухлин, потрібно було читати не палітурку, а зміст…; по-третє, навіть у висновках я всього-навсього припустила, що радон підсилює онкологічні захворювання!…..; по-четверте, те що радон є одним із чинників, але не головним, я теж писала….і наостанок звідки я дізналась про допустимі дози опромінення – з інформації на сайті нашого міста, а потім із закону Конституції України….!
Віталій
26.03.2012 at 19:15Шото я не догнав про Конституцію України…
Мирося
26.03.2012 at 20:05Пане, Віталій , ось, що я мала на увазі
http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/15/98-вр
Віталій
26.03.2012 at 20:17Мирося, не умнічай. До чого тут Конституція, якщо ти даєш посилання на Закон України “Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання”?
Віталій
26.03.2012 at 20:24Якщо вже згадала Конституцію України, то варто було назвати статтю 50, яка говорить, що кожен має право на безпечне для життя і здоров’ядовкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена.
Волошка
26.03.2012 at 20:25А що, Мирося теж потрапила в немилість?))) Не наганяйте на дівчину. Зробила дослідження – молодчинка. Мало хто з її ровесників здатні на таке. А вже якщо дослідженням зацікавляться інші, і буде необхідне продовження в цих дослідах – хай займуться.
Віталій
26.03.2012 at 20:30До чого тут немилість?))) Просто при посиланні на документи варто бути точним)))
Волошка
26.03.2012 at 20:35От ви взяли і уточнили. А не “не умнічай!” Чи це особливий метод навчити людину в документації?
Віталій
26.03.2012 at 20:38))) Проїхали…)))
Волошка
26.03.2012 at 20:40ну то проїхали:)))))