Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

02.06.2020

«УКРУПНЕННЯ» РАЙОНІВ: РОЗВІНЧУЄМО МІФИ ПРО ДОВІДКИ, ЗА ЯКИМИ ПОТРІБНО БУДЕ КУДИСЬ ЇХАТИ…

Зараз Вінниччину, і Хмільник не є виключенням, лихоманить від процесу створення в області субрегіонального рівня – тобто нових районів. В цей процес, судячи з подій останніх днів та публікацій в соціальних мережах, не втягнуті лише ліниві, або ті, хто не має доступу до мережі Інтернет. І в цих словесних баталіях, інколи, звучать такі переконання про те, чому має бути 5, а не 3 райони, чому центр має бути в Хмільнику, а не в Козятині (і навпаки), що диву даєшся від «обізнаності» та «фаховості» окремих коментаторів. Тому ми вирішили спростувати кілька міфів, які продукуються та оговорюються в соціальних мережах.

До речі, єдине, про що можна сказати з впевненістю, то це про те, що інформаційна кампанія щодо донесення до мешканців громад суті децентралізації, створення громад і нових районів провалена. Причому катастрофічно. Але пропонуємо перейти до міфів, отже:

  1. Пропонується залишити все без змін, наприклад, Хмільницький район таким, який він є (мається на увазі в тій самій конфігурації).

Насправді це неможливо. Процес реформування місцевого самоврядування запущено і зупинити його, скоріш за все, неможливо. Все йде до того, що наступні місцеві вибори відбудуться на новій територіальній основі, включаючи і райони. Тобто обирати ми вже будемо депутатів ОТГ та укрупнених районів. Скільки їх буде – 3, 4 чи 5 – зараз спрогнозувати важко. Але їх точно не буде стільки, як зараз.

  1. Наявність санаторіїв чи залізничних вузлів є вирішальним в процесі визначення центру майбутнього укрупненого району.

Насправді це не має жодного значення. Ні в методиці, розробленій Мінрегіонбудом, ні в інших документах про таке не згадується жодним словом.

  1. Розмір бюджету міста чи ОТГ впливає на визначення майбутнього центру укрупненого району.

Насправді це не має жодного значення. Знову ж таки, розмір бюджету, як критерій, не визначено ні Методикою формування субрегіонального рівня, ні іншим документом. Це, скоріш, є важливим для самого міста чи ОТГ.

  1. Якщо центр майбутнього району «не в нас», то доведеться їхати в інше місто по довідку.

Насправді це повний абсурд. Коли задумувалася реформа місцевого самоврядування, то одним з її ключових принципів став принцип субсидіарності. Він полягає в тому, що послуги для населення мають надаватися не на рівні області чи району, а на рівні громади, тобто ОТГ. Іншими словами зараз об’єднанні територіальні громади мають повноваження надавати населенню всі послуги, в тому числі й довідки, які передбачені законодавством. І це вже реальність: зараз кожна ОТГ має повноваження, які раніше були лише в міст обласного значення, або концентрувалися на рівні району чи області. Тепер вони концентруються в ОТГ.

  1. Якщо наше місто є містом обласного значення, то значить воно має бути центром майбутнього району.

Насправді це, як і розмір бюджету чи наявність санаторіїв чи вузлової станції, не має жодного значення. Якщо слідувати такій логіці, то в Вінницькій області мало б бути не 3, 4 чи 5 районів, а 6. Б саме 6 міст обласного значення є в Вінницькій області: Вінниця, Ладижин, Козятин, Жмеринка, Могилів-Подільський та Хмільник.

  1. Нам краще, якщо центр району буде в нас, бо так буде простіше вирішувати проблеми жителів громади.

Насправді це не відповідає дійсності. Після того, як було (чи буде) створено ОТГ, останні отримають всю повноту повноважень для того, щоб вирішувати проблеми саме на місці, а не в районі чи області. Пропонуємо поглянути на картинки, на яких визначено:

Повноваження ОТГ:

Повноваження району:

Повноваження області:

(одразу оговоримося, що картинки трішки застарілі, якщо говорити про повноваження саме районів і наразі неможливо чітко сказати, чи збережуть майбутні районні ради навіть ці повноваження. Багато експертів схиляється до того, що районних рад взагалі не має бути, а ті повноваження, що залишаться, має бути розподілено між ОТГ та обласною радою).

  1. Рішення міської ради може вплинути на те, де буде центр майбутнього району.

Насправді це не правда. Міські ради не мають жодного впливу на ці процеси (не варто це плутати з процесом добровільного об’єднання громад). Визначати де буде центр громади може Кабінет Міністрів України та Верховна Рада, причому виключно в межах своїх повноважень. І повірте, що вони керуватимуться зовсім іншими критеріями, ніж думка окремого міста, навіть якщо вона підтримана депутатами міської ради.

Матеріал підготовлено в рамках реалізації проекту «Створення системи безоплатної правової допомоги в Хмільницькій громаді», який реалізується громадською організацією «ПРАВО», в партнерстві з Хмільницькою міською радою та Хмільницьким бюро правової допомоги, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *