Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

08.08.2010

Як реалізується в місті Хмільнику право членів територіальної громади брати участь у роботі місцевого самоврядування…

Як вже відомо читачам нашого сайту, 5-го липня відбулася чергова сесія Хмільницької міської ради. Попри події, про яку ми вже повідомляли (маю на увазі депутатський запит пана Віктора Гричанюка щодо публікації в міськрайонній газеті «Життєві обрії»), сталася ще одна, не менш цікава подія…

Але спочатку трішки історії. Нещодавно в нашому місті відбулися громадські слухання, які стосувалися подальшої долі міського ставу. Саме вчора, ініціативна група, яка власне опікується долею водного об’єкту, маючи надію, що питання про став буде розглядатися на сесії, вирішила завітати на її пленарне засідання.

Як стало відомо членам нашої організації, після того, як громадяни завітали до сесійної зали, їх фактично чемно «попросили». Мотивація різна: «Ваше питання сьогодні розглядатися не буде», «Потрібно було повідомити заздалегідь», «Ви не пройшли реєстрацію» тощо… Заради справедливості варто зазначити, що члени територіальної громади все ж таки потрапили на засідання, але ми вважаємо за необхідне дати правову оцінку цій ситуації.

Отже, частина 16 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» говорить, що сесії ради проводяться гласно. І лише у разі необхідності рада може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання.

Далі. Досить конкретне роз’яснення щодо цього питання дає Статут територіальної громади міста Хмільника. Зокрема стаття 55 частини 12 Статуту зазначає :

«Члени територіальної громади міста мають право бути присутніми на засіданнях міської ради». Тобто, норма Статуту не містить жодної згадки про те, чи стосується громадянина це питання чи ні. Чітка вказівка: «Члени територіальної громади міста мають право…». А от право визначати «вагу» питань порядку денного сесії для кожного громадянина віднесено саме до компетенції громадянина. Тобто член територіальної громади має право сам визначати стосується це питання його особисто чи ні…

Наступне. Ця ж стаття 55 Статуту говорить:

«Особи, що виявили бажання виступити на сесії міської ради, повинні не пізніше як за день до її відкриття подати відповідну заяву на ім’я секретаря ради, на якого покладаються обов’язок організовувати такі виступи».

Прошу звернути увагу: «Особи, що виявили бажання ВИСТУПИТИ на сесії…». Тобто вимога попереднього повідомлення стосується виключно осіб, які мають бажання виступити на сесії і зовсім не стосується членів територіальної громади міста, які просто хочуть бути присутніми на засіданні…

Тут варто згадати ще один місцевий нормативно-правовий документ, який так чи інакше регламентує присутність осіб на сесії міської ради, а саме Регламент Хмільницької міської ради, тому що саме ним під час сесійного засідання керувалися посадовці міської ради.

Частина 6 статті 4 Регламенту зазначає, що:

«На засіданнях міської ради можуть бути присутні особи ЗА ЗАПРОШЕННЯМ. ЗА ВИКЛИКОМ, ДЕПУТАТИ ІНШИХ РАД на визначених для них місцях (5-й ряд зали засідань). Кількість присутніх обмежується наявною кількістю сидячих місць у залі засідань міської ради. Отже, Регламент в жодному разі не визначає право членів територіальної громади міста щодо присутності на сесії. Для запрошених, за викликом чи депутатів інших рад – так. Але для громадянина, члена територіальної громади міста – ні в якому разі.

Тепер щодо реєстрації бажаючих бути присутніми на засіданні сесії. Частина 8 статті 4 Регламенту наголошує, що:

«Реєстрацію присутніх осіб проводить організаційний відділ і список передає головуючому ПЕРЕД ПОЧАТКОМ ПЛЕНАРНОГО ЗАСІДАННЯ». На нашу думку це стосується знову ж таки «запрошених, за викликом чи депутатів інших рад». Беручи до уваги норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Статуту територіальної гомади міста Хмільника, які зазначають, що сесії ради проводяться гласно і що члени територіальної громади міста мають право бути присутніми на засіданнях міської ради: громадянин має повне право прийти на сесію посеред засідання чи після перерви.

Правда Регламент містить одну норму, якою варто керуватися всім присутнім на сесії:

Стаття 6 Регламенту:

«Особи, присутні на засіданнях міської ради, повинні утримуватися від публічних проявів свого ставлення до того, що відбувається на засіданні і не порушувати порядок. У разі порушення порядку за розпорядженням головуючого на засіданні їх може бути випроваджено з приміщення, де відбувається засідання».

Думаю, що знайдуться скептики, які спробують зауважити, мовляв з одного боку Статут, а з іншого Регламент. Так, погоджуюся, ці документи мають якось співіснувати, причому не суперечачи один одному. Але якщо все ж виникають якісь сумніви, норму якого документу вважати чинною, то все ж варто використовувати Статут територіальної громади міста Хмільника. Чому? Зараз поясню.

Згідно статті 9 Статуту територіальної громади міста Хмільника:

«Статут територіальної громади міста Хмільника має найвищу юридичну силу відносно актів, які приймаються в системі місцевого самоврядування міста, за винятком рішень, прийнятих місцевим референдумом».

Тобто тут, як у відомому анекдоті:

«Пункт первый – командир всегда прав;

Пункт второй – если командир неправ – смотри пункт первый…»

Отже, якщо не знаєш чим керуватися – Регламентом чи Статутом, то все ж таки Статут – це «пункт первый».

На останок вважаємо за потрібне привести ще одну цитату зі Статуту територіальної громади міста Хмільника:

Стаття 55 частина 12 Статуту територіальної громади міста Хмільника:

«Відмова членам територіальної громади міста у відвідуванні сесії міської ради, не пов’язана з організаційними чи технічними причинами, повинна бути оформлена письмово».

Тож вперед, всі на сесію…

19 Comments on “Як реалізується в місті Хмільнику право членів територіальної громади брати участь у роботі місцевого самоврядування…

Ester
10.08.2010 at 08:08

«Відмова членам територіальної громади міста у відвідуванні сесії міської ради, не пов’язана з організаційними чи технічними причинами, повинна бути оформлена письмово».
Що це можуть бути за організаційні чи технічні причини? Хто що думає?

Віктор
11.08.2010 at 08:30

Цікава стаття, тим більше що я власне був свідком вищеописаних подій. Скажіть будь-ласка, що за собою потягне: Беручи до уваги норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Статуту територіальної гомади міста Хмільника, які зазначають, що сесії ради проводяться гласно і що члени територіальної громади міста мають право бути присутніми на засіданнях міської ради: громадянин має повне право прийти на сесію посеред засідання чи після перерви. Чи не буде це зхоже на банальний базар: захотів зайшов, захотів пішов тощо

Ester
11.08.2010 at 08:45

Думаю до базару на сесіях нам ще дуже далеко. громадяни настільки не довіряють владі що й не вважають за потрібне йти на якісь сесії чи взагалі брати участь у прийняті якихось рішень. а подібні, нажаль поодинокі випадки, який мав місце на цій сесії, яскраво демонструють бажання влади допускати громадян до будь-чого, а також її відкритість гласність тощо, а в громадян відбивають охоту звертатися знову.

Віктор
11.08.2010 at 09:20

Пані Ester, разом з тим громаді варто зрозуміти одну річ: не завжди питання вирішуються виключно на їхню користь, буває такий час начтає коли потрібно прийняти компромісне рішення, інколи навіть таке, що шкодить рейтингу в очах виборців. Наприклад, це стосується ставка, його оренди, забудівлі на острівній частині, тощо. А ще, як варіант, коли приходять дві родини вирішувати питання земельного спору от тоді, повірте, важкувато знайти ідеально вірне рішення, яке не суперечитиме законним правам людей. Це все реалії сесій

Віталій
11.08.2010 at 11:27

Здається мені, що земельні спори повинні вирішуватися в суді…

Віктор
11.08.2010 at 11:52

це вже кінцева інстанція, попредньо людина подає своє проблемне питання, наприклад щодо не підписання сусідньою стороною межі,на розгляд профільної депутаської комісії, далі розгляд на черговій сесії. А вже якщо одна чи інша сторона (чи дві разом) не задоволенна рішенням депутатів, то має повне право оскаржувати в суді 😉

Ester
11.08.2010 at 13:18

громада нічого не зрозуміє, якщо її не давати можливості брати участь у прийняті рішень. Пане Віктор всі ваші відписки це гнилі отмазки щоб ні за що не відповідати і ніякої відповідальності не нести нікому, адже якщо будуть присутні громадяни то потрібен хтось, хто має право забезпечити цей порядок тощо…. По-друге як пояснти те що питання про ставок та забудову розглядалося двічі: один раз з громадянами, а потім коли громадяни пішли і рішення прийняли те за яке голосували пізніше. Це по Вашому нормально?

Віктор
11.08.2010 at 14:25

Естер приберіжіть свої різкі вислови для тих людей, які не розбираються в чім справа. І це не гнилі отмазки, бо справа в тім, що громадян в першу чергу ввели в оману щодо реальної ситуації біля ставка. В чому саме річ, а в тім що на сесії розглядалося питання про заяву ПП Костюка щодо відмови від частини орендованої площі, а саме від водного плесу (ставка) так як плата за оренду становить наразі більш як 600 тис у рік. Ви б такі гроші платили? Чи ми уміємо тільки критикувати. Конкретно питання про забудову не ставилося, воно проходило ПОВЕРХНЕВО. І чого народ прийшов на сесію запитайте конкретного депутата який їх туди організував. Оце вже справжня агітація.
Чому питання розглядалося двічі, до і після??? Прочитайте Рекгламент діяльності міської ради, доречі він у Віталія – думаю він поділиться, і все зрозумієте. Удачі в читанні.

Віталій
11.08.2010 at 15:21

Пане Вікторе! Регламентом Хмільницької міської ради справді передбачена можливість переголосування питання. Але там також передбачена певна процедура, а саме: питання щодо переголосування має бути проголосовано (даруйте за гру слів), а потім має бути проведено обговорення. Ви там були, отже питання: цю процедуру було витримано? А от “той депутат” не знає, бо на той час покинув сесійну залу. От саме через це він має намір ознайомитися з аудіозаписом сесії на предмет дотримання процедури…
А щодо балагану чи базару під час сесії, то я тут категорично не згоден. Сесія проводиться гласно! Член територіальної громади має право бути присутнім на її пленарному засіданні. Вітя, це все… Більше ніяких “базарів чи балаганів”…

Віктор
12.08.2010 at 07:50

Процедура витримана – в іншому разі треба очікувати на протест прокурора!!! Питання щодо переголосування було проголосовано, а потім було проведено менше обговорення ніж перед цим, бо попереднє було справді балаганом і якраз завдяки людям яких привели слухати не те питання. Ще раз повторюсь: на сесії розглядалося питання про заяву ПП Костюка щодо відмови від частини орендованої площі, а саме від водного плесу (ставка) так як плата за оренду становить наразі більш як 600 тис у рік. А люди прийшли сваритися!!!! проти зведення будівлі кафе на острівній частині. Різницю в питаннях вловлюєте?! Вони прийшли сваритися навіть не знаючи яке питання виноситься на розгляд, Ви таких сесій хочете? І ще саме цікаве в тому сесія собі йде, а в зал засідань починають заходити поодинці люди, картина з інституту “я зайду сяду послухаю”

Каралька
12.08.2010 at 10:57

Зачепило, блін…
Якби не ця сесія, то навряд чи нас узагалі б вислухали уважно та терпляче. Люди не сваритися приходили, а знайти компроміс і відстояти свій майбутній спокій. Але ж який може бути компроміс, якщо проектно-кошторисна документація на забудову робилась попередніх 5 років. Немалі гроші вкладені і ще будуть вкладатись; буде ресторан, сауна тощо, а також музика, сміття, паркування машин у дворах, розспівування пісень, бійки, топленики і на все це споглядатимуть наші і Ваші діти, які бігатимуть на новостворений ТАМ ЖЕ дитячий майданчик.
Ми, жителі, вже 2 рази (на гром. слуханнях та сесії)відчули на своїй “шкурі”, що ми – НІХТО і звати нас НІЯК на ряду з тими пурисами, що сиділи у залі під час сесії. Ви, пане Вікторе, хочете, щоб Ваша дитина нормально пішла у дитячий садочок, пан Романюк та пан Трепалін хочуть займатись без проблем тією справою, яка їм до душі. А нам, як то кажуть, своє болить…

До речі, тільки що вийшла на балкон: 10 м – вже острівок, ще 10 м – буде ресторан. Правильно, не потрібно балагану на сесії, нехай він буде у нас під вікнами.
P.S. Навпроти Вас, пане Віктор, знаходиться магазин “Райдуга”, ото там “кафе”, а у нас будують РЕСТОРАННИЙ КОМПЛЕКС “СЕЛЯНСЬКЕ ПОДВІР’Я”.

Віталій
12.08.2010 at 11:23

Пане Вікторе, поясніть, будь-ласка, чи потрібне окреме рішення не про відмову від водного плеса, а на надання земельної ділянки під забудову? Це просто так, цікаво… До речі, міська рада (її депутати) та виконавчий комітет, мають діяти в інтересах ГРОМАДИ. Зараз громаді навязують, що її інтерес саме в цьому злочасному ресторані. Мовлав, це вплине на сприятливий інвестиційний клімат. ))) Так от, запорукою “сприятливого інвестиційного клімату” є законність і ще раз законність…
А що поганого в тому, що я прийду на сесію, як персонаж картини з інституту “я зайду сяду послухаю”? Ану признавайтесь: депутати від нас щось приховують?))))

Віктор
12.08.2010 at 12:54

Віталій, від тебе спробуй щось тай приховати! Шановна, Каралька!
І так по-порядку:
– рішення про надання в оренду землю та всі дозвола на розробку проектно-кошторисної документації були справді надані 5 років назад – тоді коли в законодавство не вимагало в обовязковому порядку орендарю консультуватися з мешканцями прилеглої території щодо можливого обєкту та його призначення на орендованій землі;
– як мешканця міста мене цікавить перспектива окультурення того місця, що там робилося ми почули від мешканців того району, невже вони хочуть повторення проявів пиятства, наркоманії та рукобл…
– до кожного питання потрібно підходити різнобоко, а саме сьогодні ви в можети витребувати як громада у орендаря чіткої відповіді на конкретні питання: де буде парковка, буде музика чи ні, до котрої години, вивіз сміття, охорона території, нагляд за трішки припившими відвідувачами, рятувальні засоби тощо. Не мені вас вчити. Просто не йдіть на поводу одного з депутатів, який це все заварив із 2-х меркантильних причин: 1. особиста неприязнь до Костюка (не пускав безплатно ловити рибу); 2. скоро вибори…
– я особисто розумію Вам, як мешканку того району, але якщо не знаєш як то поступай по закону
Віталію, Ви мене почули??? рішення про забудову було надано ще попередньої каденцією міської ради і на наше скликання питання про скасування цього рішення не надходио, прокуратура підтвердила чинність та правильність оформлення всіх належних документів. Яке питання до мене?

Віталій
12.08.2010 at 13:45

Рішення було про оренду ставка та окультурення його острівної частини? Чи саме про надання земельної ділянки субєкту підприємницької діяльності під забудову? Якщо варіант перший, то постають зовсім інші питання, і саме до Вас, як до депутата міської ради…)))

Каралька
12.08.2010 at 16:40

У мене є питання, пане Сергій-Віктор, у Вас що – роздвоєння особистості???:)))

Особисто я знаю про ті 2 меркантильні причини, тож поясню Вам своє бачення цього:
1) я не відчуваю тієї неприязні, яку відчуває відомий нам депутат до ФОП Костюк Ю.В.;
2) рейтинг обидвох депутатів, на мою думку, впав у мешканів вулиці Горького, хоч і вважаю, що для перших це не найстрашніше і суттєво не вплине на виборчий результат.
Я, пане Віктор, законослухняна громадянка і дуже рада, що ФОП Костюк Ю.В. теж чітко притримується Букви Закону. Але не забувайте, що ми – Homo sapiens, і нам притаманні, такі здавалось би звичні речі як людяність, честь, гідність, тобто звичайні людські відносини. Людям же багато не треба, просто можна було у неформальній обстановці пояснити, попросити, пообіцяти. “Мы – народ доверчивый”:)))
І думаю, що питання на 50 % розрулилося б, у всякому разі не набуло б такого розголосу…

R0m@Nuke
12.08.2010 at 17:16

А я тут причому???

R0m@Nuke
12.08.2010 at 17:17

Ги))) роздуплився я тут не причом!!

Віктор
13.08.2010 at 15:02

Згоден,якби Костюк з вами зустрівся, поговорив, то питання не несло б такого характеру. Ще не так і пізно тому маю надію, що Костюк знайде з громадою точки дотику.

Віктор
13.08.2010 at 15:05

Роздвоєння не має і не було, просто людина з мого компа писала комент і я не змінив нік коли писав свій. От і все )

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *