Close
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

07.12.2011

Яке об’єднання обрати для утримання будинку – ОСН, ОСББ чи ЖБК?

Не можу погодитись з тим, що для вирішення проблем покращення житлових умов необхідно рекламувати лишень одну форму об’єднання власників квартир, тобто ОСББ, яка для власників житла в старому житловому фонді є непід’ємною.

В місті Івано-Франківську шість років назад добре зарекомендувало себе таке об’єднання мешканців будинку, як орган самоорганізації населення (ОСН), а проще – будинковий комітет.

Постараюсь довести, чому Будинкові комітети (надалі – Комітети) необхідно вважати однією із ефективних форм об’єднання мешканців заради отримання комфортних умов проживання.

Будинковий комітет – це орган самоорганізації населення, діяльність якого регламентується законом України “Про органи самоорганізації населення” (надалі – Закон про ОСН) та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі – Закон про самоврядування). В статті 1 Закону про самоврядування зазначено, що ОСН – це представницькій орган, що створюється частиною жителів, які тимчасово або постійно проживають на відповідній території в межах села, селища, міста і якій може бути створений в межах будинку (кількох будинків) для вирішення завдань, передбачених вищезазначеними Законами та Положенням про будинковий комітет.

Окремим чиновникам від влади, які намагаються проігнорувати існування ОСН та зменшити значення цього об’єднання і роблять ставку лише на майже примусове створення ОСББ, нагадую, що відповідно до п.1 Ст.5 Закону про самоврядування, будинкові комітети відносяться до системи місцевого самоврядування і вправі приймати участь у будь яких перетвореннях і утвореннях в житті громади міста.

Зокрема разом із депутатами, зауважте, саме разом з депутатами, представляти інтереси жителів будинку у міській раді та її виконавчому комітеті, місцевих органах виконавчої влади, вносити у встановленому порядку пропозиції до проектів місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку та проектів міського бюджету, а також здійснювати контроль за якістю надаваних громадянам житлово-комунальних послуг та за якістю проведених у житлових будинках ремонтних робіт.

Комітет може долучатися до планування забудови території, шляхом участі в обговоренні проектів містобудівної документації; може лобіювати перед міською радою та міським головою питання про відкриття нового, або закриття магазину, надання соціальної допомоги мешканцям, введення нового чи відміну наявного транспортного маршруту, відкриття школи, дитячого садка, молодіжного клубу, спортивної секції, ремонт та реконструкцію комунальних мереж або будинків, благоустрій території, проведення свят, публічних акцій тощо.

Будинковий комітет може бути присутнім на сесіях міської ради, засіданні виконавчого комітету, коли розглядаються питання, що стосується їх життєдіяльності, а також відповідно до законодавства комітет може сприяти правоохоронним органам у забезпеченні ними охорони громадського порядку, має повноваження вносити на розгляд органів місцевого самоврядування пропозиції щодо благоустрою та здійснювати громадський контроль за дотримання Правил благоустрою. Будинковий комітет також може бути ініціаторам суботників, акцій з озеленення території, зі створення та ремонту дитячих майданчиків, лавочок та інших малих архітектурних форм шляхом подання до міської ради заявки про планування таких акцій.

Разом з тим, Закон не передбачає можливості утримання чи ремонту будинку силами будинкового комітету, а лишень за умов делегування цих повноважень представницьким органом.

В місті Івано-Франківську створені будинкові комітети, зареєстровані як юридичні особи, в них відкрито розрахункові рахунки в банках.

В окремих містах України за ініціативи жителів будинків, які створили ці Комітети, шляхом наділення їх делегованими від влади повноваженнями запроваджено систему збирання платежів за житлово-комунальні послуги та внесення їх на власні рахунки. Комітети мають право укладати договори із постачальниками житлово-комунальних послуг (колективне замовлення), здійснювати контроль за кількістю та якістю послуг, проводити оплату за отримані послуги, самостійно визначати необхідність проведення робіт по ремонту та модернізації будинку або його обладнання, укладати договори на виконання таких робот та контролювати їх якість.

Якщо пригадати події шестирічної давнини, то варто нагадати, що інвестори з ПРООН не побоялись укласти угоду з будинковими комітетами та надати громаді кошти на проведення капітального ремонту, проте наші представники влади чомусь цього бояться. Чому??

Хорошим прикладом може бути діяльність будинкових комітетів, мешканці яких добровільно об’єдналися і завдяки активним його членам змогли «витягнути» будинки старого житлового фонду, виконати окремі роботи з капітального ремонту та продовжувати підтримувати будинок в хорошому стані, що для влади було безнадійним. Зокрема будинкові комітети на вул. Надвірнянська, 30 (Бабіченко Г.О.), на вул. Миколайчука, 11 (Ровенко О.І.), на вул. Вовчинецька, 194а (Луканюк Р.О), на вул. Вовчинецька, 198/б(Бачинська О.А), на вул. Вовчинецька, 194 (Марцінків А.А.), на вул. Симоненка,5 (Голобин Т.В), на вул.Ст. Бандери, 12 (Турусова О.В), на вул. Набережна,32 (Середюк Г.Д) на вул. Вовчингецька,202- колишній гуртожиток (Семенкович І.Г), на вул. Тролейбусна, 19 (Данилюк О.П.), на вул. Вовчинецька,198 (Дудка Ю.В), на вул. Набережна, 2 (Пилипенко Н.М), на вул. Короля Данила 14/б (Чернікова З.М), на вул.Ленкавського, 9 (Саварин Г.О) та інші, які свідомо з власної ініціативи, за підтримки мешканців, не шкодуючи власного вільного часу та можливостей, не зважаючи та не рахуючись із власним здоров’ям, без копійки оплати практично протягом шести років виконували і продовжують виконувати роботу, яку повинні були робити органи житлово-комунального господарства.

Поштовхом для створення будинкових комітетів була підтримка Програми розвитку ООН у 2005 року. Завдяки спрямованим діям та усвідомлюючи те, що власними силами можна подолати байдуже ставлення до стану будинку, в якому живеш, мешканці своїми силами сприяли покращенню умов проживання.

Будинкові комітети – це як перший клас, куди іде дитина і отримує перші навички щодо самостійного руху, при цьому маючи підтримку від наставників, якими є батьки. Так само і будинкові комітети це об’єднання мешканців, для того щоб на його прикладі зрозуміти, що за підтримки влади можна подолати застаріле мислення про стан власного житла.

Потрібно було переконати мешканців будинку, що запорукою проведення ремонтних робіт є влада, яка разом з мешканцями відповідає за покращення житла, чого не спостерігається при створені ОСББ. Влада дарує обіцянки мотивуючи, тим що вона дасть кошти на проведення капітального ремонту за умови, що буде створено ОСББ. Це заманювання до пастки, в якій можуть опинитися мешканці у разі, якщо влада відмовиться від своїх обіцянок, як це часто буває. Ви почніть, – кажуть представники влади, – а ми підтримаємо, забуваючи нагадати, що у разі, якщо не буде надано коштів на проведення капітального ремонту, власники квартир залишаються на самоті із своїми проблемами, а ті крихт, які можуть бути виділені на ремонт старого житлового фонду, може і не вистачити.

Виникає питання, а хто відповість за те, якщо раптом на всіх не вистачить коштів інвесторів, або з державного бюджету?. На це питання відповіді ніхто не дає. Це так само, як парубок уговорює дівчину стати його дружиною, але перше пропонує вступити з ним в позашлюбні стосунки, тобто отримати головне, а там – як життя покаже.

Одне об’єднує ОСН та ОСББ – це присутність в будинку активних мешканців, які хотіли б та могли б об’єднатися. Це мають бути перш за все відчайдушні люди, що мають початкове представлення про господарювання і розуміти як утримувати будинок. Голови будинкових комітетів Івано-Франківська вже навчилися опилювати термінами і вивчити Законами України, які регулюють відносини в житлово-комунальному господарстві та на практиці пізнали, що таке управляти будинком.

За ініціативи виконавчого комітету в місті, на прибудинкових територіях, де існують Будинкові комітети, без зайвої копійки (крім оплати за насадження) висаджено дерев та кущів на суму більш чім на 60 тис. грн. За зверненням голів ОСН малозабезпечені громадяни отримали матеріальну та іншу допомогу, було вирішено і продовжуються вирішуватися питання соціальної значимості. Силами та за дольової участю мешканців, без прийняття будь яких розпорядчих рішень відремонтовано під’їзди, виконано роботи по благоустрою території, дитячих і спортивних майданчиків. Продовжувати наводити цифри немає сенсу, бо не все вирішується в цифрах. Іноді незначне питання, яке роками не вирішувалося, голови будинкових комітетів своєю наполегливістю та авторитетом змогли вирішити і допомогти сусідам. Там де створено ОСН, сусіди в деякій мірі ближче взнали один одного.

Некоректно було б скидати з рахунку ту величезну роботу, яку виконують будинкові комітети та нехтувати досвідом отриманим з часу їх утворення, а крім того, треба визнати, що із створенням ОСН в місті уже практично п’ять років тому розпочато реформу житлово-комунального господарства. Тепер тільки треба продовжити цей рух. Будинкові комітети відстояли інтереси мешканців, які потрібували підтримки та захисту від свавілля чиновників. За сприянням активістів будинкових комітетів окремі його мешканці отримали матеріальну та іншу допомогу, а також були розв’язані питання побутового значення.

Будинкові комітети дали зрозуміти, що мешканці добровільно без обіцянок, а спільно з інвесторами та за рахунок коштів місцевого бюджету та власними коштами, змогли створити в будинках більш менш комфортні умови проживання.

Проте не все вдалося зробити, Так якщо протягом 2006-2007рр. було створено більше 100 будинкових комітетів то тепер їх кількість скоротилась до 40 одиниць.

Таке становище пояснюється наступним: По перше, що дехто зрозумів, що навіщо ділитися з мешканцями будинків коштами, отриманими на ремонт старого житлового фонду, а також те, що дехто не може собі пробачити, що в 90 роках відбулася безкоштовна приватизація житла. Потрібно негайно через десяток років повернутися назад, заманити власників квартир у ОСББ і таким чином зменшити навантаження на бюджет, а вивільнені кошти представники влади матимуть можливість використовувати на власний розсуд та направити на інші цілі, які вони вважають за потрібне.

По-друге, останнім часом увага до ОСН з боку представницького органу та виконавчих його структур зменшилась і робиться ставка на створення ОСББ, і цей статус лобіюється на всіх рівнях від місцевих органів влади до центральних виконавчих структур.

Але шановні можновладці, звертаюсь до Вас і хочу застерегти, що жодна хороша справа не отримує підтримки, якщо вона робиться під тиском, або з хитрістю.

По-третє, нехай хтось від представницького орану або членів виконавчого комітету скаже, що він за два роки створив в своєму будинку ОСББ. Якщо такі знайдуться, то одиниці. ОСББ це не тільки кошти на ремонт, а багато ще інших проблем, які за гонінням отримати кошти ініціатори не бачать, а можновладці не хтять розкривати.

Крім того треба зауважити, що за кількістю ОСББ в нашому місті, скриваються новобудови, або ті об’єднання, в яких будинки збудовано за кошти кооперативних внесків власників квартир – житлово-будівельні кооперативи (ЖБК), та частка яких також під тиском перереєстровані в ОСББ. ЖБК також мають право на існування і також разом з Будинковими комітетами мають право приймати участь у загальнодержавних програмах капітального ремонту, оскільки в цих будинках мешкають наші українські люди та ваші виборці і ділити на наших і ваших, це гратися з вогнем.

Окремі свідомі представники від влади усвідомлює, що ЖБК – це то саме ОСББ, лишень його дії регулюються іншими Законами України, проте дехто бажає перетворення ЖБК у ОСББ. Зрозуміло, що це потрібно не за раді дійсної справи (отримання коштів на ремонт будинку), а за раді власного престижу і самореклами та доповісти на «горі» – мол, дивіться в Івано-Франківську уже створено N-ну кількість ОСББ, тобто відбувається погоня за кількістю, а не якістю. Ті одиниці будинків, які вистраждали і отримали кошти на ремонт, є показником лишень для владних структур і для звітності, це не вирішує проблему тисячі інших будинків та їх власників квартир, які мешкають в старих будинках. Намагання влади скинути на плечі власників квартир проблеми старих будинків є ганебним ставленням до цих людей та не мудрим рішенням такого актуального питання, як дах над головою

Шановні представники влади та виконавчих структур! Не намагайтеся силою, або заманюванням (на прикладі одиниць створених, або перетворених в ОСББ) об’єднати людей. Лишень добровільне і свідоме ставлення дасть позитивний результат, а власники квартир самі знайдуть свій шлях щодо вирішення проблем в своєму будинку. Ви лишень надайте, як обіцяли в тому числі і міський голова, преференції щодо підтримки саме добровільного об’єднання мешканців. Закликаю до співпраці, аби уникнути та не завдати лиха мешканцям міста Івано-Франківська!

Ольга Бачинська, м. Івано-Франківськ, голова Ради голів будинкових комітетів, ОСББ та ЖБК при міському голові

 

 

22 Comments on “Яке об’єднання обрати для утримання будинку – ОСН, ОСББ чи ЖБК?

Віталій
08.12.2011 at 00:26

Дуже змістовна стаття. Сподіваюся, що вона буде корисною і членам громади, і представникам міської влади та допоможе остаточно розібратися в питаннях діяльності, значення, різниці між ОСН та ОСББ…

громадянин
09.12.2011 at 09:16

Стаття цікава і повчальна в першу чергу для влади, адже описано наслідки практики, а отже досвіду якому потрібно вчитися. Люди через відому інертність такий досвід самі не узагальнять, а отже наврятчи  скористаються, тому влада мала б на сьогодні провести таке узагальнення, по партнерськи “навязувати” громаді можливі варіанти вирішення проблеми ЖКГ, розробити в першу чергу для себе і запропонувати людям так би мовити “стратегію альтернативи”, бо “глухими кутами” та “однобокими” рішеннями, як показує практика проблеми не вирішити… 

Віталій
09.12.2011 at 14:30

На мою думку, головною проблемою органів влади, які ініціюють створення чи то ОСН, чи то ОСББ полягає в тому, що їх посадові особи інколи просто забувають, що створення зазначених інституцій є ПРАВОМ, а не обов’язком мешканців.

громадянин
09.12.2011 at 15:50

Важко не погодитись, до того ж влада окрім забезпечення мешканцям цього їхнього ПРАВА зобов”язана забезпечувати щоденне стабільне функціонування галузі ЖКГ міста , важко але на те вона і влада. Ситуації, коли скажімо, мешканцям багатоповерхівки пропонують за власні кошти відремонтувати дах ( наприклад 5-ти поверхівка по вул. Котляревського) і ті його таки ремонтуют, а кошти потім не повертаються, не компенсуються, і врешті від людей відмахуються  як від набридлих мух, не додають владі позитиву. Але очевидно саме такі ситуації спонукатимуть людей сповна використати своє ПРАВО на об”єднання.

громадянин
09.12.2011 at 15:58

До речі, завтра 10.12. міжнародний день прав людини

Віталій
09.12.2011 at 17:14

Взагалі не зрозуміло, яким чином кошти могли компенсуватися. Тим більше, що виконання таких заходів, як ремонт дахів, доріг і т.д., мають бути передбачені в окремій цільовій програмі. і участь громади має бути вже на етапі формування цих програм…

Пронира
09.12.2011 at 23:11

Давайте зробимо крок в недалеке минуле… Xмільник – одне з міст-піонерів, що запровадило тотальний переxід до інд. опалення. Багато xто пам”ятає про певний супротив та непорзуміння, мало xто розумів для чого це потрібно і що йому за це буде… Та ще й виявилось, що все це власним коштом))) біда, але ж зуміли, зробили, діє, всі задоволені. До чого це я???? Згадав… Значить є в Xмільнику справжні господарники і… справжні посадовці, що знайшли підxоди до людей чисельністю в ціле місто та й питання опалення вирішили на довгі-довгі роки. То чому б теперішній владі не звернутись за допомогою чи просто професійною порадою у такому складному питанні, як ЖКГ.

Віталій
09.12.2011 at 23:21

Цього не знає ніхто… Навіть самі посадовці. На мою думку тут винні амбіції, амбіції і ще раз амбіції… Але чому ж ігнорується досвід попередників? Іншої причини не бачу. Для прикладу: ми по темі органів самоорганізації населення вже працюємо кілька років. Маємо багато напрацювань, розробок. Починаючи від Методики легалізації ОСН, яку виконком все ж таки затвердив, і закінчуючи механізмати проведення консультацій з громадськістю через органи самоорганізації населення. Все є виписане і обгрунтоване. То чому ж тьакий спротив? По великому рахунку – бери і впроваджуй! Все готове! Амбіції, амбіції, амбіції…

Пронира
09.12.2011 at 23:44

Не xочу бути єxідним, але дозволю собі знову пригадати слуxання 25.11.2011р. Про інд. опалення була згадка, але все в тому ж аспекті, що “зробили не так та не по-господарськи”, а саме, що під”їзди відрізали від мережі і там проxолодно. Сам прожив все своє життя в багатоповерxівкаx і в жодній не зустрів “Ташкенту” на сxодовиx клітинаx в зимову пору року… Запорукою нормальної сталої температури в під”їзді є зачинені двері та цілі вікна, а далі в силу вступають закони фізики стосовно молекулярного руxу та теплозбереження… Шкільна програма)))))

Віталій
09.12.2011 at 23:52

Таки згоден з вами. Я також маю досвід проживання в багатоповерхівках (мама й досі живе в дев’ятиповерхові). Так там взагалі не передбачено в під’їздах жодного опалення… Чи я помиляюся?

Пронира
10.12.2011 at 00:01

Якщо мова про девятиповерxівки Xмільника то, здається, лише перший поверx з радіаторами… 

Віталій
10.12.2011 at 00:06

Та щось я там їх не пам’ятаю…

Пронира
10.12.2011 at 00:11

Аналізуючи ці коментарі та пригадуючи під”їзди будинків, розумію, що опалення в під”їздаx будинків Xмільника практично, за виключенням радіаторів першого поверxу та центральниx трубопроводів теплоносіїв, ніколи не було)))))  Тобто, їx не різали!!!! Біда… “Язык мой – враг мой”.

Віталій
10.12.2011 at 00:30

Та ні. Я пам’ятаю, що в під’їзді моєї покійної бабусі все ж таки були радіатори на майданчиках між поверхів…

Пронира
10.12.2011 at 00:33

Значить помилився…

Віталій
10.12.2011 at 00:54

Але ж девятиповерхівках їх таки не було)))

Пронира
10.12.2011 at 01:02

Значить, не зовсім помиляюсь)))))

Віталій
10.12.2011 at 01:07

А що, на звіті міський голова наголосив, що перехід на автономну систему опалення було зроблено не по-хазяйськи”? Це ж треба… Я спілкуюся з представниками багатьох міст, і коли мені доводиться розповідати про перехід на автономію, то реакція, як в Нашій Раші”: “Другие города на нас смотрят – и завидуют…”. А тут  – не по-хазяйськи… Та це певною мірою – унікальна практика!

Пронира
10.12.2011 at 01:20

Пролунало “суттєве та вичерпне” зауваження саме про під”їзди, але ця тема не розвивалась… Бігло звернулась увага на “недолік” господарювання))))

Віталій
10.12.2011 at 01:26

Цікаво, а як бачить Василь Пилипович вирішення цієї проблеми по-хазяйськи?

Пронира
10.12.2011 at 01:33

Вирішення даної “проблеми” не озвучувалось…

Віталій
22.12.2011 at 23:33

Сьогодні в газеті “Я і місто” прочитав статтю під назвою “ОСББ: між двома полюсами” Це чи не єдиний, об’єктивно написаний матеріал про ОСББ, який, хоча і не зовсім детально, але все ж окреслює проблеми створення і діяльності таких об’єднань. Браво, Сергію!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *