ЧОМУ «ПРИНЦИПОВІ» ЧЛЕНИ ВИКОНКОМУ ПРИНЦИПОВО НЕ ХОЧУТЬ РОЗІБРАТИСЯ В ПРИНЦИПАХ ЗАКУПІВЕЛЬ В ХМІЛЬНИКУ?

ЧОМУ «ПРИНЦИПОВІ» ЧЛЕНИ ВИКОНКОМУ ПРИНЦИПОВО НЕ ХОЧУТЬ РОЗІБРАТИСЯ В ПРИНЦИПАХ ЗАКУПІВЕЛЬ В ХМІЛЬНИКУ?
30.04.2017
Однією з головних причин внесення змін до Порядку проведення закупівель, які призведуть до сплеску корупції, на думку членів виконкому є те, що Порядок, начебто, створював якісь проблеми під час його застосування. Іншими словами: на думку «принципових» членів виконкому Prozorro створювало якісь перешкоди під час здійснення окремих закупівель.

Насправді це, м'яко кажучи, просто неправда. І ось чому.

Коли розроблявся Порядок закупівель в Хмільнику, ми, усвідомлюючи, що просте зобов’язання замовників використовувати закон для підпорогових закупівель справді призведе до певних незручностей, вирішили розробити окремий документ. Цей документ мав би бути максимально гнучким і враховувати максимальну кількість ситуацій, для того, щоб справді не створювати додаткових незручностей під час закупівель товарів, робіт та послуг.

Працювали над цим Порядком кілька місяців. Більше того: під час його застосування, протягом 2016 року, до Порядку 4 рази вносилися зміни, які нівелювали незручності і максимально спрощували діяльність замовників, одночасно забезпечуючи відкритість та прозорість самих закупівель.

З впевненістю можу сказати, що, на початок 2017 року, наш Порядок був прописаний таким чином, що не створював жодних проблем для добросовісних замовників, був гнучким і враховував максимальну кількість ситуацій.

Для прикладу, Порядок містить кілька пунктів, які чітко визначають, коли система електронних закупівель Prozorro не застосовується, а також передбачав умови, за якими можна було укладати прямі угоди без застосування Prozorro.

Ось конкретна ситуація: щось зламалося і терміново потрібно купити. Застосування Prozorro справді може затягнути сам процес. Але наш Порядок передбачав виникнення таких ситуацій і в ньому було чітко зазначено, що в саме таких ситуаціях Prozorro не застосовується. Ось, будь ласка, цитата з Порядку:

2.2. Дія цього Порядку не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є:

2.2.8. товари, роботи та послуги, закупівля яких пов’язана з аргументованою невідкладністю усунення наслідків аварійної ситуації, виходу з ладу обладнання, машин, механізмів, систем і мереж та інших технічних засобів та пристроїв, підтвердженим відповідним висновком.

Тобто, якщо щось зламалося – закупівля могла проводитися без застосування Prozorro і жодних проблем, в принципі, не виникало.

Інший приклад:

Уявімо, що в грудні, з державного бюджету надійшла субвенція на розвиток, наприклад, інфраструктури міста. Надійшла вона, наприклад, 20 грудня, і для того, щоб скликати сесію, оголосити закупівлю через Prozorro, витримати всі необхідні терміни, часу до кінця року може просто не вистачити. А кошти потрібно використати до 31 грудня. Що ж робити? Невже Prozorro стане на заваді освоєнню коштів?

Жодним чином! Наш Порядок і на цей випадок давав чітку відповідь та не створював жодних проблем для здійснення закупівель. Знову цитата з Порядку:

2.3. Дія цього Порядку не поширюється на випадки пов’язані з прийняттям та спрямуванням до виконання нормативно правового акту вищої юридичної сили з питань розподілу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій на відповідний рік та виникнення внаслідок цього об’єктивної необхідності оперативного освоєння вказаної субвенції на здійснення окремих заходів соціально-економічного розвитку м. Хмільника, якщо ця субвенція надійшла до міського бюджету в грудні місяці.

Пропоную ще одну ситуацію. Уявімо, що, наприклад, управління ЖКГ та КВ оголосило якусь закупівлю через Prozorro, але жоден підприємець не взяв участь в торгах. Ну буває таке – пропозиція нікого не зацікавила. Потрібно оголошувати нову закупівлю? Знову витрачати час на уточнення, проведення аукціону? А якщо знову ніхто не подасть пропозиції? Оголошувати закупівлі нескінченну кількість разів?

Звичайно ні! Порядок й тут передбачав чіткий і зрозумілий алгоритм, який мінімізовував незручності для здійснення закупівель. Ось цитата з Порядку:

4.17. Якщо після відхилення не залишиться жодних пропозицій або не надійшло жодної пропозиції, закупівля визнається такою, що не відбулась. У такому випадку замовнику надається право повторного проведення закупівель через систему «ProZorro», після перегляду виконавцем кваліфікаційних та технічних умов до предмету закупівлі, або застосування прямої угоди шляхом проведення переговорів відповідно розділу 5 цього Порядку.

Можна дуже довго перераховувати такі ситуації, але суть не зміниться: Порядок здійснення закупівель не містив жодних умов, які утруднювали чи унеможливлювали здійснення закупівель.

На завершення хочу принципово наголосити «принциповим» членам виконкому, які мають свою принципову позицію, але принципово навіть не вникли в суть питання, створивши ідеальні умови для розквіту в Хмільнику корупції. І не варто тішити себе та переконувати інших, що вас обманули: ніхто не перешкоджав вам взяти сам Порядок і хоча б прочитати, або запросити тих, хто в цьому розбирається, на засідання виконкому, щоб вони роз’яснили. А то складається враження, що за таку «принципову» позицію, принциповим членам виконкому пообіцяли щось принципово значиме…

От і зайняли вони таку «принципову» позицію.

Віталій Дорох,


Голова Ради


громадської організації "ПРАВО"