Місцеві ініціативи в Україні: Як громада може впливати на рішення ради

Місцеві ініціативи в Україні: Як громада може впливати на рішення ради
02.12.2024

Зараз з'явилося багато випадків, коли будь-яку ініціативу на місцях називають «місцевою ініціативою». Це не зовсім правильно, тому що місцеві ініціативи являють собою ще один механізм, який дозволяє бути почутим місцевою радою.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування.

Варто зазначити, що вносити місцеві ініціативи можна тільки на рівні села, селища чи міста. На рівні району чи області цей механізм застосувати неможливо.

Місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановленому порядку, підлягає обов'язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи. 

Місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановленому порядку, підлягає обов'язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи.

Рішення ради, прийняте з питання, внесеного на її розгляд шляхом місцевої ініціативи, обнародується в порядку, встановленому представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади.

Варто зазначити, що порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради визначається представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (про цей закон ми поговоримо трішки пізніше).

Місцева ініціатива – це можливість подати на розгляд відповідної ради (саме ради!) будь-яке питання, яке ця рада має повноваження вирішити. 

Зазвичай така ініціатива має бути оформлена, як готовий проєкт рішення, який, своєю чергою, має бути підтриманий відповідної кількістю підписів членів громади.

Але скільки тих підписів має бути, як ті підписи мають збиратися, протягом якого терміну тощо закон не визначає. Все це має бути прописано або в окремому порядку, який затверджує відповідна рада, або в статуті територіальної громади.

В Статуті Хмільницької міської територіальної громади визначено, що місцева ініціатива вважається підтриманою жителями територіальної громади, якщо на її підтримку отримано не менше 50 підписів дієздатних жителів територіальної громади, місце проживання яких в установленому законом порядку зареєстроване на території Хмільницької міської територіальної громади.

Цей матеріал опубліковано в рамках проєкту «Мурашник Hub»: громадська активність для змін», що реалізується громадською організацією “ПРАВО”  за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.