ОСН – отстой… Дайош ОСББ?або забезпечення участі громадян в процесах прийняття рішень…

ОСН – отстой… Дайош ОСББ?або забезпечення участі громадян в процесах прийняття рішень…
31.01.2011
14 січня, на Офіційному сайті міста Хмільника, а згодом і в міськрайонній газеті «Життєві обрії», з’явилася стаття з красномовною назвою: «Створення ефективних та дієвих ОСББ – на часі у Хмільнику!». В ній, окрім переваг (чомусь ТІЛЬКИ переваг) створення ОСББ, йшлося про те, що «… ОСББ виконують функції будинкових комітетів…». Але чи справді це так? Чи варто ставити хрест на розвитку в місті органів самоорганізації населення, стимулюючи розвиток ОСББ? І чи зможуть вони в повній мірі замінити ОСН? Спробуємо в цьому розібратися…

Для початку варто привести цитату з статті повністю:

«ОСББ виконують функції будинкових комітетів – органів самоорганізації населення та сприятимуть забезпеченню реальної участі громади в ухваленні важливих рішень щодо подальшого соціально-економічного розвитку…». Тобто автор статті, а саме виконавчий комітет Хмільницької міської ради, вбачає в ОСББ механізм, який дозволить мешканцям ефективніше впливати на процес прийняття рішень міською владою…

Хто ще не зрозумів, що я маю на увазі, продовжую…

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» говорить, що ОСН, поряд з територіальною громадою, міською радою, її виконавчими органами та міським головою, входить до системи місцевого самоврядування. Тобто без них місцеве самоврядування є не зовсім ефективним (це так, м’яко кажучи…).

Щоб краще зрозуміти значення органів самоорганізації населення, дозволю собі порівняти місцеве самоврядування з системою державної влади в Україні й знайти певні тотожності…

От що ми отримаємо:

Народ, як джерело влади – територіальна громада;

Президент України – міський голова;

Верховна Рада України – міська рада;

Кабінет Міністрів України – виконавчі органи міської ради;

Органи місцевого самоврядування – органи самоорганізації населення…

З цього трішки грубого порівняння видно, що ОСН є такою ж необхідною складовою місцевого самоврядування, як саме місцеве самоврядування є необхідною складовою системи управління в демократичній державі…

Про це навіть говорить Європейська хартія місцевого самоврядування, яку Україна ратифікувала 15 липня 1997 року.

Законодавство України також визнає виключне значення органів самоорганізації населення в діяльності місцевого самоврядування та забезпечення участі громадян в процесах прийняття рішень. ОСН мають власні повноваження (до речі, досить широкі. Свого часу я був присутнім на пленарному засідання Хмільницької міської ради, коли розглядалося питання надання дозволу щодо створення в місті трьох ОСН. Доповідач зачитував рішення, в якому перераховувалися власні повноваження новостворюваних ОСНів так довго, що один з не вельми шанованих мною депутатів навіть намагався виказати свій протест, мовляв, що це ми, ще три міські ради створюємо? Довелося йому пояснювати, що це – вимога закону!!! Кому цікаво – стаття 14 Закону України «Про органи самоорганізації населення»).

Також місцеві ради навіть можуть делегувати ОСНам певні свої повноваження, наділяючи таким чином їх частиною власної компетенції, фінансів та майна (кому цікаво – Стаття 140 частина 6 Конституції України, стаття 14 частина 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», стаття 15 частина 1 Закону України «Про органи самоорганізації населення» тощо).

За своєю суттю якраз органи самоорганізації населення є однією з форм участі членів територіальних громади міста у вирішенні окремих питань місцевого значення.

А чим же є ОСББ? Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна Тобто ОСББ створюється виключно для управління будинком…

Варто звичайно визнати, що у відносинах органів місцевого самоврядування та ОСББ також можливе певне делегування (можливе, але не обов’язкове…). Але воно стосується здійснення розрахунків щодо передбачених законом пільг та субсидій окремим категоріям громадян по оплаті житлово-комунальних послуг, спожитої електроенергії (знову ж таки, кому цікаво – стаття 25 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»)

На мою думку, чи не єдиний момент де повноваження ОСН та ОСББ частково перетинаються є право органів самоорганізації населення здійснювати контроль за якістю надаваних громадянам, які проживають у жилих будинках на території діяльності органу самоорганізації населення, житлово-комунальних послуг та за якістю проведених у зазначених жилих будинках ремонтних робіт (я свідомо не буду акцентувати увагу читачів на здійсненні такого контролю вже існуючими ОСНами, розуміючи, що це зовсім інша тема, хоча визнаю, що відсутність прецедентів такого контролю стане каменем спотикання і в новостворених ОСББ). Це право гарантовано органам самоорганізації населення п.6 частини 1 статті 14 Закону України «Про органи самоорганізації населення»… І все…

От такі роздуми. То чи варто місцевій владі запевняти нас в тому, що ОСББ виконують функції будинкових комітетів? Чи варто недооцінювати роль органів самоорганізації населення? А можливо потрібно, паралельно з анонсованою в вищезгаданій статті програмою, яка дозволить «… додатково залучити фінансові ресурси для діяльності ОСББ…», розробити та затвердити програму та стратегію розвитку ОСН в місті? Бо саме через органи самоорганізації населення, але ніяк не через ОСББ, можливе здійснення «… реальної участі громади в ухваленні важливих рішень щодо подальшого соціально-економічного розвитку…».