З 23 листопада по 3 грудня 2024 року в Хмільницькій громаді було проведено опитування внутрішньо переміщених осіб, що переїхали до Хмільницької громади Вінницької області після повномасштабного вторгнення РФ 24 лютого 2022 року.
Мета дослідження полягала в тому, щоб визначити найбільш поширені проблеми та потреби ВПО, аби розробити та затвердити План інтеграції внутрішньо переміщених осіб в життя Хмільницької міської територіальної громади, а також напрацювати пропозиції до Стратегії розвитку Хмільницької міської територіальної громади до 2031 року.
Опитування проводилось методом особистого інтерв’ю за допомогою мобільних пристроїв (CAPI), в окремих випадках - методом телефонного інтерв’ю за допомогою мобільних пристроїв (CATI). Застосовувалась квотна вибірка, де вік, стать та місце проживання були квотними параметрами. Для розрахунку квот використовувалась статистика, наявна у міської ради Хмільницької громади. Всього було опитано 150 повнолітніх внутрішньо переміщених осіб. З них 104 особи проживали у м. Хмільник, а 46 осіб – у 20 різних селах громади.
Подібне дослідження здійснюється вже вдруге: перша хвиля опитування проводилось з 6 жовтня по 22 листопада 2022 року за тією самою методологією. У 2024 році анкета зазнала незначних змін, тому у звіті за результатами дослідження усюди, де це можливо, порівнюються результати, отримані у 2022 та 2024 роках.
Дослідження показало, що найбільш поширена проблема серед внутрішньо переміщених осіб Хмільницької громади – нестача коштів, яка змушує обмежувати себе у придбанні речей та послуг першої необхідності, а саме продуктів харчування, одягу та взуття по сезону, ліків тощо. Таке заощадження на необхідному може мати медичні, соціальні та психологічні наслідки для переселенців.
Друга за поширеністю категорія проблем пов’язана з житлом. По-перше, у більшості ВПО домівка постраждала внаслідок бойових дій, а їхній населений пункт перебуває на окупованій території або у зоні ведення активних бойових дій, тож їх повернення додому ускладнене. По-друге, більшість ВПО перебувають у ризикованому становищі з помешканням: орендують без договору та/або відчувають, що можуть бути виселені. По-третє, необхідність орендувати житло та сплачувати за комунальні послуги чинить чималий фінансовий тиск на родини ВПО. Деякі ВПО повідомляють також про відсутність деяких зручностей та якісного інтернет-зв’язку у помешканні, що обмежує можливості навчання та отримання доходу.
Найбільш затребувані послуги – гуманітарна допомога та роз’яснення з різних бюрократичних та правових питань. Найбільш затребуваними є консультації щодо отримання виплат для ВПО від держави та міжнародних організацій, а також отримання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг.
З повною версією звіту можна ознайомитися ТУТ.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».
Інші події:
Громадська організація ПРАВО. ГО ПРАВО. Хмільницька районна громадська організація ПРАВО
Вітаємо вас на офіційному сайті Хмільницької районної громадської організації "ПРАВО" міста Хмільник!
Ми — недержавна неприбуткова організація, основна мета якої — правова просвіта. Від самого початку нашої діяльності ГО "ПРАВО" ставить перед собою амбітні завдання щодо підвищення правової обізнаності населення, задоволення та захисту законних, творчих, національно-культурних прав членів організації та інших спільних інтересів.
Правова допомога Хмільник. Безкоштовна правова допомога Хмільник. Допомога ВПО Хмільник
ГО "ПРАВО" об’єднує на добровільних засадах активних громадян України та супроводжує розвиток громад. Ми організовуємо навчання, семінари та тренінги, спрямовані на підвищення правової грамотності. Наша місія — доступна правова допомога, створення осередку свідомих українців, де кожен знає права людини та вміє їх захищати.
Наші спеціалісти безоплатно надають необхідну правову допомогу, забезпечують підтримку в питаннях захисту ваших прав. Ми працюємо для того, щоб кожен громадянин мав можливість скористатися своїм правом на правовий розвиток і доступ до правосуддя.
Захист прав людини Хмільник. Правова просвіта Хмільник. Розвиток громади Хмільник
На базі громадської організації "ПРАВО" ми створили ресурсний центр "Мурашник". Його робота допомагає інтегрувати внутрішньо переміщених осіб (ВПО), сприяє покращенню соціальної згуртованості представників громади. "Мурашник" — це ще й освітній простір, у якому працюють гуртки, проводяться неформальні освітні та культурні заходи.
Якщо вам потрібна консультація юриста, допомога в розв'язанні питань зі сфери правової, соціальної, економічної та культурної спроможності громадян, чекаємо на вас!
Приєднуйтесь до нашої спільноти активних громадян, які прагнуть змінити своє життя та життя своїх громад на краще. Разом ми можемо створити демократичне суспільство, у якому поважають, захищають і реалізовують права людини!
Швидкі посилання: Проєкти, Захист прав людини, Розвиток територіальних громад, Інтеграція внутрішньо переміщених осіб, Про нас, Останні події, Команда, Ресурсний центр "Мурашник", Пункт незламності, Реалізовані проєкти.