«Підводні камені» у створенні ОСББ… Чи можливо їх уникнути?

«Підводні камені» у створенні ОСББ… Чи можливо їх уникнути?
23.01.2011
Зараз про необхідність створення ОСББ в Україні не говорить хіба що ледачий. От і наша новообрана міська влада на повний голос заговорила про переваги повної ОСББ-зації Хмільника. На офіційному сайті міста та в «Життєвих обріях» з’явилися публікації про переваги такої форми управління багатоквартирними будинками. Але чи варто все це сприймати в занадто рожевих тонах? Чи вдасться в Хмільнику реформувати ЖКГ з найменшим ризиком для громадян? Спробуємо в цьому розібратися…

Для початку напевно варто зразу пояснити – Я НЕ ПРОТИ СТВОРЕННЯ ОСББ. Але вважаю, що окрім переваг, які тягне за собою створення ОСББ, варто розповідати громадянам про можливі ризики, які їх можуть спіткати, а також докласти певних зусиль, щоб ці ризики мінімізувати…

Отож я спробую виділити кілька основних моментів, які варто враховувати місцевій владі й членам територіальної громади міста перед початком його ОСББ-зації….

По-перше – РЕЄСТРАЦІЯ…

Можливо читач здивується, але в Хмільнику вже є кілька ОСББ… От і спробуємо розібратися з питанням реєстрації на прикладі ОСББ по вулиці Кутузова. Мешканці цього будинку мають Свідоцтво про реєстрацію ОСББ, видане виконавчим комітетом Хмільницької міської ради за підписом пана Чекотуна. От це Свідоцтво і є єдиною ознакою створення ОСББ в цьому будинку. В чому ж проблема? А в тому, що згідно закону, ОСББ, після реєстрації, набуває статусу юридичної особи, і тому вимагає реєстрації ще й у державного реєстратора для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (варто зазначити що обов’язки реєстрації ОСББ можуть бути покладенні на державного реєстратора, що суттєво спростило б саму процедуру реєстрації…).

А тепер починається саме цікаве…

Після цього новостворене ОСББ мало б стати на облік в:

  • Управлінні статистики;

  • Фонді тимчасової втрати працездатності;

  • Фонді професійних захворювань;

  • Центрі зайнятості;

  • Пенсійному фонді…


Але це ще не все… Потім необхідно було отримати в податковій інспекції код неприбутковості (якщо не помиляюся, для ОСББ – 0015). Але це була б тільки половиною справи…

Після цього необхідно було відкрити рахунок у банку, попередньо збігавши до нотаріуса, щоб затвердити зразки підписів керівника та бухгалтера…

Потім варто було зібрати всі отримані довідки-рішення і нести їх до міліції, для отримання дозволу на створення печатки, знову ж таки забігши попередньо до банку, щоб сплатити держмито…

Після отримання дозволу поїхати до Вінниці та виготовити печатку… От тепер все… Ні, не все… Я забув ще сказати, що безоплатна тільки реєстрація ОСББ… А майже всі інші процедури, нажаль, платні… От тільки чому представники ОСББ по вулиці Кутузова цього не зробили, та чому про це ніхто не говорить зараз?

Другою суттєвою проблемою є ВІДСУТНІСТЬ ОСІБ НАЛЕЖНОЇ КВАЛІФІКАЦІЇ НА ПОСАДУ ГОЛІВ ОСББ та відсутність навчальних закладів з їхньої підготовки…

Думаю не варто говорити, що це досить гостра проблема навіть для більш «продвинутих» в цьому питані міст. В нашому випадку ефективний менеджмент є запорукою успішності ОСББ. Для прикладу: можете поцікавитися на офіційному сайті міста Хмільника, скільки в нас громадських організацій… А скільки серед них успішних?

Ці два питання є ключовими для початку роботи щодо розвитку ОСББ в нашому місті… Звичайно вони не єдині, які спіткають ініціативні групи, керівництво новостворених ОСББ та самих мешканців в процесі створення та налагодження діяльності ОСББ…Я більш ніж впевнений, що з часом виникнуть питання, вирішення яких стане каменем спотикання, як для ОСББ – так і для місцевої влади… Наприклад: неможливість отримати на баланс будинок у належному технічному стані – адже на капітальні ремонти грошей у бюджеті, як звісно, не вистачає, або необов’язковість держави у виплаті субсидій за осіб, що є малозабезпеченими тощо… Головне, щоб заручниками ситуації не виявилися самі мешканці будинків…

Але вищезазначені дві проблеми все ж вимагають першочергового вирішення. Як казав Лесь Подерв’янський: «Каждий ремонт починається з сантєхніки…». В нашому випадку – це вирішення цих ключових питань. А потім вже інші…

До речі, наша організація має намір звернутися до міського голови з конкретною пропозицією щодо вирішення цих проблем та запропонувати своє бачення їх вирішення. На нашу думку спочатку варто виконати таку роботу:

  1. Окремим розпорядженням міського голови покласти обов’язки щодо реєстрації ОСББ на державного реєстратора, що суттєво спростило б саму реєстрацію;

  2. Розробити Методичні рекомендації для ініціативних груп, які мають намір створити ОСББ. До Методики мають увійти зразки всіх необхідних документів (запрошення до участі в установчих зборах, форми підписних листів, протокол, зразок Статуту тощо), а також чіткий алгоритм дій ініціативної групи щодо проведення зборів, реєстрації, взяття на облік у фондах, отримання коду неприбутковості, відкриття рахунку та виготовлення печатки. Така Методика має бути максимально доступною для всіх зацікавлених, в паперовому та електронному вигляді, з розміщенням на офіційному сайті міста Хмільника;

  3. Створення в місті Хмільнику Ресурсного центру для ОСББ, де представники ініціативних груп та новостворених ОСББ могли б отримати консультації щодо створення та налагодження діяльності ОСББ (проведення зборів, реєстрація, особливості бухгалтерського обліку, проведення навчальних заходів для голів ОСББ тощо).


На завершення хочу зазначити, що громадська організація «ПРАВО» висловлює готовність щодо співпраці з місцевою владою у вирішенні цих проблем. Тепер слово за владою…