Робота з Хмільницькою міською радою
20.12.2009
Продовжуємо знайомити вас з результатами моніторингу виконання своїх передвиборчих обіцянок організаціями політичних партій, що представленні в Хмільницькій міській раді 5-го скликання...
Для початку слід наголосити, що діяльність під час моніторингу велася в чотирьох основних напрямках. Перший – робота з громадськістю, другий - робота з Хмільницькою міською радою, третій – робота з самими депутатами і четвертий – робота з партійними організаціями, що представлені в Хмільницькій міській раді 5-го скликання.
Залучити до реалізації проекту представників територіальної громади міста Хмільника планувалося під час проведення соціологічного дослідження, завдяки участі в засідання круглого столу та проведенню громадських обговорень.
Робота з Хмільницькою районною радою передбачала отримання офіційної інформації про діяльність ради, а також документів, необхідних для моніторингу.
З депутатами планувалося налагодити ефективний зворотній зв'язок та перевірити їх бажання йти на контакт з виборцями. Також планувалося отримати інформацію про діяльність того чи іншого депутата щодо виконання передвиборчої програми місцевої організації політичної партії, що делегувала його в раду.
І власне, останній напрямок – це визначення впливовості місцевої організації політичної партії в даному регіоні.
Всі чотири основних напрямки передбачали отримання тієї чи іншої інформації.
Про проведення соціологічного дослідження та засідання круглого столу вже згадувалося, тож доцільно розповісти, як складалися стосунки з Хмільницькою міською радою.
Для отримання необхідної інформації, а саме: протоколів сесій, програм економічного та соціального розвитку на 2007 та 2008 роки, та інформацію про кількість утворених в Хмільницькій міській раді 5-го скликання депутатських фракцій та копії заяв про створення цих фракцій, було підготовлено чотири інформаційні запити на ім’я міського голови.
Згідно до вимог Закону України «Про інформацію» в десятиденний термін було отримано відповідь за підписом першого заступника міського голови , секретаря ради Миколи Підболячного, в якій зазначалося, що «… Вам буде надано вільний доступ для ознайомлення з протоколами сесій Хмільницької міської ради 5-го скликання (з 1 по 28 сесію включно), інформацією про кількість утворених в Хмільницькій міській раді 5-го скликання депутатських фракцій та «Програмою соціального та економічного розвитку м. Хмільника на 2007 рік». Далі пан Підболячний запевняв, що через значний обсяг інформації надіслати її поштою немає можливості і пропонував звернутися в оргвідділ міської ради в зручний час (крім вихідних) для ознайомлення з потрібними документами.
Щодо «Програми соціального і економічного розвитку на 2008 рік» то вона на той час знаходилася в стадії розробки.
Далі в листі зазначалося, що «…копії заяв про створення депутатських фракцій , згідно ст.ст. 23 та 31 Закону України «Про інформацію», надано бути не може.
Для тих хто не дуже орієнтується в законодавстві поясню: ст. 23 Закону України «Про інформацію» - інформація про особу. В ній зокрема говориться про таке – інформація про особу - це сукупність документованих або публічно оголошених відомостей про особу та що основними даними про особу (персональними даними) є: національність, освіта, сімейний стан, релігійність, стан здоров’я, а також адреса, дата і місце народження.
Далі. Стаття 31 Закону України «Про інформацію», на яку посилається пан Підболячний, відмовляючи в отримані інформації, регламентує доступ громадян до інформації про них. Єдиною забороною в цій статті є те, що забороняється доступ сторонніх осіб до відомостей про іншу особу, зібраних відповідно до чинного законодавства державними органами, організаціями і посадовими особами. Я хочу звернути увагу - обидві ці статті регламентують доступ до інформації про особу.
Згідно регламенту Хмільницької міської ради 5-го скликання, який було затверджено на 2 сесії міської ради, (стаття 23, глава 2), кожна депутатська група (фракція) повинна бути зареєстрованою. Умовою її реєстрації є підписане персонально депутатами письмове повідомлення про сформування депутатської групи (фракції) із зазначенням її назви, мети чи завдань, персонального складу та партійної належності членів фракції.
Можливо мене неправильно зрозуміли. Коли в 2007 році відбувався моніторинг Хмільницької районної ради, оте повідомлення, про яке згадується в регламенті міської ради, в районній називалося «Заява». В міській раді воно є «Повідомлення». Можливо, через це і виникло непорозуміння, бо саме копії повідомлень, підписаних персонально депутатами, із зазначенням назви фракції, її мети чи завдань, персонального складу та партійної належності членів фракції малося на меті в данному випадку. На мою думку, така інформація не є інформацією про особу, так як кожен депутат є публічною особою, а створення фракції (чи входження до її складу) повино оприлюднюватися. Що таке інформація про особу чітко дає розяснення рішення Конституційного Суду України N 5-зп від 30.10.97 (ті хто цікавляться – можуть переконатися, знайшовши потрібне рішення).
Але небажання надати потрібну інформацію наштовхнуло на проведення детальнішого дослідження. Результати якого виявилися вельми цікаві. Та про це дещо пізніше.
Після всього мною було вирішено особисто зустрітися з секретарем ради Миколою Васильовичем Підболячним. В розмові з ним було досягнуто згоди щодо деяких питань. З боку секретаря було прохання – по можливості задовольнити запити після проведення позачергової сесії. На цьому було досягнуто згоди. Після проведення позачергової сесії пан Підболячний, при особистій зустрічі, заявив, що вони (мається на увазі виконком) звонили в Вінницю (куди – не пояснив), і там їм сказали, що «копій докуентів ми не даємо». На мої заперечення та нагадування про нашу домовленість щодо отримання доступу до офіційних документів секретар заявив, що розмову закінчено.
Як наслідок, я був змушений звернутися з листом на імя міського голови, з проханням прокоментувати цю ситуацію.
Після мого звернення, знову ж таки з дотриманням всіх вимог Закону України «Про звернення громадян», було отримано лист за підписом міського голови, в якому він хоч і не дав оцінку дій секретаря ради, але надав інформацію про утворені в міській раді фракції, запевнив, що «Програму соціального і економічного розвитку м. Хмільника на 2007 рік» я можу отримати в будь-якій зручній для мене формі, звернув увагу на труднощі, пов’язані з копіюванням протоколів та наголосив на бажанні подальшої співпраці.
Після візиту в оргвідділ міської ради було узгоджено всі питання, отримано доступ до офіційних документів та копію «Програми соціального і економічного розвитку м. Хмільника на 2007 рік».
Тепер про створення депутатських фракцій. Не хочеться робити припущення, що інформація про їх створення та склад не надавалася зумисне, але ситуація зумовила до проведення маленького дослідження.
За інформацією, наданою міською радою за підписом міського голови (лист від 28.12. 07 за № 05-03-732) у Хмільницькій міській раді 5-го скликання утворено 2 депутатські фракції. А саме – фракція «Блок Юлії Тимошенко» та фракція «Наша Україна – Народна Самооборона». Саме щодо законності створення останньої в експертів виникли сумніви.
Створення депутатських фракцій регламентується Регламентом місцевої ради. Регламент Хмільницької міської ради 5-го скликання, затверджений 25 травня 2006 року другою сесією міської ради передбачає, що депутатські фракції формуються як на партійній, так і на позапартійній основі. До складу депутатської фракції можуть входити й позапартійні депутати та депутати інших партій на основі єдності політичних поглядів, які підтримують програмні документи відповідної партії. Тобто фракції формуються як та партійній основі – так і на основі єдності поглядів. (стаття 19 Регламенту Хмільницької міської ради)
На перший погляд все начебто нормально. Але якщо взяти нову редакцію Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» N 602-V ( 602-16 ) від 12.01.2007, то побачимо (стаття 27 п.1), що: «Депутатські фракції місцевих рад формуються на партійній основі депутатами місцевих рад (крім депутатів сільських, селищних рад), обраними за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій)». Тобто фракції формуються виключно на партійній основі.
Звідси робимо висновок, що Регламент Хмільницької міської ради не відповідає вимогам нової редакції Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». До фракції БЮТу претензій немає. Вона була створена задовго до набрання чинності нової редакції закону. На нашу думку він не має зворотної дії. Але фракція «Наша Україна – Народна Самооборона» - майже через пів року після набрання чинності нової редакції з поправками до статті 27.
Хто ж увійшов до складу фракції? Згідно того ж таки листа за підписом міського голови від 28.12. 07 за № 05-03-732, до складу фракції «Наша Україна – Народна Самооборона» увійшли такі депутати:
Бабій О.І. – партія «Народний Союз - «Наша Україна»;
Грицишин О.П. – Соціалістична партія України;
Гричанюк В.М. – партія «Народний Союз - «Наша Україна»;
Каленіченко О.В. – Соціалістична партія України;
Костюк Ю.В. – партія промисловців і підприємців України;
Лісіцин В.О. – партія «Народний Союз - «Наша Україна»;
Прокопович Ю.І. – партія промисловців і підприємців України;
Сташко В.М. – партія «Народний Союз - «Наша Україна».
Тобто до складу фракції «Наша Україна – «Народна Самооборона» увійшли 2 соціалісти, 2 промисловці і підприємці та 4 нашоукраїнці.
На мою думку про партійну основу та списки відповідної місцевої організації політичної партії не може бути і мови.
Згідно того ж таки Регламенту міської ради кожна фракція «повинна бути зареєстрованою» та внесеною до відповідного реєстру. Результат реєстрації підтверджується свідоцтвом про реєстрацію, яке підписується секретарем ради. Депутати, які створювали фракцію могли й не знати про зміни в законодавстві. Але працівники міської ради, які проводили реєстрацію, повинні за цим слідкувати…
До речі, на сьогодні фракція існує, а невідповідність Регламенту Хмільницької міської ради Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» нікого не хвилює…
Для початку слід наголосити, що діяльність під час моніторингу велася в чотирьох основних напрямках. Перший – робота з громадськістю, другий - робота з Хмільницькою міською радою, третій – робота з самими депутатами і четвертий – робота з партійними організаціями, що представлені в Хмільницькій міській раді 5-го скликання.
Залучити до реалізації проекту представників територіальної громади міста Хмільника планувалося під час проведення соціологічного дослідження, завдяки участі в засідання круглого столу та проведенню громадських обговорень.
Робота з Хмільницькою районною радою передбачала отримання офіційної інформації про діяльність ради, а також документів, необхідних для моніторингу.
З депутатами планувалося налагодити ефективний зворотній зв'язок та перевірити їх бажання йти на контакт з виборцями. Також планувалося отримати інформацію про діяльність того чи іншого депутата щодо виконання передвиборчої програми місцевої організації політичної партії, що делегувала його в раду.
І власне, останній напрямок – це визначення впливовості місцевої організації політичної партії в даному регіоні.
Всі чотири основних напрямки передбачали отримання тієї чи іншої інформації.
Про проведення соціологічного дослідження та засідання круглого столу вже згадувалося, тож доцільно розповісти, як складалися стосунки з Хмільницькою міською радою.
Для отримання необхідної інформації, а саме: протоколів сесій, програм економічного та соціального розвитку на 2007 та 2008 роки, та інформацію про кількість утворених в Хмільницькій міській раді 5-го скликання депутатських фракцій та копії заяв про створення цих фракцій, було підготовлено чотири інформаційні запити на ім’я міського голови.
Згідно до вимог Закону України «Про інформацію» в десятиденний термін було отримано відповідь за підписом першого заступника міського голови , секретаря ради Миколи Підболячного, в якій зазначалося, що «… Вам буде надано вільний доступ для ознайомлення з протоколами сесій Хмільницької міської ради 5-го скликання (з 1 по 28 сесію включно), інформацією про кількість утворених в Хмільницькій міській раді 5-го скликання депутатських фракцій та «Програмою соціального та економічного розвитку м. Хмільника на 2007 рік». Далі пан Підболячний запевняв, що через значний обсяг інформації надіслати її поштою немає можливості і пропонував звернутися в оргвідділ міської ради в зручний час (крім вихідних) для ознайомлення з потрібними документами.
Щодо «Програми соціального і економічного розвитку на 2008 рік» то вона на той час знаходилася в стадії розробки.
Далі в листі зазначалося, що «…копії заяв про створення депутатських фракцій , згідно ст.ст. 23 та 31 Закону України «Про інформацію», надано бути не може.
Для тих хто не дуже орієнтується в законодавстві поясню: ст. 23 Закону України «Про інформацію» - інформація про особу. В ній зокрема говориться про таке – інформація про особу - це сукупність документованих або публічно оголошених відомостей про особу та що основними даними про особу (персональними даними) є: національність, освіта, сімейний стан, релігійність, стан здоров’я, а також адреса, дата і місце народження.
Далі. Стаття 31 Закону України «Про інформацію», на яку посилається пан Підболячний, відмовляючи в отримані інформації, регламентує доступ громадян до інформації про них. Єдиною забороною в цій статті є те, що забороняється доступ сторонніх осіб до відомостей про іншу особу, зібраних відповідно до чинного законодавства державними органами, організаціями і посадовими особами. Я хочу звернути увагу - обидві ці статті регламентують доступ до інформації про особу.
Згідно регламенту Хмільницької міської ради 5-го скликання, який було затверджено на 2 сесії міської ради, (стаття 23, глава 2), кожна депутатська група (фракція) повинна бути зареєстрованою. Умовою її реєстрації є підписане персонально депутатами письмове повідомлення про сформування депутатської групи (фракції) із зазначенням її назви, мети чи завдань, персонального складу та партійної належності членів фракції.
Можливо мене неправильно зрозуміли. Коли в 2007 році відбувався моніторинг Хмільницької районної ради, оте повідомлення, про яке згадується в регламенті міської ради, в районній називалося «Заява». В міській раді воно є «Повідомлення». Можливо, через це і виникло непорозуміння, бо саме копії повідомлень, підписаних персонально депутатами, із зазначенням назви фракції, її мети чи завдань, персонального складу та партійної належності членів фракції малося на меті в данному випадку. На мою думку, така інформація не є інформацією про особу, так як кожен депутат є публічною особою, а створення фракції (чи входження до її складу) повино оприлюднюватися. Що таке інформація про особу чітко дає розяснення рішення Конституційного Суду України N 5-зп від 30.10.97 (ті хто цікавляться – можуть переконатися, знайшовши потрібне рішення).
Але небажання надати потрібну інформацію наштовхнуло на проведення детальнішого дослідження. Результати якого виявилися вельми цікаві. Та про це дещо пізніше.
Після всього мною було вирішено особисто зустрітися з секретарем ради Миколою Васильовичем Підболячним. В розмові з ним було досягнуто згоди щодо деяких питань. З боку секретаря було прохання – по можливості задовольнити запити після проведення позачергової сесії. На цьому було досягнуто згоди. Після проведення позачергової сесії пан Підболячний, при особистій зустрічі, заявив, що вони (мається на увазі виконком) звонили в Вінницю (куди – не пояснив), і там їм сказали, що «копій докуентів ми не даємо». На мої заперечення та нагадування про нашу домовленість щодо отримання доступу до офіційних документів секретар заявив, що розмову закінчено.
Як наслідок, я був змушений звернутися з листом на імя міського голови, з проханням прокоментувати цю ситуацію.
Після мого звернення, знову ж таки з дотриманням всіх вимог Закону України «Про звернення громадян», було отримано лист за підписом міського голови, в якому він хоч і не дав оцінку дій секретаря ради, але надав інформацію про утворені в міській раді фракції, запевнив, що «Програму соціального і економічного розвитку м. Хмільника на 2007 рік» я можу отримати в будь-якій зручній для мене формі, звернув увагу на труднощі, пов’язані з копіюванням протоколів та наголосив на бажанні подальшої співпраці.
Після візиту в оргвідділ міської ради було узгоджено всі питання, отримано доступ до офіційних документів та копію «Програми соціального і економічного розвитку м. Хмільника на 2007 рік».
Тепер про створення депутатських фракцій. Не хочеться робити припущення, що інформація про їх створення та склад не надавалася зумисне, але ситуація зумовила до проведення маленького дослідження.
За інформацією, наданою міською радою за підписом міського голови (лист від 28.12. 07 за № 05-03-732) у Хмільницькій міській раді 5-го скликання утворено 2 депутатські фракції. А саме – фракція «Блок Юлії Тимошенко» та фракція «Наша Україна – Народна Самооборона». Саме щодо законності створення останньої в експертів виникли сумніви.
Створення депутатських фракцій регламентується Регламентом місцевої ради. Регламент Хмільницької міської ради 5-го скликання, затверджений 25 травня 2006 року другою сесією міської ради передбачає, що депутатські фракції формуються як на партійній, так і на позапартійній основі. До складу депутатської фракції можуть входити й позапартійні депутати та депутати інших партій на основі єдності політичних поглядів, які підтримують програмні документи відповідної партії. Тобто фракції формуються як та партійній основі – так і на основі єдності поглядів. (стаття 19 Регламенту Хмільницької міської ради)
На перший погляд все начебто нормально. Але якщо взяти нову редакцію Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» N 602-V ( 602-16 ) від 12.01.2007, то побачимо (стаття 27 п.1), що: «Депутатські фракції місцевих рад формуються на партійній основі депутатами місцевих рад (крім депутатів сільських, селищних рад), обраними за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій)». Тобто фракції формуються виключно на партійній основі.
Звідси робимо висновок, що Регламент Хмільницької міської ради не відповідає вимогам нової редакції Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». До фракції БЮТу претензій немає. Вона була створена задовго до набрання чинності нової редакції закону. На нашу думку він не має зворотної дії. Але фракція «Наша Україна – Народна Самооборона» - майже через пів року після набрання чинності нової редакції з поправками до статті 27.
Хто ж увійшов до складу фракції? Згідно того ж таки листа за підписом міського голови від 28.12. 07 за № 05-03-732, до складу фракції «Наша Україна – Народна Самооборона» увійшли такі депутати:
Бабій О.І. – партія «Народний Союз - «Наша Україна»;
Грицишин О.П. – Соціалістична партія України;
Гричанюк В.М. – партія «Народний Союз - «Наша Україна»;
Каленіченко О.В. – Соціалістична партія України;
Костюк Ю.В. – партія промисловців і підприємців України;
Лісіцин В.О. – партія «Народний Союз - «Наша Україна»;
Прокопович Ю.І. – партія промисловців і підприємців України;
Сташко В.М. – партія «Народний Союз - «Наша Україна».
Тобто до складу фракції «Наша Україна – «Народна Самооборона» увійшли 2 соціалісти, 2 промисловці і підприємці та 4 нашоукраїнці.
На мою думку про партійну основу та списки відповідної місцевої організації політичної партії не може бути і мови.
Згідно того ж таки Регламенту міської ради кожна фракція «повинна бути зареєстрованою» та внесеною до відповідного реєстру. Результат реєстрації підтверджується свідоцтвом про реєстрацію, яке підписується секретарем ради. Депутати, які створювали фракцію могли й не знати про зміни в законодавстві. Але працівники міської ради, які проводили реєстрацію, повинні за цим слідкувати…
До речі, на сьогодні фракція існує, а невідповідність Регламенту Хмільницької міської ради Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» нікого не хвилює…