Уряд України хоче ставати відкритішим та запропонував громадськості план змін

Уряд України хоче ставати відкритішим та запропонував громадськості план змін
03.04.2012
Уряд України в особі прем’єр-міністра Миколи Азарова пообіцяв залучати громадян до формування державної політики, забезпечити їх доступ до публічної інформації, всіляко протидіяти корупції та широко впроваджувати електронне врядування. Такими є попередні результати Національного круглого столу із обговорення проекту Національного лану впровадження в Україні міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд».
«Ми публічно заявляємо, про готовність України взяти на себе конкретні зобов’язання і зробити внесок в нову культуру державного управління, нову культуру діалогу влади та громадськості», - заявив під час круглого столу прем’єр-міністр України Микола Азаров. За його словами, перший тест на відкритість вже пройдено, адже підготовлений План дій – це результат спільних зусиль Уряду та громадських організацій.
«Коли ми тільки починали підготовку проекту Плану дій, зацікавлені сторони по-різному його бачили. Урядовий план абсолютно не схвалювався громадськістю, а план громадськості не знаходив підтримки Уряду. За 6 місяців підготували 7 редакцій документу. Ми досягли консенсусу завдяки плідній роботі учасників робочої групи за участю як представників урядових інституцій, так і представників неурядових організацій. І в нинішньому Плані враховано 80 відсотків пропозицій від громадських експертів», - наголосив голова Секретаріату Громадського Партнерства, яке було створено на підтримку впровадження в Україні ініціативи «Відкритий Уряд», Олексій Хмара. Представник Громадського Партнерства визнає, що нинішній документ, можливо, не зовсім досконалий, адже там відсутні прізвища конкретних виконавців. Проте, за словами Олексія Хмари, до 1 червня 2012 року планується розробити імплементаційний документ, в якому буде чітко прописано, хто і що робить, як звітує і на який результат виходить.
Які ж конкретні пріоритети записані у Плані дій щодо реалізації в Україні міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд»?
Як зазначив громадський експерт Дмитро Котляр, який представив розділ щодо забезпечення доступу до публічної інформації, план передбачає приведення норм законодавства у відповідність до норм Закону «Про доступ до публічної інформації». Тільки тоді, за його словами, цей Закон спрацює на сто відсотків. Близько року тому громадські експерти підготували законопроект, який на даний момент проходить процедуру погодження у Кабінеті Міністрів, що передбачає внесення змін більше ніж у 50 Законів та Кодексів. Окрім цього, на думку експерта, потрібно розпочати публічну дискусію з урядовцями щодо відкриття повного доступу до державних реєстрів, зокрема реєстрі прав на нерухоме майно, реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, реєстрі осіб, які вчинили корупційні правопорушення, земельному кадастрі. А ще - відкрити Єдиний портал електронних звернень громадян, куди кожен українець зможе направити свої запити, не шукаючи адресу необхідного органу влади.
У розділ Плану дій, який стосується протидії корупції, закладено внесення змін в законодавство, аби відкрити відомості декларацій про майно, доходи, видатки не тільки посадових осіб, але й усіх публічних службовців. Це – європейські стандарти, які необхідно запроваджувати в Україні, - переконані учасники круглого столу.
Директор правових програм Лабораторії законодавчих ініціатив, Денис Ковриженко, представляючи розділ Плану дій щодо широкого впровадження електронного врядування, відзначив, що в ньому передбачені конкретні заходи, спрямовані на запровадження нових електронних платформ між одержувачами послуг та адміністративним апаратом, підвищення якості надання адмінпослуг. «Одна із перешкод підвищення якості адміністративних послуг – це відсутність належної законодавчої бази, зокрема Адміністративно-процедурного Кодексу, Законів «Про адміністративні послуги» та «Про адміністративний збір», які б упорядкували плату за надання адміністративних послуг», - підкреслив Денис Ковриженко.
Важливим, на думку громадськості, є розділ, який передбачає залучення неурядових організацій до формування та реалізації державної та регіональної політики. Максим Лациба, керівник програм Українського незалежного центру політичних досліджень, зазначив, що план передбачає здійснення заходів щодо прийняття Законів України «Про благодійництво», «Про мирні зібрання», «Про місцевий референдум». Окрім цього, заплановано внести зміни до Постанов Кабміну, що регламентують взаємодію влади з інститутами громадянського суспільства, проведення громадської експертизи діяльності органів влади, громадської антикорупційної експертизи. За словами Максима Лациби, потрібно підвищити відповідальность органів влади. «На жаль, сьогодні 4 Міністерства України так і не створили громадські ради. Це, наприклад, Міністерство освіти і науки, молоді та спорту, а також Міністерство соціальної політики. Хоча саме у цих галузях спостерігається найбільша соціальна напруга», - підкреслив експерт. Аби державні службовці знали, як проводити консультації з громадськістю, у Плані дій передбачені заходи щодо навчання та підвищення кваліфікації державних службовців.
Про важливість та підтримку міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» говорили під час круглого столу і представники міжнародних неурядових організацій.
На думку виконавчого директора Міжнародного фонду "Відродження" Євгена Бистрицького, План дій треба посилити конкретними кроками, аби можна було відслідкувати та промоніторити їх виконання. Окрім цього, переконаний Євген Бистрицький, важливо передбачити заходи щодо впровадження ініціативи на регіональному рівні. «Що буде далі? Відповідь на це питання чекає не тільки Україна, але й Європейський Союз», - наголосив виконавчий директор МФВ.
Його підтримав помічник директора Представництва ПРООН в Україні Берді Бердієв, який відзначив, що ООН має досвід співробітництва з громадськими організаціями з проблем, які стосуються впровадження міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд». «Ми й надалі будемо підтримувати впровадження ініціативи та тих рекомендацій, які передбачені у Плані дій», - сказав помічник директора Представництва ПРООН в Україні.
Усі учасники Національного круглого столу були єдині у думці, що потрібна політична воля, аби реалізувати заплановане. «Добре, що влада заявила про готовність бути максимально відкритою, налаштованою на конкретну роботу та орієнтована на результат. План дій щодо впровадження міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» дуже амбітний і його реалізація залежить від бажання ключових українських лідерів. Наскільки План реальний, покаже його презентація в Бразилії, яка відбудеться 17-18 квітня 2012 року, та перші кроки урядовців. Ми обіцяємо допомогти владі у впровадженні ініціативи і проконтролювати, наскільки ефективно вона буде впроваджена в Україні», - підсумував голова Секретаріату Громадського Партнерства «Відкритий Уряд» Олексій Хмара.
Проект Національного плану із впровадження ініціативи «Партнерство Відкритий Уряд» доступний за посиланням http://www.toro.org.ua/ogp/plan/


Довідково:Партнерство «Відкритий уряд» (анг. Open Government Partnership) – це багатостороння ініціатива, офіційно запроваджена 20 вересня 2011 року. Її пріоритетами є: а) забезпечення виконання урядами конкретних зобов’язань щодо сприяння прозорості державного управління; б) залучення громадян до участі в процесах державного управління; в) боротьба з корупцією; г) використання нових технологій для покращення державного управління.
До Громадського Партнерства, яке було створено на підтримку впровадження в Україні ініціативи «Відкритий Уряд», входять 47 недержавних організацій та 13 індивідуальних членів. Функцію Секретаріату Партнерства виконує Творче об'єднання «ТОРО» (Контактна група у Україні в Україні Transparency International).