В ХМІЛЬНИКУ НАВЧАЛИ, ЯК КОНТРОЛЮВАТИ ВЛАДУ

В ХМІЛЬНИКУ НАВЧАЛИ, ЯК КОНТРОЛЮВАТИ ВЛАДУ
08.09.2013fhm1-01До Хмільника з’їхалися громадські діячі зі всієї України, для того, щоб перейняти досвід в проведенні громадської та антикорупційної експертизи.


В навчанні, яке тривало з 6 по 8 вересня, взяли участь 15 представників інститутів громадянського суспільства, а також запрошені представники територіальної громади міста Хмільника.


Навчальна програма була побудована таким чином, що учасники ознайомилися з теоретичними та практичними аспектами проведення громадської експертизи, антикорупційної громадської експертизи та діяльності громадських рад.


З теоретичними аспектами учасників ознайомив виконавчий директор Transparency International Ukraine Олексій Хмара.


З практичними прикладами застосуванням зазначених механізмів учасників ознайомили експерти громадської організації «ПРАВО» Олександр Вознюк та Віталій Дорох.


Навчання відбулося в рамках проекту громадської організації «ПРАВО» «Поширення досвіду представлення групових інтересів у відносинах з органами місцевого самоврядування», який реалізовується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Окрім навчального блоку проектом передбачено здійснення заходів по промоції тренінгу з метою його запровадження в систему перепідготовки органів місцевого самоврядування регіону.


Для довідки:


Наразі в Україні є багато правових механізмів, які дозволяють представляти та відстоювати права і групові інтереси у відносинах з органами влади, зокрема це громадські ради, громадська експертиза діяльності органів виконавчої влади та антикорупційна громадська експертиза проектів нормативно-правових актів. Але ці механізми не набули широкого застосування серед інститутів громадянського суспільства з невеликих міст, зокрема, що стосується відносин з органами місцевого самоврядування, так як постанови Кабінету Міністрів України, які регламентують, наприклад, проведення громадської експертизи, мають рекомендаційний характер для органів місцевого самоврядування. Такий стан речей, а також відсутність інформації про застосування таких механізмів, не сприяє представленню та відстоюванню прав та групових інтересів на рівні невеликих громад України.


Попри те, починаючи з 2011 року, громадська організація «ПРАВО» використовує для представлення та відстоювання прав і групових інтересів у відносинах з Хмільницькою міською радою такі механізми, як громадська рада, громадська експертиза та антикорупційна громадська експертиза проектів нормативно-правових актів. Для прикладу: громадською організацією «ПРАВО» було проведено 4 громадські експертизи діяльності виконавчих органів Хмільницької міської ради та 3 антикорупційні громадські експертизи проектів нормативно-правових актів, які мали намір затвердити рішеннями Хмільницької міської ради або її виконавчого комітету (короткий опис результатів проведених громадських експертиз та антикорупційних експертиз проектів нормативно-правових актів).


Але, на превеликий жаль, представники громадських організацій з невеликих міст України не знають про такий досвід, що утруднює їхню діяльність, яка стосується представлення та відстоювання прав і групових інтересів у відносинах з органами місцевого самоврядування.