Бджола – Божа комаха

Бджола – Божа комаха
20.10.2010
Бджільництво, або як його ще називали в давнину бортництво – це один з найдавніших промислів людини, а нині - важлива галузь сільськогосподарського виробництва. Це заняття стало для пасічників найулюбленішим і чи не найголовнішим.

В місті є пасічник, в родині якого бджільництвом займаються з діда-прадіда. Ленський Вацлав Йосипович родом з села Сулківка. У Хмільник переїхав років 25 тому. Має дружину і двох дітей: дочку і сина, які ще змалку «знають, що мед не лише солодкий…». Його діти мають власні сім’ї, і всі дружно допомагають Вацлаву Йосиповичу на пасіці. Нині у Ленських є більше ста бджолосімей, а починалося все з двох вуликів. Вацлав Ленський практично перший у місті, хто почав кочувати по району зі своїми вуликами. Велику допомогу, як вважає Вацлав Йосипович, свого часу надав йому вже покійний Нечипорук Петро Терентійович, і лише з його доброї руки розвинувся так званий сімейний бізнес.

Сім’я Ленських вважає за краще вживати натуральний мед, ніж ті солодощі, від яких немає жодної користі. А меду поганого немає, бо всі медопродукти мають лікувальні властивості.

На запитання, якою є ситуація з медозборами у цьому році, досвідчений бджоляр відповів, що вона є критичною. Окрім складних погодних умов, спеки, завдяки якій вигоріла гречка, ситуацію ускладнюють зменшення посівів медокультур, отрутохімікати, якими обробляють поля і від яких гинуть бджоли. Не менш важливою проблемою є також останнім часом захоплення медокультурами, які містять генномодифіковані організми. Окрім того, більшість посівів відведено на засів сої, кукурудзи та соняшнику, які виснажують подільські ґрунти. В бесіді Вацлав Йосипович висловив побоювання, що з часом, якщо ситуація не зміниться, про такий вид промисловості як бджільництво можна буде забути…

Мабуть, так вже людство створене, що не здатне забігати наперед і робити висновки… Самі себе труять, спустошують заради прибутків та статусів…

Вже зовсім близько морозна зима, нині – прохолодна з проливними дощами осінь… Саме час потурбуватися про власне здоров’я. Оскільки медопродукти використовують в лікуванні всіх можливих хвороб, то й від застудних захворювань – це помічник номер один. Чашечка запашного чаю з будь-яким різновидом меду – і сили відновлюються, і тепло «розходиться» по всьому тілу…

Божена Квітка.