«ГРОМАДИ НЕ МАЮТЬ ПРАВА ОБ’ЄДНУВАТИСЯ В ХАОТИЧНОМУ ПОРЯДКУ І ВИМАГАТИ ПРЕФЕРЕНЦІЙ ВІД ДЕРЖАВИ»

«ГРОМАДИ НЕ МАЮТЬ ПРАВА ОБ’ЄДНУВАТИСЯ В ХАОТИЧНОМУ ПОРЯДКУ І ВИМАГАТИ ПРЕФЕРЕНЦІЙ ВІД ДЕРЖАВИ»
17.04.2015
644508_620078448053736_2135753869_nПро це зазначив голова громадської організації "ПРАВО" Віталій Дорох в коментарі інтернет-виданню «Інформаційна Вінниччина». Зокрема він роз’яснив деякі особливості закону "Про добровільне об'єднання територіальних громад". Експерт також зпрогнозував можливе затягування об'єднання громад через непорозуміння на місцях.

«Щодо добровільності, яка передбачена законом про об’єднання територіальних громад, то там справді закладено такий принцип. Але треба врахувати одну деталь – в чому полягає ця добровільність? Це далеко не вседозволеність, грубо кажучи. Тобто громади не мають права об’єднуватись в хаотичному порядку і вимагати якихось преференцій від держави.

Держава встановлює певні рамки. Законодавець говорить наступним чином – можете об’єднуватись як хочте – це ваша справа. Але якщо ви хочете претендувати на тих самих 60% ПДФО, то об’єднуйтесь так як ми кажемо.

Спроможні та суміжні громади можуть об’єднуватись в любій конфігурації. Але якщо вони хочуть мати державну підтримку, 60% ПДФО, прямі відносини з державним бюджетом, такі як зараз мають міста обласного підпорядкування, то вони мають об’єднатись виключно так, як це буде передбачено перспективним планом. До речі, цю норму закладено не в законі про добровільне об’єднання територіальних громад, а в бюджетному кодексі.

Я змушений констатувати, що весь процес об'єднання може затягуватись через нерозуміння. При чому не тільки громади, але і тих самих сільських голів. Зрозуміло, що деякі сільські голови можуть втратити робочі місця, так само можуть втратити робочі місця і землевпорядники, бухгалтери. Закон передбачає, що вони можуть отримати певну компенсацію, наприклад бути обраними старостою чи працювати в апараті новоствореної об’єднаної громади.

Однак, уявіть собі картину, що перспективний план передбачив, що мають об’єднатися 5 громад, а одна з них не захотіла об’єднуватись. Значить й інші чотири нічого не отримають. Тобто можливі якісь непорозуміння на місцях і саме це буде затягувати процес об’єднання».